Termoaktywne skarpetki, czyli bielizna nie tylko dla sportowców – gdzie tkwi sekret ich działania i czym kierować się przy wyborze?

Fot. Voyagerix / Getty Images

Termoaktywne skarpety są równie ważne, jak odzież wierzchnia chroniąca ciało przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Tzw. sporty outdoorowe, czyli uprawiane na świeżym powietrzu, wymagają szczególnej troski o stopy, od których kondycji często zależą wyniki sportowca i możliwość czerpania przyjemności z aktywności.

Skarpetki termoaktywne to specyficzny rodzaj odzieży funkcyjnej, produkowanej ze specjalnie dobranych mieszanek materiałów, zapewniających optymalną temperaturę ciała oraz ochronę przed wilgocią, poprzez odprowadzanie pary wodnej. Skarpety termoaktywne damskie i męskie nie różnią się między sobą właściwościami fizycznymi i polecane są na każdą porę roku.

Skarpety termoaktywne

Skarpety termoaktywne to typ bielizny funkcjonalnej, którego celem jest zachowanie optymalnej i stałej temperatury ciała oraz ochrona przed wilgocią poprzez odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz. Skarpety termoaktywne zimowe i letnie stanowią swoistą izolację cieplną, pełniąc funkcję odzieży termicznej i jednocześnie zapewniając wentylację i pozostawiając suchą powierzchnię skóry nawet przy intensywnym wysiłku fizycznym. Tym samym wyróżniają się na tle pozostałych typów odzieży funkcjonalnej. Produkowane ze specjalistycznie dobranych mieszanek materiałów syntetycznych i naturalnych, skarpety termoaktywne chronią skórę przed warunkami zewnętrznymi, zapobiegając przegrzaniu, przemoczeniu i zmęczeniu stóp oraz powstawaniu powikłań dermatologicznych wynikających z ekstremalnych warunków panujących wewnątrz obuwia podczas aktywności fizycznej. Skarpety termoaktywne, w zależności od pory roku i uprawianej dyscypliny sportowej czy rekreacyjnej, różnią się sposobem wykonania i wykorzystanym tworzywem. Termoaktywne skarpetki największą popularność zyskały wśród miłośników sportów zimowych i ekstremalnych.

Zobaczcie, jak ćwiczyć stopy, żeby były zdrowe:

Zobacz film: Jak ćwiczyć, żeby stopy były zdrowe i nie bolały? Źródło: 36,6

Jakie skarpety termoaktywne na zimę, a jakie na lato?

Odpowiednio dobrany skład skarpet termoaktywnych to sekret ich skuteczności. Najpowszechniejszymi materiałami stosowanymi do produkcji bielizny tego typu są m.in.:

  • wełna zapewnia dobre odprowadzenie wilgoci, izolację termiczną oraz pochłanianie nieprzyjemnych zapachów, a łuskowaty kształt wełny umożliwia samooczyszczanie się włókien;
  • wełna merino, lekki i miły w dotyku materiał o właściwościach antybakteryjnych ograniczający nieprzyjemne zapachy, izolujący od ekstremalnie niskich temperatur, skutecznie pochłania i odprowadza wilgoć; jest szczególnie lubiana przez wspinaczy i trekkingowców;
  • włókna syntetyczne, np. poliestrowo-nylonowe, chronią przed przegrzaniem, utrzymują suchość skóry, są wytrzymałe, elastyczne i szybkoschnące;
  • wiskoza bambusowa, uważana za alternatywę dla wełny o tożsamych właściwościach.

Skarpetki termoaktywne z bawełny są szczególnie odradzane sportowcom outdoorowym ze względu na wysoką chłonność wilgoci, długi czas wysychania i brak właściwości odprowadzających parę wodną, a także brak ochrony przed zimnem.

Polecamy: Czym są skarpety bezuciskowe? Jakie wybrać?

Jak działają termoaktywne skarpety?

Skarpety termoaktywne, dzięki konstrukcji o odpowiednich splotach włókien, mają budowę tzw. ażurową, która zapewnia cyrkulację powietrza na właściwym poziomie, ścisłe przyleganie materiału do skóry oraz wchłanianie i odprowadzanie wilgoci w odpowiednim tempie. Dzięki temu mechanizmowi damskie i męskie skarpety termoaktywne pozostają suche, a przy powierzchni skóry zostaje warstwa ogrzanego przez ciało powietrza, co jednocześnie przekłada się na komfort cieplny. Skarpety termoaktywne stosowane są szczególnie w sportach ekstremalnych i zimowych, turystyce i aktywnej rekreacji, a także w służbach mundurowych, m.in. w wojsku, policji czy straży pożarnej.

Cechy skarpet do zadań specjalnych

Decydując się na termoaktywne skarpetki, warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał, ale również:

  • rodzaj ściągaczy – najlepiej szeroki i elastyczny o umiarkowanej sile ściągania na końcu cholewki oraz na zgięciu stawu skokowego na przedniej powierzchni, co umożliwi stabilność skarpety i zwijanie się w zgięciu niewywołujące dyskomfortu z poczucia naprężenia skarpety;
  • wzmocnienia na piętach i palcach, czyli w miejscach stanowiących punkty podparcia stopy o największej podatności na przeciążenia, wycieranie i otarcia;
  • szwy wpływające na komfort noszenia i występowanie podrażnień;
  • długość – zaleca się, aby wymiary mankietu termoaktywnej skarpety wychodziły ponad cholewkę buta, chroniąc dodatkowo podudzie.

Skarpety termoaktywne narciarskie, trekkingowe, do biegania

Wybierając termoaktywne skarpety, należy je dostosować do warunków atmosferycznych i rodzaju wysiłku fizycznego. Narciarskie skarpety termoaktywne powinny być odpowiednio wysokie, wzmocnione w okolicach kostek i sklepień podeszwy oraz zapewniające możliwie dużo funkcji termoaktywności. Warto, aby trekkingowe skarpety termoaktywne były bezszwowe lub ze szwami płaskimi oraz z podziałem na prawą i lewą skarpetkę, co wzmocni efekt komfortu w czasie wspinaczek. Z kolei w skarpetach termoaktywnych do biegania należy wybrać materiał, który nie dopuści do przegrzania i zwilgotnienia stopy.

Data aktualizacji: 26.03.2019,
Opublikowano: 26.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej