Terapia manualna – barku, kolana, kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego

Fot: Herbie / stock.adobe.com

Terapia manualna, nazywana także chiropraktyką, to metoda fizjoterapeutyczna stosowana w leczeniu schorzeń kręgosłupa i innych narządów układu ruchu. Masaż jest bezbolesny, choć może wywoływać dyskomfort. Terapia manualna zwiększa zakres ruchu i zmniejsza ból.

Terapia manualna to uznana metoda fizjoterapii, obejmująca badanie oraz leczenie czynnościowych zaburzeń układu lokomotorycznego. Stosuje się ją w chorobach nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, a metody leczenia obejmują indywidualnie dobrane techniki manualne oraz ćwiczenia lecznicze. Terapia manualna kręgosłupa, barku czy kolana jest bezpieczna i przynosi doskonałe efekty. Wykorzystuje się ją m.in. w ortopedii, rehabilitacji, reumatologii oraz neurologii.

Co to jest terapia manualna?

Terapia manualna jest techniką fizjoterapii, polegającą na wspomaganiu leczenia kręgosłupa i stawów. Terapeuta manualny stosuje różne techniki masażu, ucisk oraz chwyty, dzięki którym dociera do miejsc objętych schorzeniem. Celem tej metody fizjoterapeutycznej jest przywrócenie normalnej ruchomości w stawach i zablokowanych partiach kręgosłupa, a także zniesienie bólu.

Terapia manualna jest w pełni bezpieczna, a sposób leczenia jest indywidualnie dobierany do pacjenta. Najczęściej w terapii manualnej wykorzystuje się poniższe techniki:

  • masaż,
  • mobilizację, czyli oddziaływanie na stawy w celu zwiększenia ich ruchomości,
  • neuromobilizację – oddziaływanie na nerwy,
  • manipulację – pozwalającą na szybkie uruchomienie stawu,
  • stretching – rozciąganie mięśni i stawów.

Najbardziej skuteczna jest terapia manualna holistyczna, która została opracowana przez dr Andrzeja Rakowskiego. Stworzył on nowatorską metodę pracy z pacjentem, której najważniejszym założeniem jest leczenie człowieka w całości, czyli nie tylko cielesności, ale także psychiki i duchowości. W metodzie tej stosowane są zabiegi odruchowe (igłoterapia, mobilizacje uciskowe, zabiegi per rectum), zabiegi biomechaniczne (mobilizacje stawów, zabiegi ręczne z impulsem), praca słowem i autoterapia. Ból po terapii manualnej jest znacznie mniejszy, choć niektóre z zabiegów mogą powodować chwilowe dolegliwości bólowe, np. w trakcie igłoterapii.

Funkcjonalna terapia manualna – wskazania i przeciwwskazania

Terapia manualna wskazana jest przede wszystkim w przypadku:

Terapia manualna nie może być stosowana:

  • u kobiet w ciąży,
  • u osób z czynnymi żylakami odbytu,
  • w chorobach organicznych końca dróg pokarmowych,
  • u osób z zaawansowaną osteoporozą,
  • u osób mających problemy z krzepliwością krwi.

Zabiegów nie można przeprowadzać u osób z czynną chorobą nowotworową lub ze świeżymi złamaniami kości.

Metody terapii manualnej

W terapii manualnej kręgosłupa szyjnego lub lędźwiowego stosuje się różne techniki leczenia, np. terapię manualną Mulligan. Terapeuta stosuje bezpieczne i skuteczne techniki mobilizacji stawów międzywyrostkowych i obwodowych. Pozwala to zwiększyć zakres ruchu i zmniejszyć ból. Stosowane w tej metodzie techniki są bezbolesne.

W terapii manualnej tkanek miękkich znakomicie sprawdzają się techniki energizacji mięśni, która może być stosowana u chorych w stanach przewlekłych i ostrych. Doskonałe efekty zapewnia też terapia punktów spustowych, w której wykorzystywane są różne formy ruchu i ucisku we wrażliwych miejscach tkanki mięśniowej. Powoduje to zmniejszenie bólu i poprawę zaburzonych wzorców ruchowych.

Terapia manualna kręgosłupa lędźwiowego, zwłaszcza w przypadku rwy kulszowej, może obejmować różne techniki, ale zdecydowanie najbardziej efektywna jest w tym wypadku terapia manualna, którą opracował Stanisław Legocki. Bazuje ona na wysokich standardach Międzynarodowej Federacji Fizjoterapeutów Ortopedycznych i Manualnych (IFOMPT). Obejmuje stosowanie terapii pasywnych, mięśniowych technik mobilizacyjnych kręgosłupa i kończyn oraz technik szybkiej mobilizacji kończyn. Wymaga łączenia informacji płynących z każdego układu w łańcuchy funkcjonalne.

Do metod terapii manualnej stosowanych w leczeniu dysfunkcji powięziowych, zalicza się rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Terapeuta koncentruje się na poprawie wewnętrznej ruchomości tkanek miękkich, a zwłaszcza powięzi. Technika ta ma na celu osiągnięcie bezbólowego, symetrycznego zakresu ruchu w systemie mięśniowo-szkieletowym.

Bardzo dobre efekty w terapii manualnej barku, kolana lub innych stawów daje kinezjoterapia, czyli stosowanie specjalnych plastrów, które:

  • poprawiają krążenie,
  • pobudzają endogenny system znieczulania,
  • normalizują napięcie mięśniowe,
  • aktywują system limfatyczny,
  • wspierają funkcjonowanie stawów. 

Zobacz film: Kiedy do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 30.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej