Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień
gbh007/Getty Images
Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie?
Czy rosół pomaga walczyć z infekcją?
Odpowiedzi na to pytanie postanowili poszukać specjaliści z University of Nebraska Medical Center. Przeprowadzona przez nich analiza pokazała, że obecne w rosole makroelementy i witaminy mają zbawienny wpływ na nasz organizm zwłaszcza wtedy, gdy dokucza nam przeziębienie.
Dodatkowo zupa rozgrzewa, poprawia samopoczucie oraz nawadnia, co ma znaczenie przy gorączce. Badacze wykazali również, że gorący rosół zmniejsza reakcję neutrofili, których aktywność przyczynia się do powstawania kataru i kaszlu.
Co dodawać do rosołu?
Prozdrowotne właściwości rosołu może jeszcze wzmocnić. Wystarczy dodać do wywaru dwie przyprawy, które raczej z wywarem nam się nie kojarzą, czyli imbir i cynamon.
Imbir rozgrzewa. Poza tym działa przeciwzapalnie. Podobne właściwości ma cynamon. Jeśli zdecydujemy się wzbogacić nimi wywar musimy pamiętać, że obie przyprawy są bardzo intensywne. Dlatego, aby nie zdominowały rosołu trzeba je dodać w odpowiednim momencie. W przypadku imbiru najlepiej zrobić to na maksymalnie 15 minut przed wyłączeniem rosołu. Cynamon można dodać mniej więcej w połowie gotowania.
Zobacz wideo: Objawy grypy - czym się różni od przeziębienia?
Dzień Dobry TVN
Źródło: kobieta.interia.pl
Autor:
Redakcja
Data aktualizacji: 23.10.2023,
Opublikowano: 23.10.2023 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?