Szczepionka przeciwko COVID-19: W Niemczech rozpoczęto testy na ludziach

Fot: GIPhotoStock / gettyimages.com

Pod koniec kwietnia grupa dwunastu osób z Niemiec otrzymała dawkę potencjalnej szczepionki na koronawirusa. To pierwszy etap wspólnie prowadzonych badań przez dwie zagraniczne firmy.   

Kto i ile osób kwalifikuje się do testów szczepionki?

Pracę nad szczepionką prowadzone są przez firmy BioNTech i Pfizer w Niemczech. To właśnie tam grupa śmiałków przyjęła pierwszą dawkę szczepionki. By przeprowadzić dokładne analizy, grupa badanych osób w Niemczech ma stopniowo zwiększać się i w sumie wynieść 200 osób. W USA gdzie również przeprowadzane są testy, grupa ta będzie prawie dwukrotnie większa i wyniesie 360 osób.

Zobacz film: Raport specjalny o koronawirusie

Do badania w Niemczech zakwalifikowano osoby w wieku od 18 do 55 lat, w USA grupę tę rozszerzono o osoby starsze w przedziale 65-85 lat.

Opracowanie szczepionki przeciw SARS-CoV-2 będzie milowym krokiem w walce z pandemią COVID-19, ułatwiającym kontrolę zakażeń SARS-CoV-2 w przyszłości. To złożony proces. Każda szczepionka, zanim zostanie wprowadzona do użycia, musi spełnić surowe wymogi dotyczące immunogenności, skuteczności i bezpieczeństwa.

- Powiedziała prezes zarządu firmy Pfizer w Polsce, Dorota Hryniewiecka-Firlej w wywiadzie dla PAP.

Kiedy szczepionka będzie gotowa?

Testy prowadzone będą w czterech etapach. By można było przejść do następnego, poprzedni musi zakończyć się wynikiem pozytywnym. Celem badania pierwszej fazy jest określenie najlepszej dawki szczepionki do kolejnych analiz. Obecnie firmy znajdują się na etapie pierwszym i drugim, to pozwoliło na zaszczepienie pierwszej grupy osób.

Firmy przewidują, że jeżeli program badawczy zakończy się sukcesem i zostanie zaakceptowany przez organy regulacyjne będzie w stanie wyprodukować miliony szczepionek do końca bieżącego roku. 

Czytaj także: Badacze pracują nad szczepionką na COVID-19 w formie plastra

Jakie są plusy szczepionki, która jest oparta na RNA?

Jedną z zalet szczepionek opartych na kwasach nukleinowych RNA jest to, że teoretycznie są one szybsze w rozwoju i produkcji na dużą skalę niż tradycyjna szczepionka ze względu na sposób działania elementu aktywnego. Tradycyjna szczepionka zawiera nieaktywne lub osłabione formy wirusa, podczas gdy szczepionka oparta na kwasach nukleinowych RNA zawiera kod genetyczny konkretnego antygenu – substancji, która wprowadzona do organizmu wywołuje reakcję immunologiczną – więc skutecznie uczy lub stymuluje komórki organizmu do walki z infekcją

– wyjaśnia Dorota Hryniewiecka-Firlej.

Firma BioNTech i Pfizer rozpoczęły współpracę już w 2018 roku. Wtedy ich celem było opracowanie szczepionki opartej na matrycowym RNA przeciwko grypie. Doświadczone koncerny obecnie skupiły się również na pracy nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2 również opartej na mRNA.

Kiedy powstanie szczepionka na COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Prace nad szczepionką. „Zaczęliśmy już szczepić myszy i zaobserwowaliśmy bardzo zadowalający wzrost przeciwciał” Źródło:36,6

Data aktualizacji: 27.05.2020,
Opublikowano: 14.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej