Trening plyometryczny – jak poprawić skoczność? Czym jest plyometria?

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Trening plyometryczny był stosowany w latach 50. i 60. głównie przez lekkoatletów, w celu poprawy mocy i dynamiki, zwłaszcza odbicia. Właśnie z tego powodu często określa się go jako skocznościowy. Obecnie znów wraca do łask i staje się coraz bardziej popularny, dlatego ważna jest znajomość zasad jego przeprowadzania.

Trening plyometryczny daje bardzo dobre efekty, ale trzeba mieć świadomość, że sprawdza się tylko przy określonych dziedzinach sportu. Zwłaszcza tam, gdzie liczy się moc, a nie tylko siła. Trzeba zdawać sobie sprawę, że te dwa pojęcia odnoszą się do innych elementów treningu.

Trening plyometryczny – na czym polega?

Można mieć dużą siłę przy jednoczesnym braku mocy. Co to oznacza? Przykładowo – przy właściwej masie mięśniowej brakuje dobrego odbicia, np. u skoczka wzwyż bądź w dal. Zdolność generowania tej mocy wymaga zupełnie odrębnego treningu niż praca nad siłą. Właśnie dlatego jedną z lepszych metod na to, jak przekształcić siłę w moc, jest trening plyometryczny.

Ćwiczenia plyometryczne poprawiają nie tylko skoczność, ale również refleks, zwinność i szybkość, dlatego przydają się w lekkoatletyce, a także w sportach zespołowych, np. piłce nożnej. Wprowadzone do regularnej pracy pozwalają zwiększyć dynamikę mięśni (moc), dzięki czemu skoczek może się wyżej odbić, piłkarz łatwiej dryblować przeciwnika, a biegacz lepiej wyjść z bloków startowych. Jednak aby je wdrożyć, należy spełnić określone wymagania, zwłaszcza jeśli chodzi o poziom wysportowania i siłę mięśni. Jeśli organizm nie będzie przygotowany, ćwiczenia nie tylko nie dadzą żadnego efektu, ale mogą też doprowadzić do kontuzji.

Zobacz film i dowiedz się jakie ćwiczenia można wykonywać w domu

Zobacz film: Ćwiczenia na zgrabne ciało, które można wykonywać w domu. Źródło: Klinika urody.

Trening polega na doskonaleniu cyklu pracy mięśni (fazy rozciągania i skurczu), przez powtarzanie właściwych ćwiczeń w jak najszybszym tempie. W ten sposób wytwarza się tzw. pamięć mięśniowa – włókna szybciej reagują, są odporne na rozciąganie, a dzięki temu ich praca jest efektywniejsza.

Czym jest plyometria?

Plyometria to wykorzystanie naturalnego stanu mięśni, jakim jest skurcz. Podczas każdego wykonywanego ruchu praca mięśni polega na rozciąganiu się i skracaniu (faza ekscentryczna i koncentryczna). Aby lepiej zrozumieć ten proces, można sobie wyobrazić sprężynę - im bardziej zostanie rozciągnięta, tym szybciej powróci do pierwotnego kształtu. Teoretycznie to samo zjawisko można odnieść do mięśni – im bardziej uda się rozciągnąć włókna, tym większa moc będzie im nadana, kiedy powrócą do wcześniejszej pozycji. Teoretycznie, ponieważ mięsień musi być do tego procesu właściwie przygotowany. Bez treningu wstępnego, nadmiernie rozciągnięty, nie wytworzy mocy, a ponadto uszkodzona zostanie ciągłość tkanki. Właśnie dlatego ta metoda treningowa nie jest rekomendowana dla początkujących amatorów rekreacji ruchowej.

Skurcz, który następuje w drugiej fazie ruchu, przy właściwie prowadzonym treningu plyometrycznym, jest szybszy i mocniejszy, a co za tym idzie, przekłada się na większą dynamikę ruchu – moc.

Kolejna ważna zmienna to czas. Im szybciej nastąpi przejście między jedną a drugą fazą pracy mięśnia, tym wygenerowana przez niego siła będzie większa. Właśnie umiejętność rozciągania mięśni i szybkość cyklu są podstawą treningu skoczności.

Ćwiczenia plyometryczne

Trening skoczności może rozwijać moc mięśni zarówno dolnych, jak i górnych partii ciała. Bardzo często wiele ze stosowanych ruchów wykorzystuje się podczas zajęć crossfitowych, np.:

  • wskakiwanie na skrzynię, przeskoki przez skrzynię lub przeskoki z boku na bok (ćwiczenia można wykonywać na skrzyni plyometrycznej, która jest specjalnie przygotowana nie tylko do wyskoków, ale także do stabilnego lądowania),
  • bieg w miejscu z naprzemiennym unoszeniem kolan (tzw. skip),
  • pompki z klaśnięciem lub burpees (zeskok z pozycji wyprostowanej do pozycji deski i powrót do pozycji wyjściowej),
  • przysiady z wyskokiem w górę (opcjonalnie można dodać klaśnięcie).

Aby trening przyniósł oczekiwane efekty, a przede wszystkim nie doprowadził do kontuzji, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim o obuwiu – buty powinny gwarantować stabilne oparcie podczas lądowania. Dlatego dobrze jest, aby miały twardą podeszwę i dobrą amortyzację. Polecane są modele z wyższymi cholewkami, aby ustabilizować stopę w czasie wykonywania ćwiczeń. Równie ważna jest powierzchnia, na której wykonywane są wyskoki czy inne sekwencje – powinna jak najlepiej amortyzować wstrząsy. Na siłowniach najlepiej sprawdzają się sale fitness, które są wyłożone specjalną amortyzująca wykładziną. Można też użyć mat treningowych, a jeśli praca odbywa się na świeżym powietrzu, twardy asfalt znacznie lepiej zamienić na trawiaste podłoże. Koniecznie należy przestrzegać podstawowej zasady każdego treningu, czyli właściwej rozgrzewki, z naciskiem na przygotowanie do pracy wszystkich stawów.

Ten typ treningu nie powinien być stosowany częściej niż 3 razy w tygodniu. W trakcie każdej sesji należy wykonać około 10 powtórzeń każdego ruchu, pamiętając o przerwach między poszczególnymi ćwiczeniami. Jakikolwiek ból, a zwłaszcza ten odczuwany w stawach, jest sygnałem ostrzegawczym, po którym należy od razu przerwać trening.

Gdzie trenować w domu czy na siłowni? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Trening w domu czy na siłowni. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 23.10.2018,
Opublikowano: 22.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej