Tłuszczak - występowanie, co to jest, przyczyny, jak leczyć. Czy tłuszczaki są groźne?

Fot: timonina / stock.adobe.com

Tłuszczak to niezłośliwy nowotwór mogący występować na całym ciele. Przyczyny nie są znane. Może ulokować się na plecach, głowie, szyi, na twarzy, pod pachą, na nogach, na tułowiu. Wycięcie tłuszczaka to jedyna skuteczna forma leczenia. Tłuszczaki nie są groźne.

Tłuszczaki to najczęściej występujące nowotwory łagodne tkanek miękkich u osób dorosłych. Zazwyczaj mają postać dobrze ograniczonych, niebolesnych guzów położonych w tkance podskórnej. Rzadko są umiejscowione śródmięśniowo. Mogą rosnąć w każdym wieku, nawet u dzieci, ale częstość ich występowania wzrasta z wiekiem. Pojawienie się łagodnych nowotworów tkanek miękkich stokrotnie przekracza częstotliwość powstawania nowotworów złośliwych. Ze względu na łagodny charakter zmian, nie wymagają leczenia.

Tłuszczak - co to jest?

Tłuszczak jest niezłośliwym nowotworem tkanki miękkiej. Najczęściej występuje między 40. a 60. rokiem życia, jednak może zdarzyć się w każdym wieku. Tłuszczak może pojawić się nawet u dzieci. Dokładnie wywodzi się z komórek tłuszczowych. Otoczony jest łącznotkankową torebką. Jest to kulisty guz, zlokalizowany najczęściej podpowięziowo, przesuwalny, miękki. Skóra nad nim nie jest zmieniona. Jeśli jego umiejscowienie jest podskórne, to wykrycie go jest stosunkowo proste. Tłuszczaki objawiają się jako zgrubienie pod warstwą skóry. Guz jest mały. Rzadko zdarza się, by przekraczał 5-6 cm. Nie powinien stanowić obciążenia dla organizmu, chyba że powoduje ucisk na sąsiadujące struktury. Są przypadki, kiedy tłuszczaki tworzą się blisko przebiegu nerwów czy innych delikatnych struktur. Ucisk na nie wywołuje określone objawy. Na przykład ucisk na nerwy prowadzi do drętwienia kończyn, a ulokowanie tłuszczaka w ścianie jelita może skutkować niedrożnością. Tłuszczaki nie bolą. Jeśli współistnieje ból, oznacza to, że doszło właśnie do ucisku na sąsiednie struktury, co wywołało reakcję bólową. Guz nie powoduje również reakcji ogólnej organizmu. Nie ma możliwości, by wpłynął na pojawienie się gorączki czy ogólnego złego samopoczucia.

Zobacz film: Tłuszczak co to jest, przyczyny i leczenie. Źródło: 36,6

Klasyfikacja tłuszczaków

Jak każda jednostka chorobowa, tłuszczaki podlegają klasyfikacji ICD-10. Wyodrębnia ona:

  • tłuszczaka skóry i tkanki podskórnej głowy, twarzy i szyi,
  • tłuszczaka skóry i tkanki podskórnej tułowia,
  • tłuszczaka skóry i tkanki podskórnej kończyn,
  • tłuszczaka skóry i tkanki podskórnej innych oraz nieokreślonych umiejscowień,
  • tłuszczaka narządów klatki piersiowej,
  • tłuszczaka narządów jamy brzusznej,
  • tłuszczaka powrózka nasiennego,
  • tłuszczaka innych umiejscowień,
  • tłuszczaka nieokreślonego.

Tłuszczaki - przyczyny

Dotychczas wysunięto dwie hipotezy dotyczące powstawania tłuszczaków. Pierwsza wskazuje na wyraźne predyspozycje genetyczne.

Jeśli w rodzinie takie zmiany występują, to jesteśmy bardziej narażeni na wystąpienie tego typu guzów. Jednak zaczęto również wiązać występowanie tłuszczaków ze znaczną ekspresją genu HMG IC, czyli tego związanego z otyłością, a nie tylko z rodzinnymi predyspozycjami. Druga hipoteza wskazuje na udział układu immunologicznego w procesie rozrostu adipocytów, czyli komórek tłuszczowych. Tłuszczaki współistnieją z kilkoma jednostkami chorobowymi, jak np. zespołem Gardnera. Ponadto łączy się powstawanie tłuszczaków z różnymi ranami, urazami. Do tej pory jednak nie dowiedziono, by istniała jedna przyczyna powstawania tych zmian.

Tłuszczaki - występowanie

Tłuszczaki najczęściej występują w obrębie kończyn, na głowie i szyi oraz na tułowiu i w przestrzeni zaotrzewnowej. Mogą pojawić się właściwie w każdym miejscu na ciele.

Tłuszczaki - leczenie

Jeśli zmiana jest mała, zalecane jest pozostawienie tłuszczaka w spokoju. Jeśli zmiana jest większa i kłopotliwa, można ją usunąć. Jedyną skuteczną metodą pozbycia się tłuszczaków jest leczenie chirurgiczne. Polega ono na wycięciu całej zmiany. Głównym wskazaniem są względy estetyczne i życzenie pacjenta. Zmiana sama w sobie nie wymaga usuwania.

Tłuszczaki nie są groźne. Po usunięciu chirurgicznym dokonuje się badania histopatologicznego wyciętej zmiany. Biopsja diagnostyczna może być również wykonana w celu potwierdzenia łagodnego charakteru zmiany.

Czy tłuszczakomięsak to podobna zmiana?

Nie. Tłuszczakomięsak, choć nazwa wydaje się podobna, jest nowotworem złośliwym, również wywodzącym się z tkanek miękkich. Podobnie jak tłuszczaki, tłuszczakomięsaki występują w obrębie kończyn, tułowia lub w przestrzeni zaotrzewnowej. Są to zmiany dość późno rozpoznawane. W chwili rozpoznania najczęściej mają już spore rozmiary. W zależności od postaci histopatologicznej (postać dobrze zróżnicowana, śluzowata, okrągłokomórkowa, pleomorficzna, odróżnicowana) określa się agresywność danej zmiany. Jedyną metodą leczenia jest całkowite wycięcie tłuszczakomięsaka. Tłuszczakomięsaki mają jednak znaczną skłonność do miejscowych nawrotów.

Zobacz film: Wrodzone predyspozycje do zachorowania na raka. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.03.2018,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej