Odkładające się w jelicie grubym złogi resztek jedzenia z biegiem lat tworzą kamienie kałowe. Ich zaleganie przyczynia się do problemów z wypróżnianiem i uczuciem ciężkości w dole brzucha, ale też zaburza prawidłowe funkcjonowanie innych organów. Nawracające stany zapalne pęcherza moczowego, problemy z nerkami i wątrobą mogą być spowodowane m.in. pasożytami żerującymi w jelicie grubym. Nieprawidłowo pracujące jelito grube negatywnie wpływa na działanie całego organizmu. Ma bezpośredni związek z nieprzyjemnym oddechem, nadmierną ilością gazów, apatią, wypryskami na skórze, skurczami brzucha, bólem głowy. Lewatywa z cytryny to prosty i skuteczny sposób na naturalne oczyszczenie organizmu z pasożytów i złogów zalegających resztek. Cytryna może też być zastąpiona sokiem z żurawiny lub octem jabłkowym.
Czy uważasz, że lewatywę należy wykonywać w celach zdrowotnych?
Oczyszczanie jelit lewatywą z cytryny
Lewatywa to jeden z najstarszych i najskuteczniejszych prostych sposobów na oczyszczanie jelit. Znana i stosowana była już w czasach antyku jako jeden z zabiegów leczniczych przy różnych schorzeniach. Polecana przez miłośników medycyny niekonwencjonalnej lewatywa z cytryny pomóc może w przypadku uporczywych i nawracających zaparć. Pomaga też pozbyć się kamieni kałowych, śluzu, niestrawionych i zablokowanych resztek, piasku. Mający właściwości zasadowe sok z cytryny przywraca jelitom prawidłowe pH. Ponadto oczyszcza jelito grube z drobnoustrojów i złych bakterii, stymuluje jego pracę i zatrzymuje zachodzące w nim procesy gnilne.
Zobaczcie, jak można zbadać stan jelit za pomocą kamery w kapsułce:
Inne dobroczynne działania lewatywy to m.in.:
- oczyszczanie ściany jelit z resztek, które tkwią przyklejone przez wiele lat i których nie można usunąć np. przez chemiczne środki przeczyszczające,
- łagodzenie rozwijających się drobnych stanów zapalnych i wspomaganie regeneracji błony wyścielającej jelito,
- usuwanie polipów i pasożytów żerujących w jelitach,
- wspomaganie procesu detoksykacji organizmu,
- poprawianie wchłanialności jelita grubego,
- pozytywny wpływ na woń ciała, oddech i ilość wydalanych gazów.
Lewatywa z cytryny stosowana jest również jako naturalny środek przeczyszczający przed zabiegami szpitalnymi, np. kolonoskopią. Polecana jest również kobietom w ciąży przed porodem. Oczyszczenie jelita wyklucza ryzyko mimowolnego wypróżnienia się podczas akcji porodowej. Jest w pełni bezpieczna i nie wpływa na przyspieszenie porodu. Może być wykonana samodzielnie w domu lub w szpitalu.
Zobaczcie, czy warto oczyszczać organizm:
Jak zrobić lewatywę z cytryny krok po kroku?
Do wykonania lewatywy z cytryny w warunkach domowych najlepiej jest zaopatrzyć się w zestaw dostępny w każdej aptece. W jego skład wchodzą worek na płyn, wężyk i końcówka doodbytnicza. Należy również pamiętać, że woda nie powinna przekraczać 40℃, ale nie może też być zbyt zimna. Nieodpowiednia temperatura wody może być przyczyną podrażnienia błony śluzowej jelita, obrzmienia nerek lub zapalenia pęcherza moczowego. Najbardziej odpowiednią temperaturą jest ta oscylująca w granicach 36℃, czyli naturalnej temperatury organizmu. Jak przygotować taką lewatywę samodzielnie?
- Do worka wlej około 2 litrów wody połączonej z sokiem z 1 cytryny.
- Połóż się na boku lub stań na czworaka.
- Końcówkę wężyka posmaruj niewielką ilością wazeliny i powoli wprowadź do odbytu na głębokość około 10 cm.
- Odblokuj przepływ wody w wężyku i poczekaj, aż cała spłynie do jelita.
- Po zakończonej lewatywie wykonaj delikatny masaż brzucha, kilka przysiadów i skłonów. Kilka minut później powinien rozpocząć się proces wypróżniania.
Zabieg lewatywy powinien być przeprowadzany dotąd, aż organizm wydali czystą wodę. W zależności od stopnia zanieczyszczenia jelita grubego może być powtarzany nawet do 4 razy.
Przeciwwskazania do zabiegu lewatywy
Zabieg lewatywy nie jest zagrożeniem dla zdrowia pod warunkiem, że jest przeprowadzony właściwie. Nie powinien być również traktowany jako alternatywa dla regularnego oczyszczania organizmu. Lewatywa nie może być również próbą samodzielnego leczenia objawów bólu brzucha czy niedrożności jelit.
Lewatywa z cytryny przyniesie pozytywne skutki, jeśli zostanie przeprowadzona z odstępem dłuższego czasu i po uprzedniej zgodzie lekarza. Istnieją jednak przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Wśród nich wymienia się m.in.:
- stany zapalne i perforacje jelita grubego,
- niedrożność jelit,
- niewydolność układu krążenia,
- choroby nerek,
- stany zapalne pęcherza moczowego,
- nudności,
- bóle brzucha o nieznanej przyczynie,
- gorączka.
Należy pamiętać, iż częste powtarzanie lewatywy może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie jelit i ich gospodarkę wodno-elektrolitową, a także prowadzić do problemów kardiologicznych.
Bibliografia:
1. Fife B. Naturalny detoks. Jak oczyścić organizm, poprawić zdrowie, zapobiegać schorzeniom i odwrócić proces starzenia, wyd. I, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.