Szczepionka na COVID-19 coraz bliżej. Dwie wywołują odpowiedź immunologiczną

Fot: Taechit Taechamanodom / gettyimages.com

Pierwsze testy kliniczne potwierdziły, że dwie szczepionki na COVID-19 wywołują odpowiedź immunologiczną organizmu. Kiedy szczepionka będzie gotowa?

Prestiżowe pismo "The Lancet" podało, że dwie szczepionki - jedna opracowana przez brytyjski koncern farmaceutyczny AstraZeneca we współpracy z badaczami z Uniwersytetu w Oksfordzie i druga stworzona  chińską firmę CanSino Biological i tamtejszą armię - wywołują odpowiedź immunologiczną organizmu. 

Jak działają szczepionki?

Szczepionka opracowana przez Brytyjczyków sprawia, że organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała, a także aktywuje limfocyty T, które wspomagają walkę z groźnym koronawirusem.

Antidotum na COVID-19 przetestowano na grupie tysiąca osób w wieku między 18 a 55 lat. Z informacji przekazanych przez badaczy wiadomo, że reakcja układu immunologicznego wystąpiła praktycznie u wszystkich. U niektórych osób szczepionka wywoła działania niepożądane. Testujący mieli gorączkę, dreszcze, a także skarżyli się na bóle mięśniowe. Zdaniem badaczy opracowana przez nich szczepionka pozwala wytworzyć tyle przeciwciał, ile pojawia się u osób, które przechorowały COVID-19.

W podobny sposób działa szczepionka stworzona przez naukowców z Chin. Testy przeprowadzone na grupie 500 osób pokazały, że antidotum także aktywuje komórki, które zwalczają koronawirusa SARS-CoV-2.

Jeśli dalsze badania potwierdzą, że obie szczepionki faktycznie chronią przed zarażeniem koronawirusem, obie firmy ruszą z produkcją szczepionek. Brytyjska zamierza wyprodukować 2 miliardy dawek, pierwszy milion ma być gotowy już we wrześniu.

Kto pracuje nad szczepionką na COVID-19?

Pracę na szczepionką na COVID-19 prowadzi także amerykańska firma Moderna. Koncern niedawno poinformował, że opracowane przez nich antidotum zostało przetestowane na 45 osobach. U wszystkich wytworzyły się przeciwciała, które są kluczowe do zwalczenia koronawirusa SARS-CoV-2.

Mimo że szczepionka była dobrze tolerowana, to u części osób pojawiły się działania niepożądane w postaci zmęczenia, bóli mięśniowych oraz bólu w miejscu aplikacji szczepionki.

Czy szczepionka na grypę może chronić przed COVID-19? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Czy szczepionka na grypę uchroni nas jakkolwiek przed koronawirusem? Źródło: 36,6

Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?

Koronawirus SARS-CoV-2 pierwszy raz pojawił się pod koniec zeszłego roku w chińskim mieście Wuhan. Patogen bardzo szybko się rozprzestrzenił i doprowadził do wybuchu pandemii. Wirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy i prowadzi do zapalenia płuc. W skrajnych przypadkach zmienia się ono w niewydolność oddechową.

 COVID-19, czyli choroba wywołana przez nowego koronawirusa bardzo przypomina grypę. Chorzy mają gorączkę, duszności, suchy kaszel, czują się osłabienie i skarżą się na bóle mięśniowe. U sporej grupy pacjentów obserwuje się także zaburzenia węchu i smaku.

Data aktualizacji: 21.07.2020,
Opublikowano: 21.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej