Trening interpersonalny – na czym polega i czemu służy? 

Fot. yacobchuk / Getty Images

Trening interpersonalny to rodzaj zajęć grupowych, których celem jest rozwój umiejętności interpersonalnych – kompetencji w zakresie komunikowania się i budowania relacji z innymi ludźmi. Następuje on poprzez doświadczenie bycia w grupie i możliwość analizowania pojedynczych aspektów tego kontaktu.

Trening umiejętności interpersonalnych opiera się na doświadczaniu głębokiej interakcji z ludźmi w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach. Polega na ćwiczeniu nowych zachowań, konfrontowaniu związanych z nimi odczuć, emocji. Jako taki nastawiony jest głównie na pogłębianie zdolności potrzebnych w relacjach międzyludzkich. Jednocześnie jednak pozwala na lepsze poznanie samego siebie i umożliwia pracę nad indywidualnym rozwojem.

Dla kogo przeznaczony jest trening interpersonalny?

Warsztaty interpersonalne skierowane są do osób zainteresowanych:

  • poprawą jakości relacji osobistych i zawodowych,
  • pogłębieniem samoświadomości, samorozwojem,
  • zdobywaniem umiejętności zawodowych (lekarzy, terapeutów, nauczycieli, menedżerów i innych profesjonalistów pracujących z ludźmi).

Trening interpersonalny – choć zwykle stanowi odmieniające uczestników doświadczenie – nie jest formą terapii. Przeznaczony jest wyłącznie dla osób zdrowych i służy celom edukacyjnym, rozwojowym. Osoby decydujące się na udział w zajęciach muszą mieć przy tym świadomość, że są one silnym przeżyciem emocjonalnym, wymagającym przekroczenia pewnej bariery intymności oraz konfrontacji z własnym obrazem samego siebie.

Warto wiedzieć: Rodzaje terapii zajęciowej - arteterapia, ergoterapia, estetoterapia

Warunki treningu interpersonalnego

Treningi interpersonalne najczęściej mają formę kilkudniowego wyjazdu szkoleniowego, podczas którego uczestnicy spędzają ze sobą czas nie tylko na zajęciach – śpią w jednym ośrodku, jedzą wspólnie posiłki. Służy to wzmocnieniu procesu tworzenia się grupy, który jest istotą warsztatów. Same zajęcia trwają zazwyczaj 40 godzin, rozłożonych na 5 dni. Optymalna liczba uczestników to 8–12 osób. Wówczas każdy ma szansę nawiązania bezpośredniej relacji z pozostałymi członkami grupy i udziału w nurcie wydarzeń, a jednocześnie istnieje wystarczająco duża różnorodność postaw i zachowań.

Zasady treningu umiejętności interpersonalnych

Trening interpersonalny może mieć formę dyrektywną, czyli taką, w której rolą trenera jest przekazanie grupie konkretnych umiejętności (dotyczy to głównie zajęć dla profesjonalistów), co dokonuje się poprzez ćwiczenia ukierunkowujące działania uczestników. Zazwyczaj jednak warsztaty nie mają zaplanowanej struktury. Ich przebieg zależy głównie od rozwoju relacji pomiędzy uczestnikami. Ważne, by pozostawali oni tacy, jacy są w rzeczywistości. Trener interpersonalny jedynie wspiera naturalną dynamikę grupy – koordynuje jej aktywność, pomaga utrzymać bezpieczeństwo psychiczne, zachęca do wyrażania uczuć, ułatwia poznawcze opracowanie przeżyć uczestników.

Polecamy: Ćwiczenia relaksacyjne na stres dla dzieci i dorosłych. Opis i przykładowe zestawy

Trening opiera się na bieżących doświadczeniach interpersonalnych, jakie następują między członkami grupy warsztatowej. Nie szuka się przyczyn określonych uczuć czy postaw ani pomysłów na ich korektę, lecz próbuje się je wyrazić, przeżyć „tu i teraz” oraz zrozumieć, jak oddziałują na innych.

Narzędziem procesu grupowego jest udzielanie informacji zwrotnych, czyli wzajemne komunikowanie subiektywnych odczuć jednej osoby związanych z zachowaniem drugiej. To pozwala na zweryfikowanie wyobrażeń o tym, jak jest się odbieranym przez innych, a także poznanie ich potrzeb w relacji.

Aby nawiązanie głębokiej interakcji między członkami grupy stało się możliwe, panują zasady komunikacji odmienne od konwencji obowiązujących w codziennym życiu. Uczestników zachęca się do skracania dystansu we wzajemnych relacjach, uczciwego dzielenia się swoimi odczuciami, spontanicznych reakcji, ekspresji emocji, eksperymentowania w zakresie repertuaru własnych zachowań, tj. próbowania nowych sposobów postępowania w kontaktach z innymi ludźmi. Jednocześnie panuje zasada nieoceniania się nawzajem, nieudzielania sobie rad.

Trening interpersonalny – cele i efekty

Celem treningu interpersonalnego jest pogłębianie umiejętności komunikowania się, współpracy oraz rozumienia samego siebie w warunkach interakcji. Uczestnicy mają szansę rozwinąć następujące zdolności:

  • wyrażania myśli i uczuć oraz słuchania z uwagą i zrozumieniem,
  • przyjmowania i udzielania informacji zwrotnej,
  • rozumienia zachowań własnych i innych osób w kontaktach międzyludzkich,
  • rozwiązywania konfliktów interpersonalnych,
  • udzielania i przyjmowania wsparcia w trudnych sytuacjach,
  • doświadczania głębokiego kontaktu z ludźmi,
  • akceptowania innych i samego siebie.

Warsztaty interpersonalne poszerzają świadomość jednostki o to, jak postrzegana jest przez innych. Pozwalają jej lepiej poznać własne zasoby i ograniczenia. Stanowią zatem także szansę na zmianę schematu własnych zachowań i nawyków utrudniającego utrzymywanie pozytywnych relacji z ludźmi.

Polecamy: Trening Jacobsona – redukcja stresu poprzez relaksację ciała

Trening interpersonalny zwykle nie jest doświadczeniem łatwym. Wymaga opuszczenia własnej „strefy bezpieczeństwa”, zmierzenia się z informacjami zwrotnymi, które nie tylko mogą okazać się bolesne, ale też czasowo wprowadzić chaos w sposób myślenia o samym sobie i własnym życiu. Uczestnicy warsztatów zazwyczaj jednak uznają to doświadczenie za ważne i rozwijające. Twierdzą, że dzięki treningowi interpersonalnemu wzrosła ich samoocena, a także autentyczność, otwartość i zaangażowanie w kontaktach oraz zaufanie, empatia i szacunek wobec innych ludzi.

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 06.02.2019,
Opublikowano: 16.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej