Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia. Motyw przewodni: Powszechna opieka zdrowotna dla każdego

Fot.: jirkaejc / Getty Images

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia. W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia pragnie przypomnieć wszystkim o tym, że każdemu powinien przysługiwać dostęp do opieki zdrowotnej na niezbędnym poziomie niezależnie od miejsca zamieszkania i warunków finansowych. 

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku właśnie 7 kwietnia. Jego ustanowienie ma na celu zwrócić uwagę na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie. W tym roku hasłem przewodnim jest: Powszechna opieka zdrowotna: wszędzie dla każdego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, jak ważne jest inwestowanie w powszechną opiekę zdrowotną (POZ). Kraje, które już to zrobiły zainwestowały w kapitał ludzki. WHO ma zamiar z okazji tego dnia zainicjować serię debat na temat opieki zdrowotnej i dostępu do niej. W 2018 roku głównym celem organizacji jest inspirować, motywować i doradzać podmiotom związanym z POZ, by powzięły odpowiednie działania. 

Zdaniem WHO powszechny dostęp do opieki zdrowotnej bez względu na zasobność portfela sprzyja poprawie zdrowa obywateli, wydłużeniu ich życia, chroni przed rozwojem epidemii, wpływa na zmniejszenie ubóstwa i ryzyka głodu, generuje miejsca pracy, wspomaga wzrost gospodarczy i równość płci. Dyrektor Generalny WHO przekonuje:

Nikt nie powinien wybierać między dobrym stanem zdrowia, a innymi życiowymi potrzebami.

W jubileuszowym roku swojej działalności (minęło 70 lat od powstania WHO) Światowa Organizacja Zdrowia wzywa światowych przywódców do spełnienia obietnicy, którą złożyli podpisując Cele Zrównoważonego Rozwoju w 2015 r. Powinni oni zaangażować się w konkretne działania służące poprawie powszechnej opieki zdrowotnej, czyli dostępu do usług medycznych dla wszystkich.

WHO ma zamiar wspierać i doradzać organizacjom oraz krajom zaangażowanym w tworzenie powszechnej opieki zdrowotnej. Organizacja przypomina, że dostęp do opieki zdrowotnej przekłada się na rozwój kraju. 

Zobacz film: Nocna i świąteczna opieka zdrowotna - zasady działania. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym jest powszechna opieka zdrowotna (POZ)

Powszechna opieka zdrowotna oznacza, że obywatele mają dostęp do koniecznych świadczeń zdrowotnych bez dodatkowych obciążeń finansowych. Nie oznacza ona jednak, że wszystkie usługi medyczne są bezpłatne - należy zdać sobie sprawę z tego, że żaden kraj nie jest w stanie świadczyć wszystkich usług medycznych bez odpłatności.

POZ umożliwia dostęp do tych świadczeń zdrowotnych, które zwalczają najważniejsze przyczyny chorób i śmierci obywateli. Zdaniem WHO powszechna opieka zdrowotna jest gwarancją jakości opieki na poziomie wystarczającym do poprawy stanu zdrowia osób, które z niej korzystają.

Fakty:

  • Co najmniej połowa światowej populacji nie ma dostępu do niezbędnych usług medycznych.
  • Niemal 100 milionów ludzi zostaje zepchniętych do skrajnego ubóstwa, zmuszonych do przeżycia za 1, 9 dolara dziennie lub mniej z powodu konieczności płacenia za usługi medyczne z własnej kieszeni.
  • Ponad 800 mln ludzi przeznacza co najmniej 10% środków z domowego budżetu na wydatki związane z własnym zdrowiem, chorobą dziecka lub innego członka rodziny.

Źródło:
1. Światowa Organizacja Zdrowia WHO

Zobacz film: Mastektomia a procedury NFZ. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 10.04.2018,
Opublikowano: 04.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej