Terapia metodą Simontona – na czym polega i dla kogo jest przeznaczona?

Fot: FatCamera / gettyimages.com

Metoda Simontona to program psychoterapeutyczny przeznaczony dla pacjentów onkologicznych. Jej twórca zauważył, że emocje i przekonania odgrywają znaczącą rolę w procesie zdrowienia i wpływają na jego efektywność. Celem terapii Simontona jest poprawa jakości życia osób chorych.

Metoda Simontona jest jednym z elementów psychoonkologii. To dziedzina medycyny, która łączy psychologię i onkologię. Zakłada ona, że stan psychiczny jest ściśle związany z kondycją fizyczną, dlatego zmniejszenie stresu i równowaga psychiczna wspomagają powrót do zdrowia. Głównymi celami psychoonkologii są: wsparcie osób chorych i ich bliskich, edukacja personelu medycznego oraz profilaktyka i zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat chorób nowotworowych.

Czym jest metoda Simontona?

Metoda Simontona jest formą psychoterapii dla osób chorych na nowotwory oraz ich bliskich. Jej głównymi celami są: poprawa funkcjonowania emocjonalnego, lepsza jakość życia i wzrost zaangażowania w proces leczenia. Można je osiągnąć poprzez wspieranie pacjentów, zmianę sposobu myślenia oraz zniwelowanie stresu i negatywnych emocji, które pojawiają się po usłyszeniu diagnozy. Terapia Simontona jest wsparciem klinicznego leczenia onkologicznego.

Nazwa terapii pochodzi od nazwiska jej twórcy – Carla Simontona, amerykańskiego lekarza specjalizującego się w onkologii i radiologii. Przez wiele lat prowadził on badania dotyczące psychobiologicznych uwarunkowań procesu zdrowienia. Simonton zauważył związek między nastawieniem pacjenta, jego psychicznym samopoczuciem, wiarą w powodzenie terapii a faktyczną efektywnością leczenia. Wprowadził więc na stałe psychoterapię do terapii onkologicznej.

Zobacz film: Pomoc psychoonkologiczna w chorobie. Dlaczego warto i gdzie takiej pomocy szukać?

Metoda Simontona w Polsce stała się popularna za sprawą psychiatry Mariusza Wirgi, który w 1990 roku pobierał nauki od samego twórcy tej terapii. W 1992 roku zostało utworzone natomiast Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne.

Założenia metody Simontona

Metoda Simontona opiera się na założeniu, że umysł i psychika silnie wpływają na ogólną kondycję organizmu. Nieprawidłowości w jednej z tych sfer automatycznie oznaczają zaburzenia w drugiej. Simonton uważał ponadto, że podatność na chorobę i na zdrowie człowiek może wzbudzić w sobie sam. Twierdził też, że jednym z głównych czynników predysponujących do zachorowania jest stres, a bierne poddawanie się mu osłabia układ immunologiczny. Dlatego niezmiernie ważne jest to, jak pacjent na niego reaguje i jak sobie z nim radzi.

Negatywne myśli, lęki, obniżenie nastroju oraz brak wiary w skuteczność terapii i wyzdrowienie blokują potencjał leczenia przeciwnowotworowego. Pacjenci, którzy traktują nowotwór jak wyrok śmierci, często nie angażują się w leczenie lub całkowicie z niego rezygnują. Metoda zdrowego myślenia Simontona uczy chorego radzenia sobie z negatywnymi myślami, wzbudzania pozytywnych emocji i poczucia radości z życia.

Na czym polega metoda Simontona?

Terapia metodą Simontona skupia się na kilku sferach życia człowieka jednocześnie:

  • zachowaniu – uświadomienie pacjentowi, jak jego codzienne nawyki wpływają na stan zdrowia;
  • przekonaniach – zmiana sposobu myślenia na pozytywny, nastawienie na osiąganie celów i rozwiązywanie problemów;
  • emocjach – nauka eliminowania negatywnych emocji i radzenia sobie ze stresem;
  • sferze fizycznej – włączenie do codziennych aktywności wysiłku fizycznego, relaksu i zdrowych nawyków żywieniowych;
  • sferze duchowej – odnalezienie sensu życia i poczucia spełnienia;
  • sferze stosunków społecznych i rodzinnych – nauka budowania i poprawy komunikacji z najbliższymi osobami.

W metodzie Simontona wykorzystywane są elementy terapii poznawczo-behawioralnej. Osoba chora pracuje z własnymi przekonaniami poprzez wizualizacje, treningi uważności, ćwiczenia relaksacyjne oraz rozmowy z wewnętrzną mądrością. Terapeuta podchodzi do każdego pacjenta indywidualnie. Ważne jest, aby osoba chora nauczyła się dbać o swój psychiczny i fizyczny komfort.

Czym zajmuje się psychoonkolog? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Kim jest psychoonkolog? Źródło: 36,6

Dla kogo przeznaczona jest terapia Simontona?

Terapia Simontona przeznaczona jest dla pacjentów onkologicznych oraz ich bliskich, którzy często także nie potrafią poradzić sobie z nową sytuacją, związanym z nią stresem, negatywnymi emocjami, a także nie wiedzą, jak wspierać chorego. Z tego rodzaju pomocy mogą z powodzeniem korzystać także osoby chore na inne choroby przewlekłe.

Efekty terapii Simontona

Dzięki metodzie Simontona:

  • poprawia się kondycja psychiczna;
  • obniża się poziom stresu i lęku;
  • poprawia się zdolność do radzenia sobie z bólem i innymi dolegliwościami związanymi z chorobą i terapią przeciwnowotworową;
  • wzrasta zaangażowanie pacjenta w proces leczenia;
  • wzrasta wiara w wyzdrowienie oraz skuteczność i sens podejmowanego leczenia;
  • zostaje ułatwiona komunikacja między osobą chorą, a jej bliskimi;
  • poprawia się jakość życia i wzrasta zadowolenie mimo choroby.

Bibliografia:

1. P. Zielazny, Psychoonkologia w Polsce, [w:] „Psychiatria Polska” 2016, 50(5), s. 1065–1073.

Data aktualizacji: 15.07.2019,
Opublikowano: 15.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej