Szczepionka przeciwko HPV chroni przed inwazyjnym rakiem szyjki macicy - potwierdzają nowe badania

Fot: Manjurul / gettyimages.com

Inwazyjny rak szyjki macicy to najczęściej rozpoznawana postać nowotworu. Kobiety zaszczepione w młodym wieku przeciwko wirusowi HPV mają aż o 88 proc. mniejsze ryzyko rozwoju tej choroby - wykazały nowe, obszerne badania.

O tym, że szczepionka przeciwko wirusowi HPV chroni przed rakiem naukowcy wiedzieli od dawna. Jednak żadne wcześniejsze badania nie sprawdzały jej skuteczności w przypadku inwazyjnego raka szyjki macicy, czyli najczęściej diagnozowanej odmiany choroby.

Jak szczepionka chroni przed rakiem szyjki macicy?

Szwedzcy badacze z Zakładu Epidemiologii Medycznej i Biostatystyki Instytutu Karolinska przez 11 lat analizowali stan zdrowia 1,7 miliona kobiet między 10. a 30. rokiem życia. Ponad pół miliona z nich zostało zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV, większość otrzymała szczepionkę jeszcze przed ukończeniem 17. roku życia.

Okazało, że ryzyko rozwoju raka szyjki macicy było u nich o 88 proc. mniejsze w porównaniu z kobietami, które takiego szczepienia nie przyjęły. W przypadku pań, które zostały zaszczepione między 17. a 30. rokiem życia ryzyko wystąpienia choroby było o połowę mniejsze niż u kobiet, które nie otrzymały szczepionki. 

W ocenie specjalistów wyniki analizy to najlepszy dowód na to, że szczepionka zapewnia realną i bardzo skuteczną ochronę. Dlatego szczepienie przeciwko HPV powinno być obowiązkowe zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców.
Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie New England Journal of Medicine.

Wirus HPV - co trzeba o nim wiedzieć?

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego najczęściej przenoszony jest drogą płciową. Ale nie jest to jedyna droga zakażenia. Do infekcji może doprowadzić kontakt z ręcznikiem czy bielizną osoby, która ma w sobie wirusa. Mało kto wie, że patogen wywołuje nie tylko raka szyjki macicy. Zakażenie może przyczynić się do rozwoju kłykcin kończystych, raka krtani, penisa czy odbytu.

Trzeba mieć na uwadze, że infekcja długo może nie dawać żadnych objawów. Dolegliwości zaczynają się pojawiać dopiero wtedy, gdy rak jest już zaawansowany. O chorobie mogą świadczyć m.in. upławy, krwawienia, zwłaszcza po seksie czy plamienia między miesiączkami. Cześć pacjentek skarży się także na bóle pleców (zwłaszcza w okolicy lędźwiowej) oraz podbrzusza.  

Dlaczego Polki umierają na raka szyjki macicy?

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polce. Mimo że współczesna medycyna potrafi sobie z nim bardzo skutecznie radzić, to Polki nadal na niego umierają. Dlaczego? Powody są dwa. Pierwszy to brak dostępu do szczepionki. Mimo apeli lekarzy szczepionka nie trafiła na listę szczepień obowiązkowych. Na szczęście, niektóre duże miasta, jak Warszawa czy Gdańsk finansują z własnych pieniędzy takie szczepienia.

Drugi - unikanie badań profilaktycznych. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest całkowicie uleczalny. Chorobę można rozpoznać wykonując badanie cytologiczne. Choć Narodowy Fundusz Zdrowia wysyła bezpłatne zaproszenia na cytologię, to korzysta z niego zaledwie garstka pań. Tym samym Polska znajduje się w czołówce wykrywalności, jak i umieralności z powodu raka szyjki macicy. Szacuje się, że każdego dnia z jego powodu umiera pięć kobiet.

zobacz film i dowiedz się wszystkiego o raku szyjki macicy:

Zobacz film: Rak szyjki macicy - dowiedz się więcej o chorobie Źródło: x-news

Data aktualizacji: 02.10.2020,
Opublikowano: 02.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej