Terapia genowa, która przywraca sprawność. Polak opracował rewolucyjną metodę leczenia

Fot: Adam Gault / gettyimages.com

Irai pochodzi z Hiszpanii i cierpi na rzadką chorobę genetyczną. Niedobór jednego z enzymów sprawia, że mózg dziewczynki nie wytwarza serotoniny i dopaminy. Na szczęście dzięki nowatorskiej metodzie leczenia opracowanej przez polskiego lekarza Irai ma szansę odzyskać zdrowie. 

Irai nie jest samodzielna. Nie może sama podnieść główki, nie chodzi i trzeba ją karmić. Dziewczynka cierpi na deficyt dekarboksylazy L-aminokwasów aromatycznych (AADC), czyli bardzo rzadką chorobę genetyczną. Uszkodzony gen sprawia, że organizm dziewczynki nie produkuje dopaminy i serotoniny. Lekarze, aby pomóc Irai zdecydowali się wykonać u niej pionierski zabieg opracowany przez polskiego lekarza, prof. Krzysztofa Bankiewicza, który od lat pracuje w Stanach Zjednoczonych.

Gen "wstrzyknięty" prosto do mózgu

Metoda opracowana przez prof. Bankiewicza polega na podaniu, bezpośrednio do mózgu chorego prawidłowej wersji wadliwego genu.

Stworzyłem tę technologię do leczenia pacjentów z chorobą Parkinsona i tak też rozpoczęliśmy to prawie 20 lat temu. No i po dalszym opracowaniu następnych wersji tej technologii, zdecydowaliśmy się na pierwszą operację u dzieci trzy lata temu w Stanach - opowiada profesor Krzysztof Bankiewicz z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Dzięki operacji dzieci, które były przywiązane do łóżka samodzielnie chodzą i zaczynają mówić.

Jak zbudowany jest układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Szansa na normalne życie

Irai na operację "wstrzyknięcia" genu przyjechała specjalnie do Szpitala Bródnowskiego w Warszawie i nie była pierwszym dzieckiem, operowanym przez zespół specjalistów z tej placówki. W lutym przeszedł ją 13-letni Kacper, a w kwietniu 8-letnia Ania. Mimo że od ich operacji minęło bardzo mało czasu, to pierwsze efekty daje się już zauważyć. Dzieci zaczęły samodzielnie podnosić głowę, uśmiechać się i wydawać dźwięki. Dzięki rehabilitacji mają szansę odzyskać zdrowie i prowadzić normalne życie.

Więcej znajdziesz tutaj.

Data aktualizacji: 15.05.2019,
Opublikowano: 15.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej