Ta choroba dotyka coraz młodsze dzieci. Czym jest demencja cyfrowa i jak jej przeciwdziałać?

Fot: Donald Iain Smith / gettyimages.com

Coraz częściej rodzice dla spokoju dają dziecku do dyspozycji telefon, tablet, telewizor bądź komputer. Niestety chwilowa cisza w domu może odbić się na zdrowiu malucha. Łukasz Wojtasik, koordynator projektu Dziecko w Sieci z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę alarmuje – nadużywanie urządzeń ekranowych niszczy dzieciom mózgi, a zastępowanie zabawek urządzeniami elektronicznymi to jak wkładanie im do rąk granatu bez zawleczki.

Demencja cyfrowa - co to takiego?

W obecnych czasach dzieci od najmłodszych lat korzystają z urządzeń elektronicznych. Choć rodziców cieszy bystrość malucha, który mimo tego, ze nie potrafi jeszcze mówić, wie, jak odblokować telefon czy tablet, prawda jest zupełnie inna. Sytuacja ta jest niebezpieczna, bowiem mózg dziecka intensywnie się rozwija, a przez dostęp do nieograniczonych zasobów Internetu rozwój ten przestaje być zrównoważony. Co więcej, maluchy powinny poznawać świat wszystkim zmysłami, zaś siedzenie przed ekranem urządzenia mocno to ogranicza, a także niszczy wzrok. Wspomnieć należy także o uzależnieniu. Urządzenia mobilne działają jak narkotyk. Gdy dziecko raz wejdzie w ten świat, prawdopodobnie przepadnie w nim na bardzo długi czas i nic innego nie będzie się liczyło.

Niemiecki neurolog Manfred Spitzer poruszył także temat "demencji cyfrowej". Na czym polega choroba, która dotyczy coraz większej liczny dzieci?

Zdaniem eksperta, używanie urządzeń elektronicznych od najmłodszych lat ma zły wpływ na stan zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

- Jego zdaniem stajemy się po prostu ubożsi, tracimy nasze kompetencje związane z komunikowaniem się. Trudniej przychodzi nam krytyczne myślenie. Mamy problemy z pamięcią, koncentracją. Gorzej się uczymy i funkcjonujemy w świecie. Nowe technologie pozbawiają nas kreatywnego myślenia i wyobraźni. Połączenia neuronowe w mózgu dziecka tworzą się na drodze doświadczeń, poznawania świata za pomocą naszych wszystkich zmysłów. Jeżeli repertuar zachowań jest ograniczony, to automatycznie w tym kluczowym dla rozwoju czasie mózg nie rozwija się w pełni – tłumaczył Łukasz Wojtasik, ekspert od zagrożeń w sieci w rozmowie z Klaudią Torchałą, zdrowie.pap.pl.

Odseparowanie dzieci od urządzeń mobilnych

Wydaje się niemożliwe, jak jest konieczne. Im mniej czasu dzieci będą spędzać przed ekranami urządzeń, tym lepiej będą się rozwijać i dorastać. Kluczem do sukcesu jest zatem dbanie o równowagę między czasem online a offline. Jednak pilnować muszę tego rodzice. I tu znowu pojawia się problem, gdyż dzieci często przeciągają wyznaczony czas. Ponadto sporo szkolnych obowiązków przeniosło się do sieci, zatem maluchy znajdują kolejne wymówki, by spędzić więcej czasu przed ekranem komputera, czy telefonu.

Musimy rozmawiać z dziećmi i tłumaczyć im, czym jest uzależnienie, że zasady służą ich dobru. Jednocześnie musimy zadbać o to, żeby czas bez ekranów był atrakcyjny. Musimy mieć na to jakiś pomysł. W przeciwnym wypadku dzieci faktycznie mogą się w tej sieci pogubić- powiedział.

Uzależnienie od Internetu. Kiedy reagować?

Pierwszym sygnałem jest utrata kontroli nad czasem i notoryczne przekraczanie wyznaczonego czasu. Niekiedy pojawią się również agresja i złość, szczególnie gdy prośby o wydłużenie czasu nie skutkują.

Uwagę należy zwrócić także w momencie, gdy urządzenia mobilne zaczynają przysłaniać dziecku cały świat. Maluch nie chce bawić się z rówieśnikami, traci kontakt z bliskimi i nie interesuje się tym, co dzieje się wokół niego.

Źródło: serwis Limanowa !N

Data aktualizacji: 03.03.2023,
Opublikowano: 03.03.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej