Szczepienia przeciw HPV. Zaszczepiono już 56 tys. Dzieci
KTStock/Getty Images
Od 1 czerwca w ramach programu bezpłatnych szczepień przeciwko HPV preparat przyjęło ponad 50 tysięcy nastolatków w wieku 12 i 13 lat. Takie informacje za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szczepienia przeciwko HPV. Ile dzieci przyjęło szczepionkę?
Wirus HPV stanowi zagrożenie dla kobiet i mężczyzn. Do zakażenia dochodzi najczęściej w trakcie stosunku seksualnego. Patogen odpowiedzialny jest za rozwój raka szyjki macicy, pochwy i sromu, a u mężczyzn - raka prącia.
Wirus może prowadzić również do rozwoju raka odbytu i nowotworów okolic głowy i szyi u obojga płci.
Od czerwca w Polsce dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą się zaszczepić przeciwko groźnemu wirusowi.
- Mamy 56 tysięcy dzieci zaszczepionych przeciw #HPV w uruchomionym w czerwcu powszechnym programie szczepień. W ciągu 1,5 miesiąca na zaszczepienie swoich dzieci zdecydowało się więc więcej rodziców niż rocznie w programach samorządowych. Liczę, że zaszczepionych nadal będzie przybywać - napisał w piątek, 14 lipca, na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szczepienia przeciwko HPV - jaki jest schemat szczepień?
Stosowane preparaty to Cervarix oraz Gardasil 9. Bez względu na rodzaj szczepionki konieczne są dwie aplikacje. Kolejną dawkę najlepiej podać po 6 miesiącach od pierwszego szczepienia.
Drugą dawkę powinna być podana nie później niż 12 miesięcy od pierwszej aplikacji.
Zobacz wideo: Szczepionka przeciwko wirusowi HPV
36,6
Źródło: PAP
Autor:
Redakcja
Data aktualizacji: 17.07.2023,
Opublikowano: 17.07.2023 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?