Termoochrona włosów: jak chronić włosy przed działaniem wysokich temperatur?

Fot: Peopleimages / gettyimages.com

Termoochrona włosów to jedno z podstawowych działań, jakie powinno być podejmowane przez użytkowników urządzeń do stylizacji włosów wykorzystujących wysoką temperaturę. Poleca się stosowanie kosmetyków termoochronnych, które mogą mieć postać sprayu, mgiełki, kremu.

Włosy bywają narażone na szkodliwe działanie wysokiej temperatury, którą generują sprzęty służące do ich stylizacji, jak prostownica, lokówka czy suszarka. W związku z tym konieczna jest termoochrona włosów, którą zapewnić może wiele rozmaitych kosmetyków. Preparaty te zapobiegają zmatowieniu, wypadaniu, rozdwajaniu czy łamaniu włosów pod wpływem ciepła.

Termoochrona włosów – kiedy jest wskazana?

Włosy nie reagują zbyt dobrze na zabiegi z użyciem sprzętu emitującego wysoką temperaturę. W sytuacji, gdy nie można zrezygnować z korzystania z nich, konieczna jest termoochrona włosów. Pod terminem tym kryją się wszelkie sposoby zapobiegające negatywnym konsekwencjom działania ciepła na włosy. Z termoochrony warto też skorzystać w sytuacji częstej ekspozycji na działanie promieni słonecznych czy przed wizytą w saunie.

Kosmetyki termoochronne znajdują się w ofercie drogerii i aptek. Nabyć je można w niektórych salonach fryzjerskich i dzięki sprzedaży internetowej. Stosowanie preparatów termoochronnych przynosi wiele korzyści. Niestety nawet najlepsza termoochrona włosów nie jest w stanie całkowicie zabezpieczyć ich przed konsekwencjami ciepła, przez które włosy stają się osłabione, łamliwe, wiotkie, trudne do ułożenia, zniszczone, wypadają, puszą się.

Jakie są kosmetyki termoochronne do włosów?

Kosmetyki termoochronne mają rozmaitą postać. Wśród nich prym wiodą spraye i mgiełki, którymi spryskuje się wilgotne włosy. Popularnością cieszą się także kremy termiczne. W tym przypadku niewielką ilość preparatu wmasowuje się w lekko osuszone ręcznikiem włosy. Środku nie spłukuje się, a jego działanie utrzymuje się aż do kolejnego mycia włosów. Nowością na rynku kosmetycznym są nektary termiczne przeznaczone do bardzo suchych włosów. Porcję produktu nakłada się na umyte i osuszone ręcznikiem włosy. Najpierw kosmetyk stosuje się na końcówki, a następnie na całą długość pasm. Delikatnie wmasowuje się we włosy, które następnie się rozczesuje i poddaje modelowaniu. Kolejnym kosmetykiem termoochronnym jest cement termiczny. Sposób użycia go jest taki sam jak wymienionego wcześniej nektaru. Produkt wskazany jest do włosów kruchych, łamliwych, mało elastycznych, słabych, trudnych do ułożenia, które chroni przed przegrzaniem. Z kolei lotiony do stylizacji stanowią ochronę nie tylko przeciwko temperaturze, ale i puszeniu się włosów, działają na nie wygładzająco. Większość chroni włosy przed temperaturą sięgającą do 230℃.

Niestety kosmetyki termoochronne obciążają włosy ze względu na sporą zawartość silikonów. W związku z tym, stosując je, do mycia włosów powinno się wybierać szampony zawierające laurylosiarczan sodu (SLS). Składnik ten oczyszcza ociężałe włosy. Należy w tym miejscu podkreślić, że mimo wielu kontrowersji na temat SLS na podstawie wielu badań uznaje się je za bezpieczne.

Co powinny zawierać kosmetyki termoochronne do włosów?

W składzie kosmetyków termoochronnych do włosów powinna się znajdować ksyloza, znana też jako cukier drzewny. To cukier prosty, który pod wpływem ciepła topi się i tworzy na włosach warstwę ochronną zabezpieczającą przed wysoką temperaturą. Kolejnym często spotykanym składnikiem kosmetyków termoochronnych są silikony. Zapewniają one włosom nawilżenie i natłuszczenie oraz ułatwiają proces prostowania. Pozytywne działanie wykazują również tłuszcze, które pobudzają procesy regeneracyjne włosa na poziomie komórkowym. Innym ważnym składnikiem są ceramidy, które wnikają w strukturę włosa i wypełniają powstałe przez wysoką temperaturę ubytki międzykomorowe. Ważne, by kosmetyki termoochronne miały filtr UV. Wystrzegać się należy preparatów zawierających alkohol, który wzmaga przesuszanie włosów.

Co zrobić, aby mieć zdrowe i piękne włosy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Termoochrona włosów – zmiana suszarki

Żeby ochronić włosy przed szkodliwym działaniem ciepła emitowanego podczas suszenia włosów tradycyjną suszarką, warto zainwestować w takie mające funkcję chłodnego strumienia powietrza. Początkowo włosy powinno się osuszyć niezbyt silnym strumieniem powietrza o temperaturze około 60°C. Pod koniec należy zmienić ustawienia suszarki na całkowicie chłodny nawiew. Funkcja cool shot nadaje włosom blask i wygładza je oraz utrwala fryzurę. Zapewnia całkowite domknięcie łusek. Warto kupować też suszarki z funkcją turbo, która zwiększa prędkość przepływu powietrza bez podnoszenia temperatury, przez co skraca czas suszenia włosów.

Termoochrona włosów – zabieg olejowania

Skutecznym sposobem na termoochronnę włosów jest zabieg olejowania. Przeprowadzić go można z użyciem specjalnych olejków fryzjerskich lub oleju babassu, migdałowego, arganowego czy makadamia. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze, gdyż za opakowanie 50 ml profesjonalnego olejku płaci się średnio 60 zł. Olej jest dla włosów naturalną odżywką. Nie tylko chroni je przed wysoką temperaturą, ale i pobudza porost, zmniejsza wypadanie i ułatwia stylizację. Dodatkowo olejowanie nadaje włosom blask, nawilża je i regeneruje. Przeciwdziała rozdwajaniu końcówek.

Jak przeprowadzić zabieg olejowania włosów? Olej nakłada się w pierwszej kolejności na całe pasma nieumytych włosów. Następnie wmasowuje palcami w skórę głowy, po czym włosy okrywa się foliowym czepkiem, na który nakłada się ręcznik. Olej powinno się pozostawić na włosach na 1–3 godziny. Na koniec włosy myje się dokładnie szamponem.

Data aktualizacji: 01.02.2019,
Opublikowano: 01.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej