Torbiel zęba – objawy. Jak leczyć torbiel w jamie ustnej? 

Fot. Michael Edwards / Getty Images

Torbiel zęba to wypełniona płynem cysta, która wywołuje przejmujący ból i może uszkadzać tkankę miękką oraz zdrowe zęby. Wczesne wykrycie pozwala na łatwe i skuteczne wyleczenie zmian tego typu, ale zdarza się, że konieczne jest usunięcie zęba.

Torbiel w jamie ustnej może mieć różną postać. Wśród potencjalnie groźnych form wymienia się torbiel zębatą, torbiel pilonidalną (włosową), torbiel korzeniową i torbiel okołowierzchołkową. Oprócz silnego bólu mogą one powodować obrzęk w obrębie jamy ustnej i uciskać inne zęby. Im dłużej torbiel pozostaje niezdiagnozowana i nieleczona, tym większe jest ryzyko, że długotrwały nacisk na zdrowe zęby doprowadzi do ich osłabienia, a co za tym idzie – do rozwoju próchnicy.

Torbiel na zębie – jak powstaje?

U wielu osób torbiel pojawia się wokół korzeni martwych zębów lub w miejscach, gdzie zęby nie rozwijają się właściwie. Impulsem do ich powstawania jest obecność bakterii namnażających się przy martwym lub niewykształconym zębie (często obserwuje się to zjawisko w przypadku tzw. zębów mądrości).

Mechanizm tworzenia się torbieli jest prosty. Na początku dochodzi do obumarcia miazgi zęba i rozwoju stanu zapalnego. Stara tkanka miazgi zużywa się, a torbiel stopniowo się powiększa i zaczyna uciskać strukturę kości otaczającą ząb. Ucisk jest tak silny, że kość ulega osłabieniu.

Infekcja w obrębie miazgi zęba to główna, ale nie jedyna przyczyna powstawania torbieli. Zmiany w jamie ustnej mogą być spowodowane także przez:

  • zaniedbania higieniczne prowadzące do wystąpienia stanu zapalnego w kanale zęba,
  • choroby przewlekłe rozwijające się w nosogardle, np. zapalenie zatok, zapalenie migdałków itp.,
  • osłabienie układu odpornościowego,
  • paradontozę (zapalenie tkanek przyzębia),
  • stan zapalny rozwijający się pod koroną zęba, który przybrał postać przewlekłą,
  • próchnicę – w miarę jak choroba postępuje, stan zapalny wnika w ząb i oddziałuje na tkanki wewnętrzne,
  • uraz zęba lub szczęki,
  • trudności z wyrzynaniem się „ósemek” lub zębów mlecznych i stałych w okresie dzieciństwa.

Torbiel w jamie ustnej może pojawić się nawet u noworodków – wówczas przypadłość ta stanowi duże zagrożenie, ponieważ może być zaczątkiem choroby nowotworowej.

Zobaczcie koniecznie, jak prawidłowo dbać o zęby:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby. Źródło: Stylowy Magazyn

Torbiel zęba po leczeniu kanałowym

Nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe zęba może przyczynić się do powstania torbieli w jamie ustnej. W tej sytuacji należy wdrożyć leczenie antybiotykiem, a jeśli zachodzi taka potrzeba, zaleca się nacięcie torbieli i jej osuszenie. Następnie ponawia się leczenie kanałowe, jeżeli ząb można uratować, lub usuwa się go.

Torbiel zęba – objawy

Ból zęba, uczucie dyskomfortu podczas przeżuwania pokarmu i niewielkie owrzodzenia na dziąśle to dolegliwości, których nie wolno bagatelizować, są one bowiem typowe dla torbieli w jamie ustnej.

Proces powstawania torbieli trwa zwykle kilka tygodni, a symptomy przez długi czas są nieswoiste. Na ogół w początkowym stadium rozwoju cysty można ją wykryć tylko za pomocą zdjęcia rentgenowskiego lub badania z użyciem rezonansu magnetycznego, ponieważ niemal nie sposób dostrzec jej gołym okiem.

Objawy, które wywołuje torbiel w jamie ustnej, często pojawiają się w następującej kolejności:

  • nieprzyjemne uczucie w zębie i dziąśle podczas gryzienia i przeżuwania twardych produktów spożywczych,
  • odczuwanie ciężkości w okolicy danego zęba,
  • ból podczas jedzenia,
  • trudności z poruszaniem szczęką podczas otwierania ust,
  • zmiana stopnia natężenia i częstotliwości bólu – z łagodnego na ostry i stały,
  • pojawienie się małych guzków na dziąśle, które stopniowo powiększają się,
  • ogólne osłabienie bez wyraźnego powodu (może dojść też do wzrostu temperatury ciała),
  • wystąpienie wycieku – jeśli na zewnętrznej stronie dziąsła pojawił się pęcherzyk i wypływa z niego ciecz, oznacza to, że doszło do pęknięcia kości i do powstania przetoki.

Torbiel zęba – leczenie

W przypadku małych torbieli najbardziej popularną metodą leczenia jest terapia endodontyczna, czyli leczenie kanałowe. Polega ono na oczyszczeniu zainfekowanej miazgi zęba i wypełnieniu kanału. Jest to leczenie nieinwazyjne, o stosunkowo prostym przebiegu.

Jeśli torbiel na korzeniu zęba znajduje się głęboko, blisko szczęki i nie można usunąć jej za pomocą leczenia kanałowego, konieczna jest operacja. Obecnie stosuje się dwa rodzaje procedur: cystektomię torbieli (usunięcie części kanału zęba wraz z torbielą) oraz hemisekcję (wycięcie całego uszkodzonego kanału wraz ze zniszczoną przez stan zapalny i torbiel częścią korony zęba). Cystektomia to metoda zalecana osobom, u których torbiel jest niewielka i oddziałuje na nie więcej niż dwa zęby. Hemisekcję stosuje się w trudniejszych przypadkach i jest to zabieg bardziej inwazyjny.

Gdy nie ma szans na uratowanie zęba, należy go wyrwać i oczyścić miejsce, w którym obecna była torbiel. Po zagojeniu się dziąsła można rozważyć wstawienie implantu. Ekstrakcję zęba przeprowadza się również po leczeniu kanałowym lub chirurgicznym, które nie przyniosło pożądanego efektu.

Ryzyko rozwoju torbieli w jamie ustnej jest większe u osób, które nie dbają o zęby i unikają wizyt u dentysty, dlatego profilaktyka zmian tego typu opiera się na starannej higienie i regularnych kontrolach stomatologicznych.

Polecamy także dowiedzieć się, jak wygląda leczenie implantologiczne:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie implantologiczne? Źródło: Klinika marzeń

Bibliografia:

Don't Let Dental Cysts Scare You - Learn What They Are and How to Find a Dentists Who Treats Dental Cysts

Which symptoms indicate a dental cyst?

Opublikowano: 28.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej