Szare mydło – właściwości, działanie i zastosowanie. Jaki jest skład szarego mydła?

Fot: OksanA / gettyimages.com

Szare mydło jest idealne dla osób z tłustą, trądzikową i wrażliwą skórą oraz alergików. Wykazuje działanie hipoalergiczne, antybakteryjne i lekko osuszające. Stosowane jest nie tylko do dbania o codzienną higienę, ale także jako środek pomocniczy w leczeniu trądziku lub ran pooperacyjnych.

Szare mydło znane jest od dawna, a po raz pierwszy pojawiło się w Marsylii. Obecnie sięga się po nie coraz rzadziej, gdyż zostało wyparte przez znacznie efektywniej wyglądające sztuczne mydła. Produkt ten doskonale wpływa na skórę i włosy, a także jest przyjazny środowisku. Szare mydło jest biodegradowalne, nie zawiera konserwantów, substancji zapachowych czy barwników. Ponadto nie testuje się go na zwierzętach.

Szare mydło – co to jest i ile kosztuje?

Szare mydło nie uczula, nie podrażnia i jest hipoalergiczne. Dlatego doskonale nadaje się dla osób z wrażliwą i atopową skórą, alergików i fanów ekologicznych kosmetyków. Mydło szare łatwo rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu doskonale spłukuje się ze skóry i nie pozostawia na niej nalotu. Ma niemalże niewyczuwalny zapach, a jego barwa jest brązowo-szara. Jest niedrogie i ogólnodostępne. Kostka kosztuje średnio 1,50 zł. Szare mydło można znaleźć w każdej aptece, drogerii i w większości supermarketów.

Zobacz film i dowiedz się czy warto używać szarego mydła

zobacz film: Fakty i mity na temat szarego mydła. Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Szare mydło – skład

W składzie szarego mydła nie ma żadnych sztucznych składników lub substancji zapachowych. Powstaje na bazie soli potasowych, a nie, jak w przypadku innych mydeł, soli sodowych. Dzięki temu jest miękkie i bywa nazywane szarym mydłem potasowym. Znajdują się w nim także kwasy karboksylowe, kwas cytrynowy, chlorek sodu i gliceryna.

Szare mydło – zastosowanie

Szare mydło posiada szerokie zastosowanie. Można go używać do mycia zarówno twarzy, jak i całego ciała, w tym wrażliwych okolic intymnych. Szare mydło polecane jest do higieny intymnej po porodzie (pielęgnacji ran po porodzie naturalnym) i dla kobiet ze skłonnością do nawracających infekcji. Można je stosować na włosy, wykorzystać podczas depilacji czy do prania, zarówno ręcznego, jak i w pralce. Nie dość, że świetnie wywabia plamy, to nadaje się do prania ubranek małych dzieci. Kosmetyk ten jest także naturalnym wybielaczem. Studenci kierunków plastycznych i stomatologicznych stosują je jako tworzywo rzeźbiarskie, przez co nabierają umiejętności manualnych. Bywa wykorzystywane jako izolacja pokrywająca model przy wykonywaniu form gipsowych lub silikonowych. Szare mydło sprawdza się też na mszyce czy wełniaki. Ponadto czyści się nim ściany przed malowaniem i skórzane tapicerki. Sprawdzi się jako preparat do mycia pędzli do makijażu lub zmywania naczyń.

Właściwości i działanie szarego mydła

Szare mydło ma wiele cennych właściwości. Przede wszystkim znane jest z działania antybakteryjnego, antyseptycznego, ściągającego, odkażającego, kojącego i lekko osuszającego. Szare mydło stosuje się na rany. Przyspiesza ono proces gojenia wszelkich podrażnień i wykwitów skórnych, a nawet ropiejących i pooperacyjnych ran, oparzeń, skaleczeń, owrzodzeń, odleżyn, nadżerek czy nagniotków. Likwiduje zaczerwienienia i łagodzi ugryzienia po owadach. Pomaga zmniejszyć obrzęk i opuchliznę.

Zobacz film i dowiedz się z czego robi się mydło

Zobacz film: Skład mydła. Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Szare mydło wykorzystuje się jako środek pomocniczy na trądzik, grzybicę stóp i paznokci, zakażenia bakteryjne skóry, czyraki i ropnie. Doskonale usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Stosowanie szarego mydła pozytywnie wpływa na skórę o rozszerzonych porach, łagodzi zbytnie rogowacenie naskórka i pocenie. W przypadku skóry suchej może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia, ale stosowane razem z balsamami czy kremami nie będzie powodować skutków ubocznych.

Szare mydło wzmacnia włosy, nadaje im połysk, przyspiesza ich wzrost i odżywia je, gdyż otwiera łuski włosowe, umożliwiając tym samym wnikanie składników odżywczych. Szare mydło do włosów zalecane jest przy ich nadmiernym wypadaniu i przetłuszczaniu. Niestety osoby o bardzo suchej skórze głowy mogą dostać łupieżu po jego stosowaniu.

Szare mydło jako składnik domowych mikstur

Z prawdziwego szarego mydła można przyrządzić odżywczą i regenerującą maskę na włosy. Należy zmieszać kostkę rozpuszczonego mydła, 2 żółtka, 2 łyżki oliwy z oliwek i 2 łyżki oleju ze słodkich migdałów. Natomiast oprysk na mszyce przygotowuje się z 20 dag mydła i 1 l letniej wody. Rośliny należy opryskiwać przez 2 tygodnie.

Naturalne szare mydło stanowi składnik roztworu do moczenia przy regeneracji skręceń, zwichnięć i stłuczeń. Zabieg okaże się skuteczny, jeśli będzie się go wykonywało kilka razy w ciągu dnia. Potrzebne są 4 l ciepłej wody i 1 łyżka stołowa szarego mydła. Wystarczy w misce z wodą umieścić szare mydło i mieszać do całkowitego rozpuszczenia. Dłonie lub stopy moczy się przez 10–15 minut.

Jak zrobić szare mydło w płynie?

Przygotowanie szarego mydła w płynie jest bardzo proste. Cała procedura trwa około 30 minut, a do jej przygotowania potrzebne jest 250 ml gorącej wody i 25 g szarego mydła. Mydło należy pokroić nożem lub zetrzeć na tarce. Wsypuje się je do szklanego pojemnika i zalewa gorącą wodą. Jako że szare mydło jest zrobione z naturalnych tłuszczów, powinno się całkowicie stopić w ciągu 15–20 minut. Po ostygnięciu uzyskuje się nieco galaretowatą substancję, która z czasem może stwardnieć. Wówczas wystarczy dolać gorącej wody i dokładnie wymieszać.

Które mydło jest najlepsze? Odpowiedź  znajdziesz w filmie

Zobacz film: Które mydło wybrać? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Opublikowano: 18.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej