Traumatolog ortopeda – kim jest i czym się zajmuje?

Fot.: Monty Rakusen / Getty Images

Traumatologia i ortopedia zajmują się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń oraz urazów kości szkieletu, a ponadto patologii w obrębie układu więzadłowo-stawowego czy uszkodzeń naczyń, mięśni i nerwów.

Traumatolog ortopeda diagnozuje, leczy i kieruje rehabilitacją chorych zmagających się z różnymi formami patologii narządu ruchu. Specjaliści tej dziedziny zaopatrują urazy (z wyjątkiem urazów czaszki), a zwłaszcza złamania. Ortopeda traumatolog diagnozuje choroby na podstawie przeprowadzonych badań radiologicznych, ultrasonograficznych i laboratoryjnych. Do specjalisty tej dziedziny jest potrzebne skierowanie.

Kim jest ortopeda traumatolog?

Ortopeda traumatolog to lekarz, który zajmuje się zagadnieniami związanymi z diagnozowaniem, leczeniem i rehabilitacją chorób z zakresu narządu ruchu, czyli kości, stawów i mięśni. Dlatego też nierzadko stosowanym sformułowaniem w nomenklaturze medycznej dotyczącym tej specjalizacji jest ortopedia i traumatologia narządu ruchu.

Jest to jeden z działów medycyny i podstawowa specjalność lekarska, która trwa 6 lat. Specjalizację z ortopedii i traumatologii w Polsce można rozpocząć po ukończeniu podyplomowego stażu lekarskiego. Określana bywa jako chirurgia urazowa, gdyż w zakres jej obowiązków wchodzi przeprowadzanie operacji korekcyjnych i ratujących życie. Pierwsza klinika ortopedyczna powstała w 1923 r. w Poznaniu, z kolei Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne założono tam w 1928 r. Powszechnie przyjętym symbolem tej dziedziny jest tzw. drzewo Andry'ego, czyli skrzywione drzewo podparte prostym kijem.

Co to jest traumatologia?

Definicja traumatologii głosi, że jest to dział chirurgii, który zajmuje się przyczynami, mechanizmami, skutkami i sposobami leczenia urazów. Oprócz najbardziej popularnej traumatologii narządu ruchu wyróżnia się m.in. traumatologię układu nerwowego, która stanowi nieodłączny element neurochirurgii, czy traumatologię dziecięcą, która wchodzi w skład chirurgii dziecięcej.

Kiedy należy zgłosić się do ortopedy traumatologa?

Do specjalisty z dziedziny traumatologii ortopedii zgłaszają się najczęściej osoby, które przeszły złamanie kończyny lub skarżą się na bóle mięśni, stawów czy kręgosłupa. Ponadto z pomocy ortopedy traumatologa korzystają chorzy na osteoporozę i reumatyzm, a także ci, którzy cierpią na zaburzenia czucia i napięcia mięśniowego czy ruchowego. Lekarz ten przeprowadza zabieg amputacji kończyny. Warto skorzystać z jego porady, gdy w wyniku urazu doszło do silnego obrzęku kończyny i pojawił się krwiak. Powinny się do niego zgłosić osoby uskarżające się na ograniczenie ruchomości stawów, nieprawidłowe i niefizjologiczne ruchy w stawach i inne objawy, które utrudniają poruszanie się i codzienne funkcjonowanie.

Jak działa układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Nierzadko pacjentami ortopedy traumatologa są osoby uprawiające sport rekreacyjnie i wyczynowo czy ludzie pracujący ciężko fizycznie. Podkreśla się, iż ortopedia i traumatologia są bezpośrednio związane z medycyną sportową. Na wizytę do tego specjalisty zgłaszają się szczególnie osoby starsze, których układ narządu ruchu uległ wraz z procesem starzenia degradacji, czy dzieci, u których dopiero dochodzi do rozwoju tego układu. Pora roku, która sprzyja szczególnie częstym konsultacjom u traumatologa ortopedy jest zima, kiedy niesprzyjające warunki atmosferyczne (oblodzone i śliskie chodniki) przyczyniają się do wzrostu ryzyka upadków i urazów.

Czym zajmuje się ortopeda traumatolog?

Traumatolog ortopeda zajmuje się m.in.:

  • rozpoznawaniem wrodzonych (np. kręcz karku, zespół Klippla-Feila, rozszczep kręgosłupa, wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego) i nabytych chorób układu ruchu;
  • wadami postawy (skolioza, lordoza, kifoza, ale i płaskostopie, krzywica, stopa koślawa, stopa szpotawa);
  • zaopatrywaniem i leczeniem urazów narządu ruchu, takich jak: jałowe martwice kości i stawów, nowotwory kości, infekcje kości i stawów, osteoporoza, urazy stawów i ich ścięgien oraz więzadeł, choroby zwyrodnieniowe i przeciążeniowe;
  • powikłaniami i rokowaniem w gojeniu urazów, a zwłaszcza zwichnięć stawów, złamań kości, amputacji kończyn, protezowania kończyn, skręcenia, stłuczenia, złamania osteoporotycznego;
  • diagnozowaniem i leczeniem różnego rodzaju gruźlicy – kostno-stawowej, kręgosłupa i stawów (biodrowego i kolanowego);
  • udzielaniem pomocy doraźnej;
  • współpracą z fizjoterapeutami w zakresie planowania, nadzorowania i oceny efektywności programu usprawniania narządu ruchu;
  • ustalaniem przeciwwskazań do wysiłku fizycznego i podejmowania lub kontynuacji treningu lub aktywności rekreacyjnej;
  • rozpoznawaniem i leczeniem obrażeń kręgosłupa.

Co leczy lekarz traumatolog?

Wśród najczęściej zgłaszanych przez chorych u lekarza ortopedy traumatologa jednostek chorobowych znajdują się:

  • dyskopatia – jedna z najczęściej pojawiających się patologii powodujących bol kręgosłupa w odcinku lędźwiowym; są to zmiany chorobowe krążków międzykręgowych, które prowadzą do pęknięcia pierścienia włóknistego i wydobycia jądra miażdżystego na zewnątrz, co powoduje ucisk na korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy;
  • zwyrodnienie kręgosłupa – polega na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących funkcjonalne połączenia kręgów; jest to proces naturalnego zużycia organizmu, który najczęściej występuje u osób starszych;
  • nabyta lub wrodzona upośledzona mineralizacja kości – w konsekwencji niedoboru składników mineralnych dochodzi do osłabienia struktury kości oraz ich deformacji i skrzywień, w wyniku czego następują częste i trudne w gojeniu złamania.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Gaździk T.S., Ortopedia i traumatologia. Tom 1-2, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010.

2. Marczyński W., Postępowanie praktyczne w ortopedii i traumatologii, Warszawa, Medipage, 2008.

3. Lehmann-Horn F., Ludolph A., NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Wrocław, Urban & Partner, 2004.

4. Szulc A., Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja tom 1-2, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003.

5. Borzęcki P., Wójtowicz-Chomicz K., Skowronek A., Kołłątaj W., Karwat I.D., Rehabilitacja chorych z dyskopatią odcinka lędźwiowego kręgosłupa, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2012, 14(3), s. 345–348.

6. Wróblewska I., Bieszcz-Płostkonka K., Błaszczuk J., Kurpas D., Efektywność rehabilitacji w chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2014, 16(1), s. 35–38.

Data aktualizacji: 21.11.2018,
Opublikowano: 11.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej