Trądzik zaskórnikowy – jak się go pozbyć domowymi sposobami?

Fot.: studiovespa / stock.adobe.com

Trądzik zaskórnikowy jest jedną z łagodniejszych form trądziku pospolitego i objawia się zmianami zlokalizowanymi w środkowej części twarzy i na czole (tzw. strefa T). Jest mniej dokuczliwy, ale ciężki w leczeniu. Tworzy go duża liczba widocznych zaskórników, wokół których często powstaje stan zapalny.

Trądzik zaskórnikowy jest skutkiem zbyt dużej produkcji łoju. Wpływ na jego występowanie mają też zmiany hormonalne i nadmierne rogowacenie skóry, co dodatkowo blokuje ujście gruczołów łojowych.

Trądzik zaskórnikowy – przyczyny

Trądzik zaskórnikowy najczęściej występuje u młodzieży w okresie dojrzewania. Łój, na skutek zablokowania ujścia gruczołu, formuje się w miękki czop. Powstałe w ten sposób zmiany mogą mieć charakter zamknięty, jeżeli ujścia mieszków są niewidoczne, ale pod palcami wyczuwane są charakterystyczne grudki i pod skórą tworzy się stan zapalny – często określane są wówczas jako trądzik zaskórnikowo-grudkowy. Zaskórniki otwarte mają ciemniejsze ujście gruczołu – to małe, czarne kropki, których barwę powodują osiadające na sebum zanieczyszczenia i utleniająca się keratyna.

Przy właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej zmiany znikają, nie powodując trwałych uszkodzeń skóry twarzy. U niektórych osób mogą utrzymywać się aż do około 30 roku życia, a bez odpowiedniej pielęgnacji i leczenia może dojść do ich przekształcenia się w zmiany ropne przez namnażanie się w ich obrębie bakterii Propionibacterium acnes.

Zobaczcie, jak wykonać parówkę na trądzik. Nie jest to skomplikowany zabieg:

Zobacz film: Parówka na cerę trądzikową. Źródło: Klinika urody

Domowe sposoby na trądzik zaskórnikowy

W walce z trądzikiem najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja. Domowe sposoby zmniejszające trądzik zaskórnikowy opierają się na odpowiednim oczyszczeniu skóry z warstwy łoju i martwego naskórka, które mogą powodować zatykanie porów i tworzenie się zaskórników. Przed zabiegami pielęgnacyjnymi konieczne jest dokładne umycie rąk, aby nie przenieść na twarz bakterii, zwłaszcza że i tak często rozwija się wokół zmian stan zapalny. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do cery trądzikowej w formie płynów, żeli i maści o właściwościach antybakteryjnych i łagodzących. Na zakończenie procesu oczyszczania twarzy powinno się używać odpowiednich toników, które mają działanie ściągające, przez co zapobiega się nadmiernemu wydzielaniu łoju, a skóra zyskuje właściwe pH, które umożliwia tworzenie się odpowiedniej flory bakteryjnej.

Jeżeli chodzi o kosmetyki, to używane kremy powinny mieć lekką i beztłuszczową konsystencję. Dobrze jest, jeśli te na dzień mają dodatkowo działanie matujące. Kupując kosmetyki, należy zwrócić uwagę, czy nie zatykają porów i mogą być stosowane w przypadku cery skłonnej do występowania zaskórników – tego typu oznaczenie powinno być zawsze umieszczone na opakowaniu. Jest wiele produktów, nawet w formie pudrów czy podkładów, które jednocześnie pozwalają ukryć niedoskonałości.

Dobre efekty daje peeling wykonywany raz w tygodniu, który jednak nie powinien być zbyt mocny, gdyż może powodować dodatkowe podrażnienia. Dobrze sprawdzają się delikatne peelingi enzymatyczne, maseczki nawilżające czy tzw. parówki z ziół o działaniu łagodzącym podrażnienia i ściągającym pory. Można zastosować do tego celu szałwię, kwiaty fiołka czy skrzyp – zioła, które po zalaniu wrzątkiem tworzą napar nadający się do inhalacji.

Niewskazane jest natomiast samodzielne mechaniczne oczyszczanie twarzy z zaskórników i innych zmian o charakterze trądzikowym.

Trądzik zaskórnikowy – leczenie

Nasilone zmiany, którym towarzyszy stan zapalny, często wymagają konsultacji dermatologicznej. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie badania sebumetrycznego w celu określenia poziomu łoju i diagnostyki hormonalnej. Leczenie trądziku zaskórnikowego polega na odpowiednio dobranej farmakoterapii, którą zazwyczaj stanowią kremy, maści lub żele do miejscowego stosowania. Ze względu na swój skład większość z nich należy nakładać na noc, ponieważ wystawione na światło mogą spowodować uczulenie. Ich substancjami czynnymi są najczęściej nadtlenek benzoilu (likwiduje zaskórniki przez odblokowanie ujścia gruczołów łojowych) i kwas azelainowy (zmniejsza skłonność do ich tworzenia się). Przeciwłojotokowe działanie mają witaminy B1, B2, PP i A oraz preparaty zawierające cynk.

Leczenie lżejszych odmian trądziku zaskórnikowo-grudkowego można prowadzić w gabinecie kosmetycznym. W ofercie większości tego typu miejsc znajdują się zabiegi oczyszczające skórę i regulujące pracę gruczołów łojowych. W celu zmniejszenia zmian skórnych zastosowanie mają różnego rodzaju peelingi, np. kawitacyjny, chemiczny, wykorzystujący działanie kwasów owocowych oraz mikrodermabrazja. Jest to znacznie lepsza alternatywa niż domowe próby mechanicznego oczyszczania skóry. Dodatkowo w gabinecie kosmetycznym po większości inwazyjnych zabiegów stosuje się maski regeneracyjne i dotleniające skórę, np. z alg czy gipsowe. Łagodzące działanie ma także lampa typu Solux z niebieskim filtrem (filtr czerwony stosowany jest w zabiegach, których celem jest spulchnienie skóry).

Zobacz film: Testy peelingów - który peeling wybrać? Źródło: Wiem, co kupuję


Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 08.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej