Szynowanie zębów – wskazania, korzyści, techniki

Fot. nortonrsx / Getty Images

Szynowanie zębów to zabieg, którego celem jest unieruchomienie rozchwianych zębów. Stosuje się go najczęściej jako element leczenia paradontozy. Polega na połączeniu zębów przy użyciu specjalnego materiału. Najbardziej popularne są włókna szklane.

Rozchwianie zębów to niezwykle niekomfortowy stan, w którym utrudnione staje się odgryzanie i żucie pokarmów czy mówienie. Prowadzić może do niego wiele sytuacji, w tym m.in. parafunkcje żucia, zabiegi w obrębie przyzębia, urazy mechaniczne zębów. Pomocne okazuje się wówczas szynowanie zębów. Zabieg wpływa pozytywnie na samopoczucie chorego, hamuje rozwój chorób przyzębia i przywraca możliwość normalnego posilania się.

Szynowanie zębów – na czym polega?

Szynowanie zębów to zabieg polegający na połączeniu zębów przy użyciu specjalnego materiału, o tymczasowym lub stałym charakterze. Pierwszym etapem zabiegu szynowania jest leczenie higienizacyjne, które polega na usunięciu złogów nazębnych, piaskowaniu i instruktażu higieny. W przypadku zaistnienia konieczności prowadzi się leczenie endodontyczne i/lub protetyczne. Dopiero później możliwe staje się szynowanie. To niemal bezbolesny zabieg, lecz w przypadku doświadczania bólu stosuje się znieczulenie miejscowe. Kolor szyn jest możliwie najdokładniej dobierany do naturalnej barwy zębów.

Najlepszym rozwiązaniem jest łączenie chwiejących się zębów z zębami mocno przytwierdzonymi do dziąseł. Jednak w przypadku braku takiej możliwości dobre efekty przynosi też szynowanie ze sobą zębów ruszających się. Szyny mocuje się w jamie ustnej tak, by były niewidoczne z zewnątrz i nie stanowiły źródła dyskomfortu. Technika szynowania zębów włóknem szklanym jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych. Szyna umieszczona jest z tyłu zębów i praktycznie niewyczuwalna w ustach. Szynowanie zębów włóknem szklanym odbywa się przy użyciu specjalnej taśmy z włókna szklanego, przyklejanej za pomocą materiałów kompozytowych. Inną opcją jest szynowanie zębów kompozytem. To najprostsza i najtańsza metoda, która opiera się na łączeniu zębów przy użyciu materiałów kompozytowych światłoutwardzalnych. Zęby w tym przypadku osusza się i wytrawia specjalnym kwasem, potem umieszcza się system wiążący, a następne porcje materiału poddaje pracy lampy polimeryzacyjnej. Powierzchnie międzyzębowe opracowuje się wiertłem, dzięki czemu tworzy się swoiste zaczepy dla materiału. Miejsca po starych plombach użyte zostają do założenia szyny.

Polecamy: Czym jest periodontologia? Choroby przyzębia i ich leczenie

Zobacz film i sprawdź jak wygląda leczenie implantologiczne: 

Zobacz film: Jak wygląda leczenie implantologiczne? Źródło: Klinika marzeń

Szynowanie zębów włóknem szklanym – korzyści

Dzięki zabiegowi szynowania uzyskuje się efekt umocnienia zębów, które stawiają większy opór wyważającym je siłom. Bez problemu odbywa się wówczas proces gryzienia i żucia pokarmu. Zastopowane zostaje przechylanie, wędrowanie, wysuwanie zębów. Szynowanie umożliwia znacząco wydłużenie czasu użytkowania zębów naturalnych, a dzięki temu ogranicza konieczność stosowania uzupełnień protetycznych czy wszczepienia implantów. Redukuje napięcie mięśniowe i działa profilaktycznie wobec ścierania szkliwa. Dodatkowo szynowanie zębów stwarza możliwość korygowania kształtu uzębienia i poprawy estetyki uśmiechu. Szynoterapia pozwala pozbyć się nawyków predysponujących do uszkodzenia zębów i rozregulowujących działanie układu stomatognatycznego.

Wskazania do szynowania zębów

Jednym z częstszych wskazań do szynowania zębów jest paradontoza, czyli zapalenie przyzębia. To choroba infekcyjna tkanek przyzębia, która prowadzi do rozchwiania, a niekiedy i utraty zębów. Oprócz szynowania zębów rozchwianych periodontologicznie, zabieg wykonuje się też wobec zębów obluzowanych na skutek urazów mechanicznych. Stabilizacja zębów objętych urazem stwarza odpowiednie warunki do gojenia tkanek. Korzysta się z tego m.in. w przypadku zwichnięć zębów, złamania kości wyrostka zębodołowego czy korzenia. Szynowanie stanowi element leczenia bruksizmu, czyli rodzaju parasomni (występowanie w trakcie snu lub podczas wybudzania się niepożądanych lub nieprawidłowych zachowań), który polega na patologicznym tarciu zębami żuchwy o zęby szczęki. Szynowanie zębów stosowane jest również w przypadku innych parafunkcji, czyli nawyków ruchowych narządu żucia, oraz po przebytych zabiegach chirurgicznych. Korzysta się z niego w celu ustalenia równowagi zgryzu po nałożeniu opatrunku z cementu chirurgicznego, a także w fazie retencyjnej leczenia ortodontycznego, by zapobiec ponownemu stłoczeniu zębów.

Polecamy: Piłowanie zębów pod korony i w celu ulepszenia ich kształtu – czy boli?

Szynowanie zębów – wady

Mimo że szynowanie zębów wiąże się z wieloma korzyściami, ma też pewne wady. Są to przede wszystkim trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. W wyniku szynowania zębów szczeliny między zębami stają się bardzo wąskie, przez co problematyczne jest czyszczenie ich nićmi dentystycznymi. Zaniedbanie tej czynności skutkować może rozwojem próchnicy, czyli bakteryjnej choroby zakaźnej tkanek twardych zęba. Dodatkowo po szynowaniu zębów konieczne są regularne (co 3–6 miesięcy) wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Szynowanie zęba kompozytem to koszt około 80 zł, włóknem szklanym zaś to średnio 120 zł.

Data aktualizacji: 28.02.2019,
Opublikowano: 28.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej