Trzebiatów. Trzynaście osób zatruło się dopalaczami

Fot. PeopleImages / Getty Images

Trzynaścioro nastolatków z Trzebiatowa zatruło się dopalaczami, które mieli kupić od tego samego dilera. Najmłodsza poszkodowana ma 14 lat. Młodzi ludzie trafili do szpitala z konwulsjami, zaburzeniami świadomości oraz dusznościami. Byli także bardzo pobudzeni. O ich stanie zdrowia szpital oraz policję poinformowały rodziny.

Pierwsi zatruci dopalaczami trafili do szpitala w nocy z poniedziałku na wtorek. Pogotowie wezwali najbliżsi zaniepokojeni stanem nastolatków. Wszyscy mieli podobne objawy - ataki duszności, uczucie dławienia, ogromne pragnienie, wymioty, psychozę, zaburzenia świadomości a także konwulsyjne skurcze mięśni. Do szpitali w Gryficach, Kołobrzegu, Koszalinie i Szczecinie trafiło łącznie trzynaście osób, wszyscy z Trzebiatowa. To właśnie w tej miejscowości kupili i zażyli niebezpieczne substancje. Nie wiadomo ile osób jest jeszcze poszkodowanych.

Lekarze mają problem z leczeniem nastolatków. Czekają, aż zażyta substancja przestanie działać. Łukasz Szyntor, rzecznik szpitala w Gryficach, gdzie trafiło siedem osób, powiedział w rozmowie z TVN24.pl:

Jednoznacznie stwierdzono, po serii badań, zatrucie środkami psychotropowymi. Na tę chwilę ciężko jest określić stan pacjentów jednoznacznie. Możemy powiedzieć o stanie raczej ciężkim.


Najmłodsza pacjentka ma 14 lat. W najcięższym stanie jest natomiast 21-letnia dziewczyna leczona w szpitalu w Szczecinie. Nie odzyskała przytomności, lekarze zadecydowali o wprowadzeniu jej w stan śpiączki farmakologicznej.

Prokuratura Rejonowa w Gryficach zajęła się sprawą. Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o wprowadzenie na rynek niebezpiecznej dla życia substancji. 18-letni diler spędził noc w areszcie, a w środę ma być przesłuchany. Grozi mu do 8 lat więzienia. Stanowisko zajął także Główny Inspektor Sanitarny, który ponownie ostrzega przed zażywaniem substancji psychoaktywnych nieznanego pochodzenia:

Na terenie województwa zachodniopomorskiego doszło do ciężkiego zatrucia kilkunastu osób, z których część wymaga leczenia w oddziale intensywnej opieki medycznej.

Więcej na ten temat przeczytacie na TVN24.pl: Kilkanaście osób zatruło się dopalaczami. "Ciała wyginały się w nienaturalne pozycje" 

Zatrucie dopalaczami

Zażywanie dopalaczy jest niebezpieczne dla życia. W zależności od substancji, które składają się na dany produkt mogą pojawić się różne objawy. Właściwie nie ma narządu, którego substancje ze środków odurzających nieznanego pochodzenia nie mogłyby uszkodzić. Do najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. 

To jednak początek długiej listy chorób, które dopalacze mogą powodować. Zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek, wątroby, omamy słuchowe i wzrokowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków - wszystkie objawy zatrucia dopalaczami wymagają nagłej i intensywnej opieki lekarskiej.

Lekarze mają ogromny problem z pomocą pacjentom po dopalaczach. Nie wiadomo jaką substancję zawierały zażyte środki odurzające. Najgroźniejsze dopalacze zawierają śmiertelne alkaloidy, takie same, jakie występują w trujących muchomorach. Niektóre substancje mogą wchodzić w interakcje z lekami. 

Zobacz film: Jak rozpoznać, czy dziecko zażywa dopalacze lub narkotyki? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 06.06.2018,
Opublikowano: 06.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej