Syndrom dziecka potrząsanego – jak można go rozpoznać?

Fot: Jose Luis Pelaez Inc / gettyimages.com

Syndrom dziecka potrząsanego (SBS) to zespół, który najczęściej tłumaczy się niedoborami snu, nadmiarem stresu i innymi czynnikami wpływającymi na pojawienie się agresji i bezsilności w opiekunach wobec płaczu dziecka.

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o zespole dziecka maltretowanego. Rozpoznania te zwiększają się w pediatrycznych, jak i w chirurgicznych oddziałach ratunkowych czy w szpitalnych izbach przyjęć. Rośnie również świadomość społeczeństwa na ten temat. Jedną z form zespołu dziecka maltretowanego jest syndrom dziecka potrząsanego (shaken baby syndrome, SBS). Przypadki te nie wiążą się raczej z widocznymi uszkodzeniami ciała, dlatego też konieczna jest wnikliwa obserwacja dziecka nie tylko w szpitalu, ale również poprzez wywiad środowiskowy. Ponadto w rozpoznaniu konieczne jest wykonanie właściwych badań dodatkowych i obserwacja postępu obrazu klinicznego.

Czym jest syndrom dziecka potrząsanego?

Syndrom dziecka potrząsanego jest formą zespołu dziecka maltretowanego, a jak sama nazwa wskazuje, powstaje na skutek potrząsania dzieckiem. Szczególnie dotyczy to najmłodszych grup dzieci, głównie niemowląt. W wyniku gwałtownego potrząsania dochodzi do uszkodzeń zarówno fizycznych, jak i psychicznych (upośledzenie umysłowe, zaburzenia neurologiczne) u dziecka, a nawet do jego zgonu. Śmierć jest konsekwencją nawet 20% przypadków zespołu dziecka potrząsanego. Niewielki odsetek dzieci dopiero w późniejszych latach rozwija objawy będące konsekwencją potrząsania dzieckiem.

Głównymi sprawcami tragedii są statystycznie mężczyźni. Wśród czynników ryzyka zespołu dziecka potrząsanego wymienia się: trudną sytuację materialną, złe warunki ekonomiczne, niskie wykształcenie, alkoholizm i inne nałogi. Jednak należy pamiętać, że tego typu sytuacje zdarzają się także bardzo często w zamożnych, dobrze sytuowanych rodzinach. Kariera, stres, napięcie, mogą mieć przełożenie na brak cierpliwości rodziców czy chęć wyładowania frustracji na dziecku. Czasami potrząsanie dzieckiem to odruch będący oznaką bezsilności rodzica wobec płaczącego niemowlęcia. To właśnie płacz dziecka jest elementem wyzwalającym poczucie bezradności u opiekunów. Płaczące niemowlę staje się przyczyną narastającej agresji, a im więcej bezowocnych prób jego uciszenia, tym większa bezradność i chęć użycia siły.

Syndrom dziecka potrząsanego – konsekwencje

Wydawać by się mogło, że potrząsanie dzieckiem nie może prowadzić do istotnych uszkodzeń. Tymczasem każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę, że dziecko, szczególnie niemowlę, nie ma wykształconego tak dobrze jak dorośli układu mięśniowego, który w obrębie szyi jest bardzo słaby. Potrząsanie powoduje bezwładne, niekontrolowane zarzucanie główki. Tu działają podobne siły jak podczas wypadku samochodowego. Tkanka mózgowa bowiem przemieszcza się w obrębie czaszki i ulega stłuczeniom, uszkodzeniom, zniszczeniu, jak również może dochodzić do pękania naczyń krwionośnych i krwawień podtwardówkowych czy podpajęczynówkowych. Zdarzają się również krwawienia do siatkówki oka. Im cięższy uraz, tym gorsze powikłania. Taki uraz może prowadzić do powstania obrzęku mózgu, jego niedotlenienia, a nawet zgonu dziecka.

Jak rozpoznać syndrom dziecka potrząsanego?

W zależności od nasilenia potrząsania dzieckiem, mogą wystąpić objawy ogólne, które wynikają z różnego stopnia uszkodzeń tkanki mózgowej. Zalicza się tu: nadmierną ospałość, rozdrażnienie, problemy z karmieniem, ssaniem, połykaniem, utratę apetytu, nudności i wymioty, cofnięcie dotychczas nabytych umiejętności, jak np. uśmiechanie się, siadanie, gaworzenie czy skupianie wzroku. Mogą wystąpić także inne powikłania neurologiczne, obejmujące szereg niespecyficznych objawów, wynikających z uszkodzenia tkanki mózgowej, a mianowicie: padaczka, opóźnienie umysłowe, utrata słuchu lub wzroku, umiejętności zapamiętywania. Lekarz zgłaszający syndrom dziecka potrząsanego musi mieć co do niego pewność, ponieważ takie rozpoznanie wiąże się z istotnymi konsekwencjami dla prawnych opiekunów.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Jakie badania wykonuje się, kiedy podejrzewa się syndrom dziecka potrząsanego?

Głównymi badaniami pozwalającymi na wykrycie zmian w mózgu są tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Tomografię komputerową wykonuje się w pierwszej kolejności, uwidoczniając tym samym przede wszystkim zmiany w kościach czaszki, jak również w tkance mózgowej. Rezonans magnetyczny daje dokładniejszy obraz zmian. Badania obrazowe mają na celu wykrycie pęknięć w strukturach kostnych czaszki, wykrycie krwiaków podtwardówkowych czy podpajęczynówkowych, a także krwotoków do siatkówki oka. Ponadto u dziecka z podejrzeniem syndromu dziecka potrząsanego zawsze należy zwrócić uwagę na ewentualne złamania żeber, złamania w obrębie kończyn, siniaki na głowie, szyi czy klatce piersiowej.

Opublikowano: 04.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej