Test Coopera – jak i na jakiej podstawie uzyskać wyniki? Jakie są normy i rekordy? 

Fot: fotolia.com

Test Coopera, to popularna forma sprawdzenia wytrzymałości organizmu. Została opracowana i stworzona przez lekarza ze Stanów Zjednoczonych, Kennetha H. Coopera – od jego nazwiska pochodzi sama nazwa. Test Coopera polega na nieprzerwanym 12-minutowym biegu i mierzeniu pokonanego w tym czasie dystansu. 

Próba wytrzymałościowa, jaką jest test Coopera, została stworzona w 1968 roku. Wtedy amerykański lekarz o nazwisku Cooper opracował ją na potrzeby amerykańskiej armii US Army. Wówczas była ona wyznacznikiem możliwości danych żołnierzy oraz elementem selekcji rekrutów. Na przestrzeni lat test Coopera znalazł zastosowanie w sporcie. Obecnie jest popularną formą badania wytrzymałości wyczynowych sportowców w różnych dyscyplinach. Doktor Cooper stworzył tabele z wynikami do testów:

Spośród wszystkich wymienionych zdecydowanie największą popularnością cieszą się próby biegowe, które są przeprowadzane nie tylko przez zawodowców, ale również przez amatorów.

Test Coopera: normy dla osób w poszczególnych przedziałach wiekowych

Specjalnie stworzone tabele Coopera określają normy dla osób w poszczególnym wieku w zależności od płci. Warto w tym momencie zaznaczyć, że ogólnodostępne normy różnią się od tych, które mają zawodowi sportowcy. Dla nich są tworzone specjalne, bardziej wyśrubowane progi, które należy pokonać.

Jeśli chodzi o biegowy test Coopera, to normy przedstawiają się następująco:

  • wiek: 13-14 lat – 2700+ m: bardzo dobrze, 2400-2700 m: dobrze, 2200-2399 m: średnio, 2100-2199: źle, 2100- m: bardzo źle,
  • wiek: 15-16 lat – 2800+ m: bardzo dobrze, 2500-2800 m: dobrze, 2300-2499 m: średnio, 2200-2299 m: źle, 2200- m: bardzo źle,
  • wiek: 17-20 lat – 3000+ m: bardzo dobrze, 2700-3000 m: dobrze, 2500-2699 m: średnio, 2300-2499 m: źle, 2300- m: bardzo źle,
  • wiek: 20-29 lat – 2800+ m: bardzo dobrze, 2400-2800 m: dobrze, 2200-2399 m: średnio, 1600-2199 m: źle, 1600- m: bardzo źle,
  • wiek: 30-39 lat – 2700+ m: bardzo dobrze, 2300-2700 m: dobrze, 1900-2299 m: średnio, 1500-1899 m: źle, 1500- m: bardzo źle,
  • wiek: 40-49 lat – 2500+ m: bardzo dobrze, 2100-2500 m: dobrze, 1700-2099 m: średnio, 1400-1699 m: źle, 1400- m: bardzo źle,
  • wiek: powyżej 50 lat – 2400+ m: bardzo dobrze, 2000-2400 m: dobrze, 1600-1999 m: średnio, 1300-1599 m: źle, 1300- m: bardzo źle.

Powyższe normy są przygotowane dla wszystkich osób, które biegają na amatorskim poziomie. Podczas prowadzenia testu Coopera należy posiadać dokładne urządzenia mierzące czas oraz pokonaną odległość. Tylko dzięki nim możliwe będzie poznanie dokładnego wyniku i późniejsze porównanie go z kolejnymi próbami.

Test Coopera dla wszystkich: jak należy się przygotować?

Próby w ramach testu Coopera można wykonywać podczas każdego treningu. Jeżeli jednak ktoś za cel postawi sobie udział w specjalnie organizowanych imprezach przez Akademicki Związek Sportowy, to warto postawić na przygotowanie do tego wydarzenia. Zanim w ogóle przystąpi się do testu powinno się:

  • wykonać podstawowe badania lekarskie (morfologię krwi, badania serca i zmierzenie ciśnienia tętniczego),
  • stworzyć specjalny plan treningowy i konsekwentnie go realizować,
  • prowadzić zbilansowaną dietę.

Treningi przed udziałem w teście Coopera powinny być nastawione na dużą ilość zajęć biegowych minimum półtora miesiąca przed docelowym startem. Uważa się, że optymalne jest wykonywanie trzech sesji biegowych w tygodniu. Optymalny dystans zależy od płci, wieku oraz ogólnej kondycji organizmu. Dlatego też każdy powinien wyznaczyć sobie taki, jaki uważa za odpowiedni. Ponadto trzeba pamiętać o treningach, które wzmocnią mięśnie, szczególnie nóg. Test Coopera jest próbą wytrzymałościową, więc mięśnie powinny być odpowiednio przygotowane na wzmożony wysiłek fizyczny. Przykładowy plan treningowy dla osób początkujących, które zamierzają wziąć udział w teście Coopera:

  • trening biegowy trwający 30 minut,
  • trening siłowy nóg (na siłowni lub w domu),
  • trening biegowy – interwałowy trwający 30 minut,
  • trening rozciągający mięśnie i stawy (na siłowni lub w domu),
  • trening biegowy trwający 30 minut.

Przygotowując się do startu w teście Coopera, należy pamiętać o tym, aby nie wykonywać intensywnych treningów dzień po dniu. Brak regeneracji i odpoczynku może bowiem negatywnie odbić się na zdrowiu i zwiększyć ryzyko odniesienia kontuzji. Ponadto przed rozpoczęciem każdego treningu wskazana jest rozgrzewka trwająca ok. 5-7 minut. W jej ramach można wykonywać m.in. przysiady, podskoki, krążenia stóp, kolan, ramion, pajacyki czy pompki. 

Zobacz film: Biegasz? Sprawdź swoją wydolność. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 04.12.2017,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej