Transplantacja serca - kiedy trzeba wykonać przeszczep serca i ile się po nim żyje?

Fot: Tyler Olson / fotolia.com

Przeszczep serca jest skomplikowaną operacją, która polega na usunięciu niedziałającego organu i wszczepieniu zdrowego od martwego dawcy. Transplantację serca stosuje się w przypadku skrajnej niewydolności tego organu.

Pierwszego udanego przeszczepu serca dokonano w 1967 roku. W Polsce udało się to dopiero profesorowi Zbigniewowi Relidze 5 listopada 1985 roku w Zabrzu. W zeszłym roku w Polsce dokonano 101 przeszczepów serca. To wciąż nie tak wiele, zważywszy na liczbę osób, które corocznie oczekują na zdrowe serce, o które jest o wiele trudniej niż o nerki i wątrobę.

Co to jest przeszczep serca?

Transplantacja serca jest skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym, który wymaga współpracy specjalistycznych zespołów lekarskich. Najpierw należy pobrać serce od osoby, u której stwierdzono śmierć pnia mózgu, a która za życie nie wyraziła sprzeciwu na bycie dawcą organów. Następnie u operowanej osoby usuwa się większość niewydolnego serca, pozostawiając dużą część tylnej ściany prawo i lewego przedsionka biorcy oraz naczynia krwionośne. Ostatnim etapem jest umieszczenie pobranego od dawcy serca i połączenie go z naczyniami krwionośnymi biorcy.

Osoba po przeszczepie serca musi do końca życia przyjmować leki immunosupresyjne, które zapobiegają odrzuceniu narządu. Jest to proces, w którym przeciwciała biorcy atakują serce dawcy. Również z tego względu osoby po transplantacji pozostają pod stałym nadzorem lekarskim.

Przeszczep jest jedyną skuteczną metodą ratowania życia w przypadku niewydolnego serca, która umożliwia powrót do sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. To wielkie osiągnięcie współczesnej medycyny uratowało życie wielu ludziom.

Zobacz film: Historia Katarzyny, która przeszła przeszczep serca. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wskazania do transplantacji serca

Przeszczepu serca dokonuje się u osób ze schyłkową niewydolnością serca, u których niemożliwe jest już zastosowanie żadnych alternatywnych metod leczenia. Niewydolność serca oznacza, że nie może już ono dłużej pełnić swojej roli w organizmie, a więc pompować krwi, która dostarcza tlen i składniki odżywcze do wszystkich tkanek.

Przyczynami niewydolności serca mogą być:

  • niewydolność serca w następstwie kardiomiopatii rozstrzeniowej,
  • uszkodzenia serca,
  • wrodzone wady serca,
  • bardzo zaawansowana choroba wieńcowa,
  • zaburzenia rytmu serca komorowe - oporne na leczenie standardowe,
  • wady zastawkowe.

Ile się żyje po przeszczepie serca?

Długość życia po dokonaniu udanej transplantacji serca może być bardzo różna. Przy prawidłowym stosowaniu się do zaleceń lekarza, prowadzeniu zdrowego trybu życia i unikaniu używek można przeżyć nawet do 30 lat. W Polsce najdłużej żyjącą osobą po przeszczepie serca jest pacjent profesora Religi, który od operacji przeżył już 18 lat.

Głównymi przyczynami przedwczesnej śmierci po przeszczepie są reakcje immunologiczne odrzucające serce biorcy oraz powikłania, do których dochodzi na skutek stosowania leków immunosupresyjnych, takie jak zakażenia, nadciśnienie, choroby nowotworowe czy niewydolność nerek. Jest to kolejny powód, dla którego po przeszczepie powinno się prowadzić zdrowy tryb życia.

Zobacz film: Poznaj historię Pani Adriany, która przez 7 lat czekała na przeszczep serca. Źródło: Nationale Nederlanden

Udany przeszczep serca w Polsce?

Polskie ośrodki transplantologiczne uzyskują wyniki porównywalne do europejskich klinik tego rodzaju. Nasi lekarze transplantolodzy mają niezwykłe doświadczenie i wykształcenie, a także odbyli wieloletnie staże w najlepszych klinikach na świecie. Można więc nie mieć obaw przed dokonaniem takiego zabiegu w Polsce. Ośrodki, które dokonują przeszczepów to:

  • Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu,
  • Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii im. Jana Pawła II w Krakowie,
  • Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu,
  • Instytut Kardiologii im. Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie,
  • Akademickie Centrum Kliniczne - ACK Szpital Akademii Medycznej w Gdańsku.

Warto też pamiętać, że to czy przeszczep serca będzie udany w dużej mierze zależy również od osoby poddającej się zabiegowi. Ważne jest jej samopoczucie, nastawienie i stan zdrowia w momencie operacji. Na przeżycie znacząco wpływa też czy pacjent stosuje się do zaleceń lekarzy dotyczących przygotowania się do zabiegu oraz rekonwalescencji - czy regularnie przyjmuje leki i prowadzi zdrowy tryb życia.

Ile kosztuje przeszczep serca?

Przeszczep serca w Polsce kosztuje 105 tysięcy złotych. Ta skomplikowana operacja wymaga zaangażowania wielu współpracujących ze sobą specjalistów oraz użycia najwyżej jakości sprzętu medycznego. Całość jest jednak wykonywana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Większą przeszkodą niż względy finansowe jest brak zdrowych narządów, które można przeszczepić. Wciąż jest zbyt mało dawców tego organu w stosunku do osób chorujących na skrajną niewydolność serca. Stworzono już wprawdzie sztuczne serce, które można przeszczepić, jednak jego działanie jest o wiele gorsze od prawdziwego serca, a przeżywalność osób po takiej operacji o wiele krótsza. Trwają jednak badania nad jego usprawnieniem. Naukowcy rozważają też możliwość używania komórek macierzystych mięśnia sercowego, aby wykorzystać je w przyszłości jako alternatywę dla przeszczepów.

Zobacz film: Operacja wady serca jednokomorowego. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 31.03.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

M. Arens 22.08.2022r.

Ludzie zbierają pieniądze na przeszczep a jest na NFZ

Htx 14.11.2018r.

Moja znajoma żyje juz 25 lat po przeszczepie serca i ma sie dobrze! Sprawdźcie lepiej sytuacje a nie piszecie bzdury!

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej