Trądzik torbielowaty – jak powstaje? Przyczyny, objawy i leczenie dolegliwości

Fot. alexsokolov / Getty Images

Trądzik torbielowaty to ciężka postać trądziku charakteryzująca się obecnością bolesnych, ropnych cyst na twarzy, plecach, klatce piersiowej i tylnej stronie szyi. Bez właściwego leczenia trądzik torbielowaty może doprowadzić do powstania trwałych blizn.

Grudki i wypryski typowe dla trądziku torbielowatego utrzymują się na skórze stosunkowo długo, a wyciskanie ich nasila stan zapalny i pogarsza stan cery. Zmian trądzikowe tego typu mogą pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej powstają u osób młodych – nastolatków i dorosłych przed 30 rokiem życia.

Trądzik torbielowaty – jak powstaje?

Objawy trądziku torbielowatego nie pojawiają się z dnia na dzień. Zanim wypryski, cysty i grudki pokryją twarz i tułów, na skórze obecne będą zaskórniki zamknięte. Część z nich stanie się zaczątkiem krostek, które w razie wyciskania lub drapania skóry będą stopniowo coraz głębsze i bardziej liczne. Jeśli nie zostanie wdrożone skuteczne leczenie, stan zapalny zaatakuje warstwy skóry położone głęboko, a zmiany trądzikowe będą znacznie trudniejsze do zwalczenia.

Trądzik torbielowaty to ostatni z etapów rozwoju trądziku, a także jeden z elementów zespołu chorobowego obejmującego zmiany skórne na twarzy oraz sączące się zmiany chorobowe i czyraki na skórze głowy, w okolicy pach, pachwin lub klatki piersiowej.

Trądzik nie jest problemem, z którym borykają się nastolatkowie. Osoby dorosłe również mogą mieć trądzik:

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Trądzik torbielowaty – przyczyny

Nie do końca wiadomo co powoduje trądzik torbielowaty, ale wiele wskazuje na to, że w rozwoju choroby istotną rolę odgrywają androgeny – hormony płciowe o działaniu maskulinizującym (jednym z nich jest testosteron). W okresie dojrzewania stężenie androgenów rośnie, przyczyniając się do zmian w skórze, które mogą skutkować powstawaniem zaskórników i trądziku. U dorosłych kobiet wahania hormonalne wpływające na stan cery mają związek z przebiegiem cyklu miesiączkowego, ciążą, przekwitaniem oraz tzw. zespołem policystycznych jajników (jednym z objawów tego zaburzenia jest zbyt wysoki poziom androgenów w organizmie). Ryzyko wystąpienia objawów trądziku torbielowatego wzrasta także u osób, których rodzice lub starsze rodzeństwo zmagali się z tym schorzeniem skóry.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym podatność na rozwój trądziku torbielowatego jest przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. O ile tabletki dwuskładnikowe na ogół poprawiają wygląd skóry, preparaty zawierające wyłącznie progesteron mogą nasilać zmiany trądzikowe.

Jak rozpoznać trądzik torbielowaty?

Bolesne guzki i cysty na skórze twarzy, szyi i tułowia, które pojawiają się w przebiegu trądziku torbielowatego, utrzymują się dłużej niż zwykłe wypryski. Często widoczne są ich skupiska, na przykład na policzkach, a po zagojeniu się w ich miejscu mogą pozostać wyraźne blizny. Zmiany skórne twarzy mają na ogół łagodniejszą postać na nosie i w jego pobliżu.

U kobiet grudki typowe dla trądziku torbielowatego mają tendencję do występowania na dolnej części twarzy, zwłaszcza przy linii żuchwy. Dotykanie skóry w tym miejscu może znacząco pogorszyć jej wygląd, szczególnie gdy towarzyszy mu wyciskanie cyst i dalsze infekowanie tkanek.

Czy dieta może mieć wpływ na trądzik? Oczywiście, że tak! Co jeść, aby mieć ładną cerę?

Zobacz film: Co i jak jeść, aby pozbyć się trądziku? Źródło: Dzień Dobry TVN

Trądzik torbielowaty – leczenie domowe

Zainteresowanie domowymi sposobami walki z trądzikiem torbielowatym nie maleje, mimo iż naukowe analizy nie potwierdziły skuteczności żadnej z metod. Dużą popularnością cieszy się między innymi aplikowanie maseczek kosmetycznych, sody oczyszczonej, octu jabłkowego i olejku z drzewa herbacianego. Nawet jeśli zawarte w nich substancje nie szkodzą skórze, stosowanie ich tylko oddala moment podjęcia właściwego leczenia pod kontrolą lekarza dermatologa.

Wśród domowych metod leczenia zmian trądzikowych wymienia się także przyjmowanie witaminy A doustnie. Efektywność takiej terapii nie jest jednak gwarantowana, a nadmiar tej witaminy w organizmie stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, dlatego najlepiej stosować ją po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Bezpieczniejszą opcją jest modyfikacja diety, a mianowicie unikanie nadmiernego spożycia mleka (zwłaszcza odtłuszczonego) i produktów mlecznych. Zbyt duża podaż nabiału może bowiem prowadzić do zaostrzenia objawów trądziku.

Warto zdecydować się również na rzucenie palenia, ponieważ wdychanie dymu papierosowego może nasilać zmiany skórne we wszystkich rodzajach trądziku.

Leczenie trądziku torbielowatego

Leki dostępne bez recepty, zawierające na przykład nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy, na ogół nie przynoszą poprawy w nasilonych postaciach trądziku torbielowatego, ale można stosować je w kolejnym etapie leczenia, gdy najcięższe zmiany skórne zniknęły po użyciu silniejszych preparatów. Podobnie jest w przypadku maści zawierających antybiotyki, które nie mają w swoim składzie nadtlenku benzoilu – aplikowanie ich na silne wykwity skórne nie spowoduje większej poprawy.

Lepszym wyborem są leki z tretynoiną lub adapalenem – stosowane na mniejsze krostki powodują wygładzenie skóry, a dzięki właściwościom złuszczającym spłycą blizny po cystach. Silniejsze działanie przeciwtrądzikowe wykazuje tazaroten, ale substancja ta znacznie mocniej podrażnia skórę.

U wielu kobiet zmagających się z trądzikiem torbielowatym poprawa wyglądu skóry ma miejsce na początku stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, ale zwykle konieczne jest również przyjmowanie doustnego antybiotyku. Czas leczenia jest relatywnie długi – uzyskanie wyraźnej poprawy zajmuje zwykle kilka miesięcy.

Bibliografia:

What is cystic acne?

Data aktualizacji: 02.10.2018,
Opublikowano: 02.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej