Ile bakterii znajdziemy w dobrze wysprzątanej łazience? Czy używaniem detergentów zmniejszamy ich ilość? O czym pamiętać korzystając z łazienki? Na te wszystkie pytanie znajdziecie odpowiedź w programie 36,6!
Łazienka to miejsce, w którym dbamy o czystość i higienę. Dobrze zatem, aby również była odpowiednio zadbana. Wydaje się to proste - raz w tygodniu porządnie wysprzątać łazienkę z użyciem detergentów. Jednak czy po takim sprzątaniu bakterie pozostają? Eksperci programu 36,6 mają dla was złą wiadomość - tak, bakterie zostają. Mało tego, są ich spore ilości. Dlaczego?
Chmura bakterii z toalety
Podczas korzystania z toalety mało kto z nas opuszcza klapę przez spuszczeniem wody. A to duży błąd - trzeba tak robić, aby chmura bakterii z WC nie unosiła się w powietrze wraz z zawirowaniem wody. Pobrane do badania szczoteczki do zębów były pełne bakterii! Dlatego nie wolno trzymać ich "luzem" - muszą być schowane do szuflady lub przykryte nasadkami. A podczas sprzątania łazienki dobrze i je umyć - np. wyparzyć we wrzątku. Wtedy mamy pewność, że nie będą się na nich zbierały bakterie.
Dziecięca kaczuszka
Zabawki, które nabierają wody do środka to prawdziwa zmora mam. Jeśli zabawka jest szczelna, to nie zobaczymy, co zbiera się w jej środku. A tego lepiej nie widzieć... Czarny osad, pełno bakterii i wirusów, a do tego unoszący się brzydki zapach - tak wygląda woda, która gnije we wnętrzu zabawki, gdy nie ma czasu wyschnąć.
Opłukać wannę
O łazienkę należy dbać z głową. Po myciu spłukać wannę, a do mycia powierzchni np. toalety czy podłogi używać jednorazowych rękawiczek. To o tyle ważne, że nie roznosimy bakterii na rękawiczkach dalej. A o jakich bakteriach mowa? Zobaczcie w programie 36,6 jakie bakterie znajdziemy w wysprzątanej łazience:
Jeśli chodzi o zasady sprzątania łazienki, to nie są one zaskakujące - należy używać wspomnianych rękawiczek (ochronią także skórę dłoni przed drażniącym działaniem detergentów), a gąbki do mycia od razu wyrzucić po użyciu. Stosowanie detergentów również ma znaczenie - powinny być przeznaczone do mycia danej powierzchni oraz bardzo dokładnie spłukane.
W dobrze umytej łazience i tak pozostaną bakterie - całkowicie nie da się ich usunąć, ale są one potrzebne.
Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z trzeciego odcinka
Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo?
Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.
Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.
Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.
Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.
Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.
Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.
Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii?
Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.
Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej, że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.