Tantum Verde (tabletki do ssania o smaku cytrnowym) – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować?

Fot: GOMBERT, SIGRID / gettyimages.com

Tantum Verde (tabletki do ssania) to lek stosowany u pacjentów z infekcją górnych dróg oddechowych. Lek może być stosowany przede wszystkim przez osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 6 roku życia. Jak działa lek? Co znajduje się w jego składzie i jak stosować go bezpiecznie?

Tantum Verde ma postać tabletek do ssani. Substancją czynną w preparacie jest benzydaminy chlorowodorek. Jedna pastylka twarda leku zawiera 3 mg tego związku. Dodatkowo w skład leku wchodzą izomalt(E 593), kwas cytrynowy jednowodny, kompozycjasmakowo-zapachowacytrynowa(butylohydroksyanizol, citral, olejek cytrynowy), kompozycjasmakowo-zapachowamiętowa(mentol, octan mentylu, olejek mięty zielonej, olejek mięty pieprzowej), aspartam (E951), żółcień chinolinowa(E104), indygotyna(E132).

Lek zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Tantum Verde stosowany jest w leczeniu dolegliwości i objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła.

Tantum Verde – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania leku jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku. Lek nie może być stosowany przez osoby, które chorują na fenyloketonurię. Tantum Verde zawiera bowiem aspartam, który jest źródłem fenyloalaniny.

Tantum Verde nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na kwas acetylosalicylowy (aspirynę) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Dużą ostrożność w stosowaniu leku powinny zachować osoby z astmą oskrzelową. W ich przypadku lek może wywołać duszność.

W przypadku pacjentów, u których lek wywołał owrzodzenie, a dolegliwości nie ustąpią w przeciągu trzech dni, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Może się zdarzyć, że owrzodzenie jest objawem zupełnie innego schorzenia.

Lek nie może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. W ich przypadku o zasadności stosowania danego leku może zdecydować jedynie lekarz.

Tantum Verde – dawkowanie

Lek Tantum Verde zawsze trzeba stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj zaleca się, aby chorzy przyjmowali jedną kapsułkę trzy razy na dobę. Pastylkę należy ssać. Leku nie można przełykać ani żuć. Lek powinno się stosować maksymalnie siedem dni. Jeśli po tym czasie objawy nie ustąpią lub się nasilą konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Tantum Verde nie może być podawany dzieciom poniżej szóstego roku życia. W przypadku dzieci między 6 a 11 rokiem życia lek powinien być stosowany pod ścisłą kontrolą lekarza. Jeśli działanie leku jest zbyt silne lub zbyt słabe także konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Uwaga! Nie można przyjmować większych dawek leku niż zalecił lekarz. Nie należy także przyjmować dodatkowych dawek leku. Mimo że leku nie można przedawkować, to takie sytuacje się zdarzają, zwłaszcza u dzieci. Przyjęcie zbyt dużej dawki może wywołać drgawki, pobudzenie, potliwość, niezborność, drżenie oraz wymioty. Takie dolegliwości występują po spożyciu leków zawierających benzydaminę w dawkach około stukrotnie większych niż dawka zawarta w jednej tabletce.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o bezpiecznym stosowaniu leków:

Zobacz film: Jak bezpiecznie stosować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Tantum Verde – interakcje z innymi lekami

Nie ma badań, które potwierdziłyby lub wykluczyły interakcję Tantum Verde z innymi lekami. Nie znaczy to jednak, że lek można stosować na własną rękę. Chorzy przed rozpoczęciem kuracji powinni poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez siebie lekach, także tych wydawanych bez recepty. Tylko z taką wiedzą lekarz może ocenić, czy lek będzie bezpieczny dla pacjenta i nie wejdzie w interakcje z innymi lekami.

Tantum Verde – działania niepożądane

Tantum Verde może wywołać szereg działań niepożądanych. Na szczęście zdarzają się one bardzo rzadko. Do tych najczęściej występujących należą ciężkie reakcje alergiczne. Czasem u pacjentów obserwuje się także:

  • nagły obrzęk jamy ustnej lub gardła,
  • trudności w oddychaniu,
  • wysypkę lub świąd, szczególnie jeśli obejmuje całe ciało,
  • reakcje skórne w wyniku nadwrażliwości na światło;
  • pieczenie lub suchość w jamie ustnej )można je zmniejszyć pijąc szklankę wody małymi łykami);
  • skurcz krtani;
  • przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u płodu
  • reakcja alergiczna (nadwrażliwość);
  • ciężką reakcję alergiczną (wstrząs anafilaktyczny) z trudnościami w oddychaniu, bólem lub uciskiem w klatce piersiowej, i (lub) zawrotami głowy/omdleniami, silny świąd skóry lub wystające guzki na skórze, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, taki stan może zagrażać życiu i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem; 
  • niedoczulicę jamy ustnej (miejscowa utrata wrażliwości błony śluzowej jamy ustnej).

Stosowanie leku Tantum Verde nie wpływa na zdolności psychoruchowe. Tym samym pacjenci w czasie stosowania leku mogą prowadzić pojazdy mechaniczne oraz obsługiwać maszyny.

Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci, w którym temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza. Leku nie można przyjmować po utracie daty przydatności do spożycia. Przeterminowany lek należy oddać do apteki, która przekaże go do utylizacji. Wyrzucenie leku do kosza lub kanalizacji może przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Data aktualizacji: 18.08.2019,
Opublikowano: 31.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej