Tętno paradoksalne – objawy, mechanizm i przyczyny powstawania

Fot: Martin Barraud / gettyimages.com

Tętno paradoksalne (w łacińskim mianownictwie medycznym – pulsus paradoxus) to inaczej tętno dziwaczne. Charakteryzuje się zmianą wypełnienia fali krwi – przenoszonej do tętnic w trakcie skurczu lewej komory – w zależności od fazy oddechu.

Tętno paradoksalne jest najczęściej objawem ostrej lub postępującej tamponady serca albo znacznego zwiększenia oporu w krążeniu płucnym (np. w przebiegu zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). Objaw można rozpoznać podczas badania pulsu opuszkami palców albo za pomocą sfigmomanometru (aparatu do mierzenia ciśnienia tętniczego).

Na czym polega tętno paradoksalne?

W warunkach fizjologicznych charakterystyka tętna nie jest zależna od czynności oddechowej badanego. Jedyną zależnością, jaką opisuje się u osób zdrowych, jest lekkie przyspieszenie tętna w fazie wdechu i zwolnienie podczas wydechu – tzw. niemiarowość oddechowa. Jednak siła pulsacji (tzw. wypełnienie tętna), zależna od ilości przepływającej przez badaną tętnicę krwi, nie powinna się znacząco zmieniać. Również wartość skurczowego (maksymalnego) ciśnienia tętniczego nie jest uzależniona od fazy oddechu. W przypadku wystąpienia tętna paradoksalnego stan ten ulega zmianie: podczas wdechu obserwuje się słabsze wypełnienie tętnic, fala tętna narasta stopniowo, a ciśnienie skurczowe obniża się znacząco (różnica przekracza 10 mmHg).

Jak stwierdzić tętno paradoksalne?

Tętno paradoksalne rozpoznaje się w trakcie podstawowego badania fizykalnego. Badanie pulsu na tętnicy promieniowej jest standardowo stosowaną metodą. Przykładając opuszki dwóch lub trzech palców do skóry nad tętnicą promieniową powyżej nadgarstka, można określić główne cechy tętna: miarowość, częstość, amplitudę oraz wypełnienie. Ten ostatni parametr nie charakteryzuje maksymalnego przepływu krwi (czyli „skoku” średnicy tętnicy), ale czas trwania i dynamikę fali wywołanej przez skurcz serca i wyrzut krwi z jego lewej komory. O pojawieniu się tętna paradoksalnego można mówić, gdy:

  • podczas wdechu amplituda tętna zmniejsza się,
  • w tym samym czasie narastanie fali krwi jest powolne i dopiero z pewnym opóźnieniem osiąga ona największe natężenie,
  • parametry tętna obserwowane podczas wydechu różnią się w sposób widoczny od tych odpowiadających wdechowi,
  • ciśnienie skurczowe mierzone podczas wdechu jest niższe o ponad 10 mmHg niż to określone w czasie wydechu.

W efekcie opisanych zmian przepływ krwi przez tętnice obwodowe zmniejsza się i może doprowadzić do objawów niedokrwienia, zarówno ośrodkowego układu nerwowego, jak i narządów obwodowych.

Rozpoznanie tętna paradoksalnego w czasie badania sfigmomanometrem

Sfigmomanometr pozwala na potwierdzenie rozpoznania tętna paradoksalnego. Przy badaniu ciśnienia tętniczego metodą Korotkowa (z użyciem stetoskopu) obserwuje się odgłosy przepływu krwi w tętnicy uciśniętej przez pneumatyczny mankiet. W warunkach normalnych pojawianiu się fali tętna nie odpowiadają żadne zjawiska osłuchowe, ponieważ przepływ krwi w naczyniu jest laminarny (niezakłócony). Jeśli naczynie uciśnie się (wywierając za pomocą mankietu sfigmomanometru ciśnienie zawierające się pomiędzy skurczowym a rozkurczowym), krew płynąca przez miejsce zwężenia ulega zawirowaniu, co wywołuje słyszalny szum.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie krążenia:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

W trakcie badania z mocno napompowanego mankietu upuszcza się powoli powietrze. Kiedy ciśnienie zrówna się ze skurczowym, nad tętnicą pojawiają się odgłosy przepływu krwi. Normalnie faza oddechu nie ma wpływu na ich intensywność. Jeśli jednak tętno ma charakter paradoksalny, szum skurczowy jest w czasie wdechu słyszalny słabiej albo zanika zupełnie.

Mechanizm powstawania i kliniczne przyczyny tętna paradoksalnego

Powstawanie tętna paradoksalnego jest skutkiem zmiany warunków hemodynamicznych prowadzącej do zaburzenia wypełniania lewej komory i zmniejszenia jej pojemności wyrzutowej. Bezpośrednimi przyczynami mogą być:

  • zwiększony ucisk na żyły płucne wskutek tamponady serca lub zaciskowego zapalenia osierdzia,
  • zmiany ciśnienia w całym śródpiersiu (części klatki piersiowej, w której znajduje się serce) – np. odma,
  • nagły wzrost oporu naczyniowego w płucach w przebiegu zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc,
  • zatorowość płucna (zamknięcie dużej tętnicy płucnej lub mnogie zatory, np. tłuszczowe w naczyniach mniejszych),
  • niektóre przypadki rozwarstwienia aorty.

Kliniczne objawy związane z tętnem paradoksalnym

Tętno paradoksalne rzadko występuje jako objaw izolowany. Najczęściej towarzyszą mu intensywne zaburzenia krążeniowo-oddechowe. Zaliczają się do nich: spadek ciśnienia tętniczego (który może przerodzić się we wstrząs), silna duszność, przepełnienie żył szyjnych, skroniowych i przekrwienie twarzy, zaburzenia świadomości.

Najczęstszą przyczyną takiego zespołu objawów jest tamponada serca – wypełnianie się worka osierdziowego krwią z pękniętej lub uszkodzonej w trakcie urazu komory serca. Wywoływany przez nią ucisk może we wczesnych fazach spowodować tętno paradoksalne, a w późniejszych – doprowadzić do wstrząsu, zatrzymania krążenia, a nawet śmierci. Każdy przypadek pojawienia się tętna paradoksalnego powinien być powodem do wykonania rozszerzonej diagnostyki za pomocą echokardiografii oraz innych technik obrazowych.

Bibliografia:

1. Hładki W., Lorkowski J., Kotela I.Tamponada serca – odwracalna przyczyna zatrzymania krążenia, „Ostry dyżur” 1/2013 (6): 5–8.

Data aktualizacji: 04.04.2019,
Opublikowano: 04.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej