Test Adamsa – narzędzie diagnostyczne przy wadach postawy. Na czym polega badanie?

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Test Adamsa to proste narzędzie diagnostyczne, które pozwala na ocenę postawy ciała i ewentualne stwierdzenie skoliozy. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wady na jej wczesnym etapie. Dodatni wynik testu Adamsa jest wskazaniem do wykonania badań obrazowych i rozpoczęcia fizjoterapii korekcyjnej.

Test Adamsa należy do tzw. testów funkcjonalnych. Są one narzędziem diagnostycznym dla fizjoterapeutów i ortopedów. Dzięki nim możliwe jest szybkie wykrycie nieprawidłowości, m.in. wad postawy, niewydolności mięśni, ograniczenia ruchu w stawach oraz ocena stopnia zaawansowania występujących przykurczy. Testy te wykorzystuje się również w celu ustalenia planu i zakresu terapii korekcyjnej.

Czym jest test Adamsa?

Test Adamsa to podstawowe badanie, dzięki któremu możliwe jest stwierdzenie skoliozy, czyli wady postawy polegającej na skrzywieniu kręgosłupa. Bardzo często jest ono określane jako boczne, jednak jest to błędna nazwa, ponieważ do skrzywienia dochodzi w trzech płaszczyznach:

  • czołowej – skrzywienie boczne,
  • strzałkowej – nadmierna lordoza (wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną) lub kifoza (łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową),
  • poziomej – rotacja kręgów.

W związku z zaburzeniami w kilku płaszczyznach jednocześnie u pacjenta stwierdza się wyraźną asymetrię między lewą i prawą stroną ciała oraz obecność garbów żebrowych i wałów lędźwiowych. Test Adamsa przy skoliozie jest często wykonywanym testem przez lekarzy ortopedów i fizjoterapeutów, ponieważ pozwala on na wczesne wykrycie zmian, jeszcze zanim pojawią się widoczne garby, wały i asymetria.

Zobaczcie, jakie są dziecięce wady postawy:

Zobacz film: Dziecięce wady postawy - rodzaje. Źródło: 36,6 

Na czym polega test Adamsa?

Test Adamsa jest bardzo prostym narzędziem diagnostycznym, powszechnie stosowanym przez ortopedów, fizjoterapeutów oraz lekarzy rodzinnych i pediatrów podczas rutynowego bilansu zdrowia dziecka w celu wczesnego wykrycia lub potwierdzenia skoliozy. Jest to badanie krótkie, nieinwazyjne, bezbolesne oraz niewymagające użycia żadnych przyrządów.

Podczas testu Adamsa na skoliozę osoba badana początkowo znajduje się w pozycji stojącej. Postawa ciała powinna być wyprostowana, ale swobodna, kolce biodrowe muszą znajdować się na jednej wysokości. Następnie pacjent powoli wykonuje skłon w przód. Ręce powinny swobodnie zwisać (ewentualnie można złożyć je jak podczas pływania „strzałką”). Bardzo ważne jest, aby obie nogi pacjenta przez cały czas badania pozostały wyprostowane w stawach kolanowych. Lekarz lub fizjoterapeuta staje w odległości ok. 2 metrów od osoby badanej i wzrokowo ocenia plecy pod kątem występowania rotacji kręgów, wału mięśniowego, garbu żebrowego i asymetrii.

Test Adamsa na skoliozę często przebiega jednocześnie z testem Bertranda (niekiedy badanie jest nazywane testem Bertranda-Adamsa). Fizjoterapeuta lub lekarz ocenia plecy podczas prostowania się pacjenta – osoba badana wykonuje skłon i powoli się prostuje, początkowo unosząc odcinek lędźwiowy, a następnie piersiowy, szyjny i głowę. Podczas tych czynności badający jest w stanie dostrzec nieprawidłowości w postawie ciała.

Czy pilnujesz wizyt u dziecięcego ortopedy?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Wynik testu Adamsa

Test Adamsa jest podstawowym badaniem, które wykonuje się w celu zdiagnozowania lub wykluczenia skoliozy. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości zwykle zlecane jest zdjęcie radiologiczne (RTG). Dzięki niemu lekarz jest w stanie określić stopień zaawansowania zmian, obecność innych nieprawidłowości w budowie narządu ruchu, dynamikę procesu skrzywienia oraz rokowanie i plan leczenia. Zdjęcie RTG umożliwia także obliczenie tzw. kąta Cobba – pomiar powstałej krzywizny kręgosłupa.

Poza testem Adamsa często wykonywane są również:

  • test Bertranda – ocena pleców podczas prostowania się,
  • test ścienny Degi – ocena ruchomości w stawach ramienno-barkowych,
  • test Patricka – wykrywa zmiany w stawie biodrowym i biodrowo-krzyżowym,
  • próba Fukudy – badanie badające odruchy barkowe.

Jeżeli test Adamsa wykaże wady, konieczne jest wczesne rozpoczęcie leczenia skoliozy. Polega ono na wykonywaniu odpowiednio i indywidualnie dobranych ćwiczeń fizjoterapeutycznych pod okiem specjalisty. Fizjoterapeuta ustala plan terapii ruchowej po badaniu ortopedycznym, podczas którego lekarz oceni stopień zaawansowania skrzywienia. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian pacjent musi nosić specjalny gorset lub poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Celem ćwiczeń jest kształtowanie właściwej postawy, zmiana złych nawyków dotyczących postawy oraz jej korekta. Ich indywidualne dobranie jest bardzo istotne, ponieważ nieodpowiednia gimnastyka może w krótkim czasie pogłębić istniejące zmiany w kręgosłupie. Najczęściej stosuje się ćwiczenia antygrawitacyjne, asymetryczne (wyginanie kręgosłupa w przeciwną stronę niż skrzywienie), rozciągające i wzmacniające mięśnie. Należy wykonywać je codziennie przez około 45 minut. Tylko dzięki systematycznemu treningowi można zahamować proces rozwoju wady.

Bibliografia:

1. Krawczyński A. i wsp., Kliniczny i radiologiczny pomiar rotacji kręgów u chorych ze skoliozą idiopatyczną, Ortopedia, traumatologia i rehabilitacja, 2006; 6(6); Vol. 8, 602-607.

Data aktualizacji: 09.04.2019,
Opublikowano: 08.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej