Szczepionka przeciwko półpaścowi. Co o niej wiadomo?
W Polsce jest już dostępna pierwsza szczepionka przeciwko półpaścowi (półpasiec to ostra choroba wirusowa, którą wywołuje wirus odpowiedzialny za rozwój ospy wietrznej) - Shingrix. Preparat zawiera rekombinowany inaktywowany antygen, który został połączony ze specjalnym systemem adiuwantowym. Po aplikacji generuje swoistą, silną i trwałą odpowiedź immunologiczną.
Szczepionka została zatwierdzona na podstawie wyników badania klinicznego tzw. III fazy. Wzięło w nich udział ponad 30 tysięcy osób. Testy wykazały, że preparat chroni przed rozwojem półpaśca w 97 proc. u osób w wieku powyżej 50 lat oraz 91 proc. u osób w wieku 70 lat i starszych. Po upływie dekady od przyjęcia szczepionki jej skuteczność sięga 89,1 proc.
Warto dodać, że została zarejestrowana w 2017 roku i stosowana jest w ponad 40 krajach na całym świecie.
Szczepionka przeciwko półpaścowi. Kto powinien ją przyjąć?
Szczepionka podawana jest domięśniowo i aby uzyskać odporność, konieczne jest przyjęcie dwóch dawek. Preparat można zakupić w punktach szczepień, placówkach medycznych oraz aptekach.
W ocenie specjalistów na szczepienie powinny zdecydować się osoby po 50. roku życia, seniorzy osoby w wieku 18 lat i starsze z grupy ryzyka. Zaliczają się do niej pacjenci, którzy przyjmują leki immunosupresyjne, np. po transplantacjach, chorzy na nowotwór w trakcie chemioterapii, zakażeni wirusem HIV lub zmagają się z toczniem trzewnym i przyjmują leki biologiczne.
Warto dodać, że szczepionka jest zazwyczaj dobrze tolerowana. Ból w miejscu wkłucia, zaczerwienienie i obrzęk zazwyczaj mają charakter umiarkowany i ustępują po upływie 3 dni.
Zobacz wideo: Ospa ciągle prawdziwa i bardzo niebezpieczna
Źródło: PAP/Rynek Zdrowia/abc zdrowie.pl