Tego nie zobaczysz w programie 36,6°C w telewizji! Nieemitowany fragment o implantach czaszki

Zobacz film: Nieemitowany fragment odcinka 10. programu 36,6, sezon 4. Źródło: 36,6

Kości czaszki są bardzo ważne. Dlaczego? Chronią bowiem nasz mózg przed urazami. Gdyby tych kości nie było moglibyśmy bardzo łatwo urazić mózg, gdyż w tym miejscu pozostałaby tylko skóra. Takie urazy są szalenie niebezpieczne dla mózgu... Wie o tym 15-letni Patryk, który w wyniku wypadku samochodowego musiał zmienić całkowicie swoje życie.

Patryk w wyniku wypadku samochodowego doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu - doszło do pęknięcia twarzoczaszki i obrzęku mózgu. Lekarze musieli jak najszybciej wyciąć fragment kości żeby usunąć krwiaki, odbarczyć mózg i uratować Patrykowi życie. Niestety 15-latek nie mógł później nic zrobić samodzielnie. Chwila nieuwagi, popchnięcie przez kolegę, mały uraz, mógł skończyć się tragicznie, ponieważ jego mózgu nie chroniły kości. A te są bardzo ważne:

Natura wyposażyła człowieka w bardzo solidną czaszkę. Wszystkie miejsca szczególnie wrażliwe z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa są chronione grubą warstwą - np. czaszka jest najtwardsza z przodu i tyłu. Skroń trzeba chronić, ponieważ mamy tam mięsień skroniowy, służący nam do żucia. Niestety natura nie przewidziała szybkiego postępu cywilizacji, np. pędzących autostradą szaleńców na motorach, dlatego nie każde miejsce na głowie jest tak dobrze chronione - mówi dr n. med. Dariusz Łątka, neurochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Dlaczego lekarze zdecydowali się na operację 15-letniego Patryka? Chłopiec nie mógł normalnie żyć, chodzić do szkoły, trenować kolarstwa... Rodzice rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na operację chłopca, która miałaby polegać na wszczepieniu implantów kości czaszki. Klinika Vital Medic w Kluczborku, rodzinnym mieście Patryka, zdecydowała się pomóc rodzicom i wykonać operację wszczepienia implantów czaszki za darmo. Liczył się bowiem czas, a na NFZ trzeba czekać nawet 3 lata. 

Zdecydowaliśmy się na operację Patryka, ponieważ jego czaszka, czaszka 15-latka, to w zasadzie czaszka dorosłego mężczyzny - mówi dr n. med. Dariusz Łątka. 

Na podstawie tomografii komputerowej powstał model 3D czaszki Patryka wraz z ubytkiem. Gotowa forma jest wykorzystywana dopiero na sali operacyjnej - wypełnia się ją żywicą biomedyczną połączoną z rozpuszczalnikiem. Po 15 minutach implant jest gotowy. Dodaje się do niego antybiotyk, który minimalizuje ryzyko infekcji i pokrywa skórą pacjenta. Implant łączy się z kością za pomocą szwów kostnych lub tytanowych części. 

Historię Patryka poznacie w programie 36,6 °C. Zobaczcie na filmie, jak wyglądało leczenie chłopca:

Zobacz film: Poznaj historię Patryka, któremu lekarze wszczepili implant czaszki. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 14.11.2018,
Opublikowano: 12.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej