Tomografia komputerowa kręgosłupa – na czym polega, co pozwala wykryć i jak przebiega?

Fot: Selimaksan / gettyimages.com

Tomografia komputerowa (TK) kręgosłupa to jedno z podstawowych badań obrazowych, które wykonywane może być zarówno na podstawie skierowania lekarskiego, jak i na własną rękę. Niestety prywatne wykonanie TK to dość spory koszt. Jednym z nielicznych przeciwwskazań do badania jest ciąża.

Trudno jest wyobrazić sobie obecny proces diagnostyki medycznej bez udziału tomografii komputerowej, czyli TK, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie X do obrazowania różnych części ciała. Stosunkowo często wykonywana jest tomografia komputerowa kręgosłupa, która przy użyciu nowoczesnego sprzętu pozwala osiągnąć wysokiej jakości wyniki. Badania tomografii komputerowej kręgosłupa nie wymagają specjalnego przygotowania, chyba że przeprowadzane są z użyciem kontrastu.

Tomografia komputerowa kręgosłupa – co to jest?

Tomografia komputerowa kręgosłupa to badanie obrazowe stanowiące element procesu diagnostycznego wielu schorzeń. Zobrazowanie kręgosłupa na całej długości wiąże się z bardzo dużą dawką promieniowania, stąd badanie realizuje się z zachowaniem podziału na okolice anatomiczne, co oznacza, że osobno wykonuje się tomografię komputerową kręgosłupa szyjnego, tomografię komputerową kręgosłupa lędźwiowego czy tomografię komputerową odcinka piersiowego.

Możliwa do przeprowadzenia jest tomografia komputerowa kręgosłupa bez kontrastu, jak i z kontrastem, czyli po podaniu środka cieniującego. Kontrast służy bardziej wyraźnemu zobrazowaniu badanej okolicy. Po podawaniu środka cieniującego chory może odczuwać ciepło, mdłości, metaliczny posmak, kołatanie serca. W celu szybszego wydalenia środka kontrastowego wskazane jest wypicie około 2,5 l wody niegazowanej w ciągu doby.

W jakim celu wykonuje się tomografię komputerową kręgosłupa?

Tomografia komputerowa kręgosłupa dostarcza informacji na temat budowy kręgosłupa i otaczających go struktur. Pozwala wykryć liczne nieprawidłowości w ich obrębie, ponieważ dokładnie uwidacznia badaną okolicę. TK kręgosłupa przeprowadza się w celu oceny elementów kostnych w naciekach nowotworowych, zmianach pourazowych, chorobach zwyrodnieniowych drobnych stawów kręgosłupa. TK wykonywane jest także w przypadku patologii krążka międzykręgowego i przylegających do jego powierzchni trzonów kręgów. Przeprowadza się je także przy wadach rozwojowych i diagnozie osteoporozy. Badanie zapewnia dokładną ocenę przemieszczeń i złamań kręgów, zwężenia kanału kręgowego, nieprawidłowości w budowie naczyń krwionośnych. TK służy także do oceny skuteczności podjętego leczenia operacyjnego.

Jak przygotować się do tomografii komputerowej kręgosłupa?

Przygotowanie do tomografii komputerowej kręgosłupa lędźwiowego czy też innego odcinka jest takie samo. Lekarza należy poinformować o zażywanych lekach, przebytych chorobach i przedstawić dotychczasowe wyniki badań. Leki stosowane regularnie należy spożyć zgodnie z harmonogramem. Chory powinien być przynajmniej 6 godzin przed badaniem na czczo. Możliwe jest spożywanie niegazowanej wody mineralnej do 3 godzin przed badaniem. Do badania chory powinien ściągnąć wszelkie metalowe przedmioty, jak biżuteria, paski do spodni, protezy zębowe, okulary, aparat słuchowy zewnętrzny. Nie ma konieczności rozebrania się do badania. Zaleca się założenie luźnego ubrania, najlepiej bez zamków, guzików, sprzączek, nitów, gdyż mogą zakłócać uzyskany obraz. Badanie można wykonywać w każdym momencie cyklu miesiączkowego. Przed badaniem z zastosowaniem środka kontrastowego konieczna jest ocena poziom kreatyniny w celu analizy wydolności nerek. Badanie powinno być wykonane w ciągu 7 dni poprzedzających TK. Dodatkowo pacjent powinien dostarczyć wyniki parametrów hormonu tyreotropowego (TSH) nie starsze niż 7 dni.

Czy można wyleczyć złamany kręgosłup? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak naprawić krzywy kręgosłup? Źródło: 36,6.

Jak wygląda badanie tomografii komputerowej kręgosłupa?

Badanie TK kręgosłupa jest bezbolesne i trwa od 10 do 30 minut. Wykonuje je i opisuje radiolog. Przeprowadzane jest w pozycji leżącej na plecach. Chory kładzie się na specjalnym stole, po czym wprowadzany jest do tunelu – szerokiego pierścienia aparatu, który zawiera lampę emitującą promienie i czujniki je odbierające. Podczas badania nie wolno się poruszać. W trakcie skanowania chory może zostać poproszony o wstrzymanie oddechu, a między skanowaniami może oddychać swobodnie. Jeśli chory jest nadmiernie pobudzony lub zmaga się z klaustrofobią, przed badaniem podaje się mu środki usypiające.

Zaraz po wykonaniu tomografii można prowadzić samochód. Dawka promieniowania jest stosunkowo duża, dlatego badania nie powinno się powtarzać dowolną liczbę razy. Z wynikiem badania TK należy zwrócić się w celu konsultacji do lekarza kierującego na badanie. Do każdego wyniku dołączona jest płyta CD z opisem.

Koszt i oczekiwanie na tomografię komputerową kręgosłupa

Tomografia komputerowa kręgosłupa wykonywana może być na podstawie skierowania lekarskiego, jak i na własną rękę. Niestety prywatne TK to dość spory koszt. Ceny zaczynają się od 200 zł i mogą sięgać nawet 650 zł, a w przypadku użycia kontrastu są jeszcze wyższe. Coraz częściej chorzy decydują się na prywatne badanie ze względu na zdecydowanie krótszy czas oczekiwania na jego realizację. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia chory zmuszony jest czekać nawet kilkanaście tygodni na badanie, które prywatnie wykonywane jest w ciągu kilku dni.

Tomografia komputerowa kręgosłupa – przeciwwskazania

Bezwzględne przeciwwskazanie stanowi pierwszy trymestr ciąży, zaś w drugim i trzecim trymestrze badanie wykonywane jest ze wskazań medycznych. Badanie przeciwwskazane jest osobom, które nie mogą pozostać bez ruchu, w pozycji wymaganej do jego wykonania.

Data aktualizacji: 21.01.2019,
Opublikowano: 21.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej