Terapia EEG biofeedback – na czym polega i kiedy się ją stosuje?

Fot. FilippoBacci / Getty Images

Terapia EEG biofeedback wykorzystywana jest we współczesnej terapii nie tylko u chorych z zaburzeniami psychiatrycznymi, ale również u osób zdrowych, pozwalając na polepszenie koncentracji czy osiąganych wyników.

EEG biofeedback jest metodą neuroterapii instrumentalnej. Ma na celu zoptymalizowanie czynności bioelektrycznej mózgu. Angielskie słowo biofeedback oznacza biologiczne sprzężenie zwrotne. Elektroencefalograf (EEG) służy dokładnej ocenie czynności bioelektrycznej mózgu. Z zapisu EEG otrzymuje się wiele informacji o funkcjonowaniu mózgu w różnych zakresach. Pokazuje on, czy mózg jest w stanie czuwania czy snu, jak również pozwala ocenić jego działanie w stanach napięcia psychicznego czy relaksu. W czasach współczesnych neurolodzy i neurochirurdzy dysponują nowoczesnymi technikami komputerowymi, dającymi różne możliwości analizy uzyskanych zapisów. Terapia biofeedback to współczesna metoda neurostymulacji mózgu, kiedy pacjent świadomie reaguje na polecenia terapeuty poprzez różnego typu prezentacje (filmy, bajki, wykresy czy animacje). Terapia daje bardzo dobre efekty.

EEG a stan fizjologiczny

Aktywność mózgu i zapis EEG są różne w zależności od wieku osoby badanej, jej stanu zdrowia, jak i wszystkich oddziałujących na tę osobę czynników zewnętrznych i wewnętrznych. W stanie odpoczynku, przy zamkniętych oczach zapis EEG rejestruje przede wszystkim tzw. fale alfa o częstotliwości 8–12 Hz w tylnych regionach mózgu. W przednich natomiast zapis rejestruje fale beta przekraczające 13 Hz. Kiedy osoba badana otwiera oczy, rytm alfa ustaje, a pojawia się szybka, niskonapięciowa fala beta. Oczywiście to nie wszystkie elementy zapisu fizjologicznego. Współczesne metody komputerowe dają wiele możliwości interpretacji badania.

Na czym polega trening EEG biofeedback?

Do treningu EEG biofeedback wykorzystuje się analogowe i cyfrowe badanie EEG. W porównaniu do standardowego aparatu, ten wykorzystywany w danej metodzie neuroterapii instrumentalnej jest wzbogacony opcją treningową i przystawką dla sprzężenia zwrotnego. Wykorzystywany w badaniu sprzęt obejmuje 2 aparaty EEG z głowicą i elektrodami i 2 monitory (jeden dla lekarza i drugi dla badanego). W zależności od potrzeb zakłada się do treningu biofeedback co najmniej 2 elektrody na głowę badanego, symetrycznie po obu stronach czaszki. Na monitorze lekarza prezentowane są pasma w formie liczbowej i graficznej. Pacjent na swoim monitorze obserwuje zapis w formie graficznej. Jego czynność bioelektryczna mózgu zostaje przetworzona na obrazy, np. piłki czy samochody w ruchu. Lekarz ma możliwość stymulacji bądź hamowania poszczególnych pasm w zapisie fal mózgowych.

Trening przeprowadza się co najmniej raz w tygodniu, choć oczywiście im większa częstotliwość, tym lepsze efekty. Czas trwania terapii biofeedback dostosowuje się do problemu danej osoby. Niekiedy wystarczy 10 spotkań, a czasami konieczne jest nawet 80 sesji (np. przy padaczce czy afazji).

Po co wykonuje się terapię EEG biofeedback?

Trening EEG biofeedback wykonuje się celem usprawnienia czynności bioelektrycznej mózgu, co skutkuje polepszeniem koncentracji uwagi, normalizacją stanów pobudzenia czy osłabienia. Trening EEG biofeedback ma pobudzić mechanizmy regulacyjne, które aktywują korę mózgową. Powoduje on zmiany stanu fizjologicznego w czasie rzeczywistym. Jeśli początkowe badanie EEG wykazało nieprawidłowości, pod wpływem treningu biofeedback zapis może ulec normalizacji. Z kolei przy prawidłowym początkowym zapisie wykonanie treningu również daje znaczne korzyści.

Kiedy stosuje się terapię biofeedback?

Terapia biofeedback wykorzystywana jest nie tylko jako metoda leczenia. Można ją zastosować w stanie zdrowia, by polepszyć funkcje poznawcze, pomóc się wyciszyć, zapanować nad lękami i agresją. Terapia biofeedback sprawdza się u osób pracujących w przewlekłym stresie, w warunkach wymagających znacznego skupienia, jak również sporego wysiłku.

Przede wszystkim trening EEG biofeedback jest stosowany w terapii zaburzeń psychologicznych czy niewielkich (mikroskopowych) uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Daje dobre efekty przy leczeniu zaburzeń koncentracji, planowania bądź snu. Sprawdza się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Przydaje się w terapii:

  • zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia czy anoreksja,
  • stresu,
  • problemów z nauką,
  • bezsenności,
  • bólu głowy,
  • problemów ruchowych,
  • chorób somatycznych.

U dzieci podkreśla się znaczący wpływ terapii EEG biofeedback w leczeniu zaburzeń koncentracji i uwagi, napadów agresji, problemów w nauce, nadpobudliwości ruchowej, dysleksji czy dysortografii.

Zobacz film: Leczenie psychiatryczne. Jak wygląda w praktyce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 02.07.2018,
Opublikowano: 02.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 22.01.2019r.

Teksty pisane są przez specjalistów. Prosimy pamiętać, że nie są to teksty naukowe. Jeśli pojawiają się konkretne pytania, chętnie na nie odpowiemy.

biofeedback trener 22.11.2018r.

Czy tekst przygotował jakiś specjalista z potrzebną do pisania tego typu artykułów wiedzą ? Myślę, że nie, bo to co jest tu napisane jest ujęte bardzo ogólnikowo, a nawet błędnie. Np co do sposobu przyklejenia elektrod lub ilości treningów biofeedback w tygodniu. Wprowadzacie ludzi w błąd... Żenada

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej