Trądzik - objawy, przyczyny i jak się go pozbyć? Jakie są skuteczne metody leczenia?

Fot: Ocskay Bence / stock.adobe.com

Trądzik pospolity to częsta przypadłość osób młodych, choć może wystąpić w każdym wieku. W leczeniu stosowane są liczne zawiesiny, tabletki i kremy łagodzące zmiany skórne. Wiele produktów w diecie może zaostrzać zmiany skórne, dlatego istotna jest też odpowiednia dieta.

Trądzik należy do grupy chorób gruczołów łojowych. Trądzik pospolity dotyczy przede wszystkim młodych osób, u których występuje nadczynność gruczołów łojowych. Charakteryzuje się występowaniem zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych. Zmiany te są umiejscowione w okolicach łojotokowych, czyli głownie na twarzy i plecach.

Jakie są przyczyny trądziku?

Podstawową przyczyną jest osobnicza skłonność do wytwarzania łoju. Predyspozycje genetyczne mogą mieć tu duży wpływ, ponieważ osobniczo zmienna jest ilość receptorów androgenowych w obrębie gruczołów łojowych, a tym samym różna jest ich aktywność.

Pierwotnie dochodzi do nadmiernego wytwarzania mas rogowych i ich niezupełnego oddzielania się, co w efekcie prowadzi do powstania zaskórników, a następnie pojawienia się w ich obrębie odczynów zapalnych. 

Dużą rolę w powstawaniu zmian trądzikowych odgrywa aktywność hormonalna organizmu, a w szczególności poziom androgenów nadnerczowych. Trądziku nie obserwuje się więc przed okresem pokwitania. Kolejnym czynnikiem są bakterie, które wykrywane są w dużych ilościach w ujściach gruczołów łojowych.

Trądzik może być również wywołany przez wiele czynników. Wyróżnia się wtedy:

  • trądzik zawodowy - wynikający z ekspozycji na czynniki drażniące, jak chlor czy oleje,
  • trądzik polekowy - wywołany najczęściej przez steroidoterapię,
  • trądzik kosmetyczny - zmiany pojawiają się po nadmiernym stosowaniu pudrów i innych kosmetyków zatykających ujścia gruczołów łojowych,
  • trądzik niemowlęcy - jest związany ze stosowaniem olejów mineralnych do pielęgnacji skóry.

Objawy trądziku, przebieg i najczęstsze lokalizacje

Trądzik pospolity ma przewlekły przebieg, charakteryzuje się występowaniem tzw. zaskórników. Wyróżnia się:

  • zaskórniki otwarte, w których główną rolę odgrywają bytujące w gruczołach łojowych bakterie Propionibacterium acnes i pityrosporum. Takie zmiany charakteryzują się otworem w części środkowej, przez który wydobywa się łojowo-rogowa masa. Na szczycie są ciemne. Mogą z przekształcić się w ropne torbiele;
  • zaskórniki zamknięte - drobne, białe, dobrze widoczne.

Zmiany trądzikowe najczęściej obejmują okolice twarzy, klatki piersiowej i pleców, czyli okolic łojotokowych. W okresie letnim zmiany mogą ulec złagodzeniu dzięki nasłonecznieniu zajętych okolic ciała.

Zobacz film: Trądzik różowaty - jak można z nim skutecznie walczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Leczenie trądziku

Jeśli zmiany w przebiegu trądziku mają niewielkie nasilenie, często wystarcza leczenie miejscowe. Stosowane są lecznicze pudry, zawiesiny, pasty, albo aerozole. Maści nie są najlepszą formą kosmetyku w terapii trądziku, gdyż taka konsystencja doprowadza do zatykania ujść gruczołów. W miejscowej terapii zastosowanie znajdują środki bogate w witaminę A,antybiotyki, takie jak: erytromycyna, tetracyklina, neomycyna, klindamycyna, a także kwas salicylowy oraz cynk.

Jeśli trądzik jest bardzo nasilony, zaleca się leczenie ogólne tetracyklinami lub erytromycyną. Ciężkie postacie trądziku wymagają podawania 13-cis kwasu witaminy A, który silnie działa keratolitycznie i przeciwłojotokowo. W przypadku kobiet należy pamiętać, że ma on działanie teratogenne, więc podczas kuracji kobiety muszą zażywać środki antykoncepcyjne (już na 1 miesiąc przed i 2 miesiące po kuracji).

Trądzik a dieta

Dieta na trądzik opiera się na produktach naturalnych, bogatych w błonnik, witaminy A i E oraz w cynk. Można je znaleźć w pomidorach, papryce, burakach, marchwi, rzodkiewce, nabiale, szpinaku czy awokado. Na choroby skóry pozytywny wpływ mają również witaminy z grupy B, które łagodzą wszelkiego typu zmiany skórne. Bogatym źródłem tych witamin są orzechy, dób, wątróbka, rośliny strączkowe.

Najlepszym mikroelementem wpływającym na leczenie zmian trądzikowych jest cynk. Bogatym jego źródłem są ryby, owoce morza (ale nie krewetki, które jako jedyne z tej grupy mogą nasilać zmiany trądzikowe), kasza, jaja, słonecznik.

Trądzik różowaty - czy to ta sama choroba?

Nie. Trądzik różowaty to rumieniowe, grudkowe zmiany na podłożu łojotoku połączone z zaburzeniami naczynioruchowymi, polegającymi na łatwym czerwienieniu się twarzy pod wpływem emocjonalnych bodźców. Umiejscawia się wyłącznie na twarzy, dotyczy dojrzałych, dorosłych osób. 

Przebieg różni się od standardowych zmian trądziku pospolitego. Tu zmiany początkowo mają rumieniowaty charakter, obserwuje się liczne zmiany naczyniowe, a dopiero w późniejszym czasie rozwijają się wykwity grudkowe i krostkowe, które mogą doprowadzić do przerostowych zmian nosa. Podłoże trądziku różowatego również jest inne. 

Zobacz także: Trądzik grudkowy – przyczyny jego powstawania i odmiany. Jak go leczyć?

Może on wynikać z niedokwaśności żołądka albo różnych zaburzeń hormonalnych, dlatego też leczenie powinno być najpierw przyczynowe, a dopiero później wprowadza się leki modyfikujące przebieg choroby, jak: metronidazol, tetracyklina, erytromycyna.

Zobacz film: Trądzik jako choroba. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 17.05.2018,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej