Trzecia dawka Pfizera uodparnia na COVID-19 na 9 do 10 miesięcy

Fot: 4X-image / gettyimages.com

Wyciekły badania przeprowadzone przez izraelski szpital Tel Hashomer, które dowodzą, że trzecia dawka szczepionki Pfizera zawiera więcej przeciwciał bardziej skutecznych w zapobieganiu zarażeniu koronawirusem.

Jaką ochronę daje daje trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19?

O przecieku poinformował w niedzielę program informacyjny Channel 12, cytując osoby zaangażowane w przeprowadzenie badania. Ma ono wykazać między innymi, że trzecia dawka szczepionki Pfizera jest nowym, ulepszonym sposobem ochrony przed zarażeniem w stosunku do poprzednich dwóch dawek. W ciągu 2 do 4 tygodni powinna nastąpić publikacja tej nowej pracy badawczej.

W wyniku innych badań z października przeprowadzonych przez izraelską organizację zdrowia Clalit Health Services, udowodniono, że trzecia dawka szczepionki była skuteczna w 92% w zapobieganiu poważnemu zachorowaniu.

Wyniki testów zostały opublikowane w magazynie naukowym Lancet Medical Journal. Próby zostały przeprowadzone na grupie 728 321 osób, które przyjęły trzecią dawkę, niemal wyłącznie szczepionki firmy Pfizer i na podobnie licznej grupie badanych, którzy przyjęli tylko drugą dawkę co najmniej pięć miesięcy wcześniej.

Izrael to pierwsze państwo, które powszechnie przyjęło szczepienia trzecią dawką. Kampania szczepień trzecią dawką rozpoczęła się w Izraelu w sierpniu tego roku, wpierw wśród osób powyżej 65 roku życia. Wkrótce szczepienia objęły także resztę obywateli, co prawdopodobnie wpłynęło na koniec czwartej fali koronawirusa.

Pandemia COVID-19 w Izraelu

Prawie 4 mln Izraelczyków przyjęło trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, co stanowi ponad 42 proc. populacji kraju. Prawie 67 proc. obywateli Izraela otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki.

W sobotę potwierdzono 194 nowe przypadki koronawirusa w Izraelu, podczas gdy przed dwoma miesiącami potwierdzano między 5000 a 6000 zakażeń dziennie.

Szczepienia trzecią dawką zaakceptowały także Stany Zjednoczone i wiele innych państw, w tym Polska, jednak w niektórych krajach jest ono dostępne jedynie dla wybranych grup społecznych, np. dla osób starszych.

Źródło: PAP

Zobacz wideo: Testy immunologiczne - co to jest i kiedy się je wykonuje?

36,6

Opublikowano: 08.11.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej