Sztuczna czy żywa? Jaką choinkę wybrać?

Fot: svetikd / gettyimages.com

Choinka to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Jednak wybór odpowiedniego drzewka może przyprawić o ból głowy. Problemy zaczynają się już na samym początku, kiedy trzeba zdecydować, czy lepsze będzie drzewko sztuczne czy żywe?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Sztuczna choinka nie traci igieł i może służyć przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Żywe drzewko pięknie wygląda i pięknie pachnie, ale żeby postawić w domu prawdziwą choinkę, trzeba ją wcześniej wyciąć, a to zdaniem wielu szkodzi środowisku. Ale czy w takim układzie sztuczne drzewko jest lepszym rozwiązaniem? Niekoniecznie.

Żywa czy sztuczna?

Świerki, sosny czy jodły, które trafią do domów są specjalnie do tego hodowane. Prowadzone są specjalne szkółki, w których uprawia się drzewka przeznaczone właśnie na choinki. Tym samym nie ma mowy o szkodzie dla środowiska. Problem zaczyna się w sytuacji, gdy ktoś próbuje – niezgodnie w prawem – wyciąć drzewko z lasu.

A co ze sztucznymi choinkami? Wbrew pozorom wybierając taką choinkę wcale nie jesteśmy bardziej „eco”. Dlaczego? Po pierwsze takie drzewka powstają z surowców, których nie da się wykorzystać ponownie. Do ich produkcji zużywa się bardzo dużo gazu czy ropy naftowej, a ich spalenie wiąże z uwalnianiem dwutlenku węgla.

W przypadku żywej choinki nie ma mowy o zanieczyszczeniu środowiska. Drzewko można oddać do specjalnych punków, które od pewnego czasu działają w wielu miastach. Jeśli zdecydujemy się na zakup choinki w doniczce z powodzeniem możemy ją później posadzić w przydomowym ogródku.

Dlaczego warto mieć świeżą choinkę?

Z sosny, jodły czy świrków pozyskuje się olejki eteryczne, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie.

  • Olejek sosnowy - pobudza i wzmacnia, z żywicy sosny wytwarza się terpentynę która łagodzi bóle reumatyczne oraz zmniejsza katar, natomiast pączki sosny można znaleźć w składzie syropu piniowego.
  • Olejek świerkowy - odpręża, łagodzi napięcie mięśni i uspokaja.
  • Olejek jodłowy - łagodzi ból gardła, znajduje się także w balsamach i maściach rozgrzewających wykorzystywany w odkażających. Z jodły syberyjskiej powstaje olejek pichtowy. Preparat ten skutecznie rozprawia się z grzybami, bakteriami oraz wirusami, tym samym doskonale sprawdza się w leczeniu kataru, infekcji górnych dróg. Niektóre badania pokazują, że olej pichtowy zwalcza bóle głowy, także te o podłożu migrenowym.

Czy samo postawienie drzewka w domu zadziała terapeutycznie?

Pamiętajmy, że sama sosna czy świerk postawiony w domu nie da nam takiego „terapeutycznego” efektu. Zapach drzewka może nas jedynie np. uspokoić. Korzystne dla dróg oddechowych mogą być jedynie olejki eteryczne, czyli wyciągi z tych drzew. To one mogą wykazywać pozytywne działanie np. na nastrój czy drogi oddechowe  - mówi lek. med. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznego Damiana. 

Niestety iglaki, choć pięknie pachną, mogą też uczulać. Dlatego warto się upewnić się, czy nikt z naszych bliskich czy gości nie ma alergii na któregoś iglaka.

Jak przedłużyć życie choinki? Dowiecie się tego z filmu: 

Jak przedłużyć życie choinki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wydłużyć życie choinki? 

Cięte choinki zazwyczaj szybko zaczynają gubić igły, są jednak sposoby na to, aby wydłużyć życie świątecznego drzewka. Jak to zrobić?

  • Zahartuj choinkę - drzewka nie lubią nagłych zmian temperatury, dlatego zanim choinka trafi do domu warto przez kilka dni potrzymać ją w garażu, aby przyzwyczaiła się do wyższej temperatury (innym rozwiązaniem jest wybranie takiego gatunku iglaka, który po prostu nie gubi igieł);
  • Wybieraj te choinki, które zostały ścięte jak później;
  • Ustaw choinkę z dala od źródła ciepła, drzewko, które będzie stało np. blisko kaloryfera zacznie tracić igły znacznie szybciej;
  • Podlewaj drzewko - wody będzie potrzebowało nie tylko drzewko w donicy, ale także to cięte;
  • Nie wieszaj na choince zbyt wielu ozdób.
Data aktualizacji: 19.12.2019,
Opublikowano: 03.12.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej