Wszystkie kobiety malują usta na różowo. Rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Fot. noipornpan / Getty Images

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy odbywa się w tym roku w dniach 20-26 stycznia. W jego ramach prowadzona jest kampania PINK LIPS PROJECT, która ma zachęcać kobiety do częstszego wykonywania cytologii. To badanie, które pozwala wykryć nowotwór na wczesnym etapie rozwoju, a tym samym zwiększyć szanse na jego całkowite wyleczenie. 

Na raka szyjki macicy cierpi prawie półtora miliona kobiet na całym świecie.  Choroba jest poważna, jednak we wczesnym stadium rokowania są bardzo dobre. Stąd potrzeba profilaktycznych badań. 

W celu uświadomienia społeczeństwa i zachęcenia kobiet do profilaktycznych badań (wykonywania cytologii) każdego roku organizowany jest Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. W tym roku wypada on w dniach 20-26 stycznia 2020 roku.

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy: PINK LIPS PROJECT

W ramach kampanii studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland przeprowadzą akcję profilaktyczno-edukacyjną o nazwie PINK LIPS PROJECT. W myśl tej akcji kobiety powinny malować usta na różowo - na znak solidarności i szacunku do kobiet, które zmagają się z chorobą nowotworową. #pinkchallenge polega z kolei na dodaniu zdjęcia na swój profil społecznościowy, opisaniu akcji i nominowaniu kolejnej osoby do wzięcia udziału w akcji. Cel apelu jest jeden - kobiety powinny badać się częściej!

W tym roku akcji PINK LIPS PROJECT przyświeca hasło "Zostań bohaterką swojego życia".

Rak szyjki macicy

W Polsce na raka szyjki macicy umiera o 70 proc. więcej kobiet niż w krajach Europy Zachodniej. Pacjentki zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy nowotwór daje objawy, czyli w jego zaawansowanym stadium.

Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy. W pierwszej fazie jest wyleczalny w 99 proc. przypadków, natomiast w drugiej fazie już tylko w 50 proc. Za rozwój choroby odpowiada zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (w szczególności typami HPV16 i HPV18). Więcej o wirusie HPV dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Rak szyjki macicy jest spowodowany wirusem. Źródło: Co nas truje

Więcej dowiecie się tutaj: Rak szyjki macicy, rak trzonu macicy – objawy, przerzuty i leczenie

Jednak nowotwór nie ujawnia się od razu po zakażeniu. W pierwszej fazie choroby przyjmuje postać raka przedinwazyjnego, czyli tzw. śródbłonkowej neoplazji szyjki macicy (CIN). Dopiero nieleczony przybiera postać nowotworu inwazyjnego. Przedinwazyjny rak szyjki macicy może rozwijać się niezauważony od trzech do dziesięciu lat. Wraz z upływem czasu pacjentka może odczuwać:

  • niespecyficzne objawy zapalenia szyjki macicy, czyli np. upławy, krwawienia między miesiączkami, czy po odbyciu stosunku,
  • bóle podbrzusza lub pleców w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Kolejne objawy to np. krew w moczu lub kale, wodo- lub roponercze czy  odmiedniczkowe, nawracające zapalenia nerek (objawy w dużej mierze zależą od naciekania na okoliczne tkanki).

O metodach leczenia raka szyjki macicy dowiecie się więcej z filmu:

Jak zapobiegać nowotworowi szyjki macicy?

Podstawą profilaktyki antynowotworowej jest regularne badanie cytologiczne, które w Polsce jest refundowane raz na trzy lata. Jednak badanie powinno się wykonywać raz do roku, aby szybko wykryć nieprawidłowości. 

Inną formą zapobiegania rakowi szyjki macicy jest szczepionka zmniejszająca ryzyko infekcji wirusem HPV. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli wykonuje się je u dziewczynek w wieku 10–13 lat, jeszcze przed podjęciem współżycia płciowego. 

Polecamy: Szczepionka HPV: szczepić się czy nie?

Ważne! Mężczyźni również mogą być nosicielami wirusa HPV, który nie pozostaje obojętny dla ich zdrowia. Więcej na ten temat znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Kto jest zagrożony zarażeniem wirusem HPV? HPV u mężczyzn. Źródło: Co nas truje

Cytologia

Badanie cytologiczne jest refundowane przez NFZ dla kobiet między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego. Bezpłatne badania cytologiczne można wykonać w zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu (każda poradnia ginekologiczna, która ma umowę z NFZ). Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest potrzebne.

Możesz zrobić badanie po roku, jeśli występują u ciebie czynniki ryzyka, takie jak zakażenie wirusem deficytu odporności typu ludzkiego (human immunodeficiency virus HIV), wirusem brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus HPV) lub przyjmujesz leki immunosupresyjne - czytamy na stornie ministerstwa Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia).

Jak przygotować się do badania?

  • na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego
  • na pobranie cytologii najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki
  • co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych
  • od ostatniego badania ginekologicznego / USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień

Więcej znajdziecie na: Kiedy wykonać badanie cytologiczne i jak zinterpretować wynik?

Data aktualizacji: 21.01.2020,
Opublikowano: 21.01.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

kasiabe 05.02.2020r.

Mnie akurat nie trzeba namawiać na cytologię bo mam hpv a więc cytologia nie wychodziła dotąd za dobrze i zwykle musiałam ją powtarzać, teraz po zastosowaniu papilocare po raz pierwszy wynik mam dobry, mam nadzieję że kolejny też taki będzie

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej