Szybkie testy na obecność koronawirusa dają przekłamane wyniki?

Getty Images

Testować, testować, testować - mówił przewodniczący WHO. Ale czy każde badanie jest wiarygodne? Okazuje się, że stare przysłowie "co nagle, to po diable" i podczas pandemii ma rację bytu.

WHO mówi jasno – aby pokonać koronawirusa trzeba testować jak najwięcej. W związku z tym wiele firm pracuje nad coraz to szybszymi badaniami, mającymi na celu wykrycie w organizmie SARS-CoV-2. I choć szybkie testy mają ułatwiać walkę z tym patogenem, okazuje się, że w rzeczywistości ją utrudniają. Jak to możliwe? Chodzi o to, że dają błędne wyniki. Sytuacje skomentował przedstawiciel Centralnego Szpitala Klinicznego MON – szpitala, który poszerzył działalność własnego laboratorium i wykonuje przede wszystkim testy genetyczne (uważa się, że są one najskuteczniejsze).

Czy szybkie testy na koronawirusa są skuteczne?

W zeszłym tygodniu zaczęliśmy sprawdzać skuteczność szybkich testów i wyszło, że dają błędne wyniki. Odłożyliśmy je do szuflady.

Okazuje się jednak, że to nie jedyna placówka, która nie ma najlepszego zdania szybkich testach. Warszawski Szpital Wolski również miał okazję sprawdzić ich skuteczność. Wynik? Około 50% błędnych danych. Dochodziło nawet do sytuacji, kiedy test wykazywał obecność SARS-CoV-2 u pacjenta, którego testy genetyczne były negatywne.

Czy warto więc je w ogóle używać? Specjaliści sugerują, że wraz z rozwojem epidemii może również wzrastać ich skuteczność, niemniej w tej chwili mogą one stanowić jedynie uzupełnienie dla testów genetycznych. Oznacza to, że ich wyniki za każdym razem należy potwierdzić pobierając wymaz z gardła lub nosa.

Szybkie testy przesiewowe na koronawirusa powinny stanowić uzupełnienie testów genetycznych, czyli służyć nie diagnostyce ostrego zakażenia, ale potwierdzaniu przebytej infekcji – mówi dr Paweł Grzesiowski.

Czy istnieją testy na koronawirusa „od ręki”?

Pamiętaj jednak, że testy na obecność SARS-CoV-2 w organizmie można wykonać wyłącznie w szpitalu i to na zlecenie lekarza. Tego typu badaniem może być pobranie wymazu z gardła lub nosa albo pobranie próbki krwi. Jeśli więc czujesz się źle, zgłoś się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub własnym transportem pojedź do najbliższego oddziału zakaźnego lub szpitala jednoimiennego.

Koronawirus w Polsce

Na ten moment w Polsce zdiagnozowano 2420 przypadków zarażeń koronawirusem, z czego 36 osób zmarło. I choć mowa już o wielu zachorowaniach, minister zdrowia – Łukasz Szumowski – ostrzega, że z dnia na dzień będzie przybywać ich coraz więcej. Aby zapanować nad epidemią najlepsze, co możemy zrobić, to pozostać w izolacji społecznej.

Zobacz też film: Uwaga! TVN: Testy na koronawirusa robione od ręki. „Co łaska. 100 zł jest bardzo dobrze”

Źródło: UWAGA! TVN

Data aktualizacji: 01.04.2020,
Opublikowano: 01.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej