Trening hipertroficzny – zasady treningu, ćwiczenia na przyrost masy

Fot: Peter Muller / gettyimages.com

Trening hipertroficzny to ćwiczenia siłowe wykonywane z odpowiednią częstotliwością i wykorzystaniem właściwego obciążenia, by osiągnąć efekt w postaci wzrostu masy mięśniowej. Podstawą treningu są zasady hipertrofii mięśniowej.

Trening hipertroficzny polega na wykorzystaniu wiedzy z zakresu fizjologii mięśni. Wykorzystywany jest jako trening na masę. Ideą treningu hipertroficznego jest taki dobór ćwiczeń, które wpłyną na rozbudowę masy mięśniowej i spowodują jej przerost, czyli hipertrofię.

Hipertrofia mięśniowa – co to jest?

Hipertrofia mięśniowa to proces przerostu mięśni. Jeśli dochodzi do wzrostu ilości struktur komórkowych mięśni, mówi się o hipertrofii strukturalnej. Wtedy jednak wzrost mięśnia nie przekłada się na wzrost siły mięśniowej. Drugim rodzajem hipertrofii mięśni jest hipertrofia funkcjonalna, polegająca na przyroście włókien mięśniowych kurczliwych. To z kolei przyczynia się jednocześnie do wzrostu siły mięśniowej.

Samo określenie hipertrofii dotyczy różnych tkanek. Należy rozróżnić pojęcie rozrostu od hipertrofii, czyli przerostu. W tym drugim dochodzi do zwiększenia objętości komórek, a nie jej ilości. Natomiast rozrost jest związany ze zwiększeniem ilości komórek. Trening hipertroficzny nie ma na celu rozróżniać mechanizmów hipertrofii, jaką powodują poszczególne ćwiczenia, lecz ma działać kompleksowo, by ćwiczenia przynosiły wzrost masy mięśniowej.

Zasady treningu hipertroficznego

Trening hipertroficzny pozwala na zwiększenie masy mięśniowej poprzez częste ćwiczenia siłowe, stopniowo obciążające mięśnie. Skupia się na każdej partii mięśni przez 2 dni. Odstępy pomiędzy treningami nie powinny przekraczać 2 dni. Z każdym kolejnym treningiem zwiększa się obciążenie, jednocześnie zmniejsza się ilość obciążeń, co zapobiec ma poważnym kontuzjom. Treningi, by przyniosły oczekiwane efekty, powinny być bardzo dobrze rozplanowane. Ćwiczenia i rozkład treningów mają na celu jak najbardziej pobudzić potencjał anaboliczny mięśni.

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ mięśniowy

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6.

Wzrastające włókna mięśniowe reagują dwojako. Jedne lepiej rozwijają się przy większej ilości powtórzeń i niewielkim obciążeniu, a drugie przy mniejszej ilości powtórzeń, lecz większym obciążeniu. Największe efekty przynoszą ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru co najmniej 75% maksymalnego możliwego obciążenia. Jeśli osoba jest początkująca, zdarza się, że zaczyna z obciążeniami około 30% obciążenia maksymalnego. Jednak z czasem istnieje konieczność zwiększenia ciężarów, by trening na przyrost masy ciała przynosił efekty. Mimo iż trening hipertroficzny bazuje na dużych obciążeniach, to dla optymalnego efektu konieczne jest zawarcie ćwiczeń pobudzających włókna mięśniowe typu pierwszego, czyli przy mniejszych obciążeniach, lecz większej ilości powtórzeń.

Rutyna w treningach hipertroficznych

Osoby budujące masę mięśniową bardzo często pozwalają sobie na swego rodzaju stagnację czy monotonię. Zniechęca to z czasem do ćwiczeń, ale również zmniejsza efekty treningu. Wszelkie modyfikacje treningu nie tylko przerywają monotonię, przez co ćwiczenia stają się ciekawsze, ale również wpływają korzystnie na rozwój masy i siły mięśniowej. Jeśli obserwuje się postęp i efekty, warto pozostać jeszcze przez pewien czas przy określonych ćwiczeniach i programie treningowym. Jednak w momencie braku efektów, konieczna jest modyfikacja treningu.

Należy skonsultować się z trenerem personalnym zajmującym się treningami hipertroficznymi, który z pewnością pomoże zoptymalizować efekty treningowe.

Prawidłowy trening, czyli jaki? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Jak powinien wyglądać trening? Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 22.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej