Te warzywa niszczą wątrobę. Co kategorycznie wyrzucić z codziennego menu?

Fot: alicjane / gettyimages.com

Nasza wątroba codziennie narażona jest na działanie wielu negatywnych czynników. Kluczem do jej prawidłowego funkcjonowania są regularne badania oraz przestrzeganie zdrowej diety. Co kategorycznie powinniśmy wykluczyć z naszego menu? Przedstawiamy listę warzyw zabronionych.

Spleśniałe warzywa a wątroba

Wątroba pełni w naszym organizmie ważną funkcję. Odpowiedzialna jest bowiem za usuwanie toksyn, a także gospodarkę węglowodanową, tłuszczową i białkową. Aby dodatkowo nie obciążać organu, powinniśmy unikać spożywania śmieciowej żywności. Co jeszcze znajduje się na liście zakazanych potraw? Ta odpowiedź może was nieco zdziwić, ale warzywa. Oczywiście nie wszystkie.  

Do kategorii pierwszych negatywnie działających produktów zaliczamy warzywa spleśniałe. Pleśń bowiem działa na wątrobę wyniszczająco ze względu na mykotoksyny, czyli substancje toksyczne. Mogą one zwiększać stany zapalne w organizmie, a co za tym idzie, zwiększą ryzyko insulinooporności. 

Jak czytamy w medonet.pl. badania opublikowane w 2020 r. na łamach "Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety" wskazują, że mykotoksyny zwiększają ryzyko raka wątroby. 

Ponadto zjedzenie spleśniałych warzyw zakłóca pracę jelit. To sprawia, że więcej produktów przemiany materii przechodzi do krwioobiegu, a to przetworzyć musi wątroba. Co więcej, wątroba jest ważnym miejscem dla produkcji hormonów tarczycy. Kiedy ze względu na obciążenia nie przekształci nieaktywnego hormonu w aktywną postać, możemy zachorować na Hashimoto.

Warzywa smażone – niezdrowe dla wątroby i diety

Smażone warzywa są nie tylko ciężkie i kaloryczne, ale także niedobre dla wątroby ze względu na duże ilości niezdrowych tłuszczów, zwłaszcza tłuszczów trans i tłuszczów nasyconych. Ich regularne spożywanie prowadzi do nadmiaru tłuszczu w komórkach wątroby. Z czasem tkanka wątroby staje się twardsza i bliznowata, a to droga prosta do marskości lub śmierć komórek wątroby.

 Warzywa przetworzone  - mówimy nie

Tak samo jak przetworzona żywność, tak i przetworzone warzywa szkodzą wątrobie. Powodują odkładanie się tłuszczu, który doprowadzić może do stłuszczenia wątroby.

Warzywa polecamy zatem spożywać w wersji surowej, gotowanej, pieczonej bądź kiszonej. Wasza wątroba wam za to podziękuje.

Zobacz wideo: Jak zbudowana jest wątroba? 

36,6

Źródło: medonet.pl

Data aktualizacji: 28.06.2023,
Opublikowano: 28.06.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej