Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Fot. Test na wpływ nikotyny na organizm w programie 36,6 / x-news.pl
Papierosy zwykłe są coraz częściej zastępowane tymi elektrycznymi. Dlaczego? Przyjemniej pachną, również dostarczają nikotyny i są teoretycznie zdrowsze. Czy to prawda? W programie 36,6 °C prof. Krzysztof Łabuzek i Ewa Drzyzga rozwiali wszystkie wątpliwości. Palenie zdrowe nie jest. Tyczy się to także e-papierosów.
E-palenie jest zdrowsze. Takie hasła słyszeliśmy od producentów elektronicznych papierosów przez długi czas. Zdrowsze od tradycyjnych papierosów, ponieważ nie zawierają substancji smolistych czy tlenku węgla, o wiele lepiej pachną, a w dodatku można kupić liquidy do nich w różnych smakach i bez nikotyny. Samo zdrowie? Badania pokazują, że niekoniecznie. W e-papierosach znajdziemy bardzo dużo substancji chemicznych, a także formaldehydu, który wytwarza się w bardzo wysokiej temperaturze. Może być go dużo zwłaszcza, gdy w papierosie kończy się płyn, a użytkownik i tak pali.
Drugi odcinek 5. sezonu programu 36,6 °C już za nami! Co z niego zapamiętałeś? Sprawdź się w naszym quizie!
W programie 36,6 °C prof. Krzysztof Łabuzek i Ewa Drzyzga przeprowadzili eksperyment, w którym sprawdzili, jak to jest z tą nikotyną... Jak wpływa na zdrowie? Wiadomo, że działa uzależniająca i jest szkodliwa - powoduje m. in. podwyższone ciśnienie. Czy jej zawartość w elektronicznych papierosach jest niższa? Zobaczcie na filmie poniżej.
WAŻNE! Jedna kropla płynu do e-papierosów jest zabójcza dla małego dziecka! Wysokie stężenie nikotyny może zabić tak młody organizm.
Zobacz film: Jak działają e-papierosy. Skład chemiczny płynów do e-papierosa. Wpływ nikotyny na organizm. Źródło: 36,6
Nikotyna zawarta w obu papierosach działa na organizm tak samo. Co więcej - takie parametry jak ciśnienie, puls czy tętno będą wracać do normy o wiele dłużej.
Można powiedzieć, że elektroniczne papierosy to mniejsze zło. Mogą być traktowane jako etap przejściowy do całkowitego rzucenia palenia - mówi profesor Krzysztof Łabuzek.
Czy płuca są "czystsze" po paleniu elektronicznym? Zawartość zanieczyszczeń i toksyn w płucach po tygodniowym paleniu obrazuje bardzo dobrze kolejny eksperyment przeprowadzony w programie 36,6 °C:
Zobacz film: Jaki wpływ na wygląd płuc ma tygodniowe palenie papierosów tradycyjnych i elektronicznych. Źródło: 36,6
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 13.03.2019,
Opublikowano: 11.03.2019 r.
W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne?
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.
COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą.
Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać?
O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce?
Mimo wielu badań naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci?
Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe?