Talk kosmetyczny – właściwości i zastosowanie w zabiegach pielęgnacji skóry

Fot: jirkaejc / gettyimages.com

Talk kosmetyczny jest wszechstronnie wykorzystywany do codziennej pielęgnacji skóry, w tym także niemowlęcej. Ma właściwości osuszające i dezodorujące. W przemyśle farmaceutycznym stanowi składnik maści, a w kosmetycznym dodatek do mydeł.

Talk kosmetyczny jest szczególnie popularny wśród sportowców, ale okazuje się również niezwykle pomocny w codziennym funkcjonowaniu. Można go wykorzystać jako suchy szampon, odświeżacz do butów czy puder do twarzy. Jednak przede wszystkim znany jest jako zasypka dla dzieci.

Talk kosmetyczny – wiadomości ogólne

Talk kosmetyczny ma postać proszku o białym kolorze, który wytwarzany jest z minerałów pospolitych, zaliczanych do gromady krzemianów o nazwie talk. W jego składzie znajdują się krzem, magnez, tlen, wodór.

Talk kosmetyczny z powodzeniem można kupić w aptekach, niektórych drogeriach, dużych sklepach spożywczych i dzięki sprzedaży internetowej. Za opakowanie 100 g talku kosmetycznego perfumowanego trzeba zapłacić około 10 zł, z kolei za bezzapachowy średnio 6 zł. W większości przypadków opakowanie zakończone jest specjalnym dziurkowanym korkiem, który umożliwia sprawne nakładanie odpowiedniej ilości proszku.

Talk kosmetyczny – właściwości i zastosowanie

Talk kosmetyczny posiada liczne zastosowanie. Przede wszystkim zapobiega powstawaniu otarć i odparzeń oraz łagodzi podrażnienia. Działa kojąco, łagodząco, przeciwzapalnie, przyspiesza proces gojenia, a także zmniejsza aktywność flory bakteryjnej. Z tego powodu jest wykorzystywany jako zasypka dla niemowląt i podczas zabiegów masażu. Ze względu na silne właściwości osuszające i dezodorujące znalazł zastosowanie również w pielęgnacji stóp, wykazujących skłonność do nadmiernej potliwości. Daje przyjemne uczucie świeżości i komfortu. Talk cieszy się dużą popularnością w sporcie, a zwłaszcza gimnastyce sportowej i podnoszeniu ciężarów. Z kolei dodany kąpieli zapewnia efekt gładkiej i miękkiej skóry. Wykorzystywany jest również do produkcji farmaceutyków i kosmetyków, gdyż podnosi ich tzw. przyczepność.

Talk kosmetyczny to również doskonały sposób na wybawienie tłustej plamy z ubrania. Wystarczy nanieść dużą ilość proszku na plamę, po czym przez około 10 minut pocierać energicznie szczoteczką, a następnie prać normalnie w pralce.

Talk kosmetyczny w depilacji i do matowienia szminki

Talk okazuje się pomocy również podczas depilacji. Miejsce, z którego będą usuwane włosy, należy posypać talkiem i przez kilka minut masować. Zabieg depilacji przebiegnie sprawniej, przyniesie bardziej zadowalający efekt i pozostawi po sobie mniej podrażnień.

Ten biały proszek idealnie nada się także do przekształcenia zwykłej szminki w matową. Wystarczy, po nałożeniu kosmetyku, aplikować na usta odrobinę pudru. Usuwa efekt błyszczenia i nadaje subtelne, eleganckie wykończenie.

Co powinny mieć w składzie dobre kosmetyki do pielęgnacji skóry? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry? Źródło: 36,6

Talk kosmetyczny jako odświeżacz do butów

Talk kosmetyczny użyć można do odświeżania obuwia. Nie dość, że wyeliminuje nieprzyjemny zapach i dezynfekuje buty, to dodatkowo zwalcza nieprzyjemne uczucie zawilgocenia. W tym celu należy wsypać talk do środka buta i pozostawić w nim na całą noc. Następnego dnia rano proszek usuwa się z butów, po czym skrapia się je 2-3 kroplami aromatycznego olejku herbacianego, wykazującego właściwości antybakteryjne, który nada też butom przyjemny zapach. Można także użyć od razu zapachowego talku kosmetycznego.

Talk kosmetyczny jako szampon do włosów

Talk kosmetyczny może pełnić funkcję suchego szamponu do włosów. W tym celu należy posypać włosy u nasady odrobiną pudru, który pozostawia się na głowie przez kilka minut, po tym dokładnie strzepuje. Żeby całkowicie pozbyć się białego proszku, należy przeczesać włosy lekko zwilżonymi wodą dłońmi. Taki zabieg skutecznie zamaskuje przetłuszczone włosy i delikatnie je odświeża oraz tłumi efekt przyklapniętych włosów. Rozwiązanie polecane jest zwłaszcza osobom zmagającym się z problemem nadmiernego wydzielania sebum, które zmuszone są myć włosy bardzo często i nie zawsze znajdują czas na tradycyjne mycie.

Talk kosmetyczny jako puder i utrwalacz tuszu do rzęs

Talk kosmetyczny sprawdza się doskonale jako puder. Matowi cerę, zapobiega efektowi świecenia się i nadaje skórze miękkości. Doskonale nadaje się do modnej metody utrwalania makijażu zwanej bakingiem. Niestety nie powinno to być długoterminowe rozwiązanie, ponieważ talk zapycha pory skóry, przez co przyczynia się do powstawania zaskórników oraz może blokować skórze dostęp do tlenu.

Talk kosmetyczny utrwali efekt wytuszowanych rzęs. W tym celu po nałożeniu pierwszej warstwy kosmetyku na rzęsy czystą szczoteczką aplikuje się talk, po czym kolejny raz maluje rzęsy tuszem. Dzięki temu zabiegowi kosmetyk lepiej przywiera do rzęs, a przez to dłużej się utrzyma.

Czy talk kosmetyczny jest rakotwórczy?

W części społeczeństwa funkcjonuje przekonanie o rakotwórczych właściwościach talku. Produkt ten posądza się o wpływ na rozwój raka jajnika. Jednakże w licznych badaniach nie stwierdzono jednoznacznej zależności między talkiem a rakiem. Mimo to nie należy go stosować w nadmiernej ilości, gdyż znacznie wysusza skórę.

Data aktualizacji: 13.03.2019,
Opublikowano: 13.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej