Świąd: objawy, przyczyny i leczenie świądu

Fot: Voyagerix / stock.adobe.com

Leczenie świądu skóry opiera się na wyeliminowaniu przyczyny swędzenia. Równolegle świąd skóry występujący miejscowo można leczyć kremami lub maściami z substancjami chłodzącymi oraz zimnymi okładami. Świąd uogólniony wymaga zastosowania leków hamujących wytwarzanie histaminy.

Co to jest świąd? Definicja świądu powstała w połowie XVII wieku i funkcjonuje w niezmienionej formie do dzisiaj: świąd to nieprzyjemne odczucie pochodzące ze skóry, wywołujące chęć drapania lub pocierania. Świąd to rodzaj czucia powierzchniowego, ale innego niż ból.

Skąd się bierze świąd? Bodźce wywołujące swędzenie

Swędzenie mogą wywołać bodźce mechaniczne, chemiczne lub termiczne, ale nie tylko. Czasem świąd występuje jako jeden z objawów choroby psychicznej, może być też następstwem uszkodzenia układu nerwowego. Zjawisko to występuje też w chorobach ogólnoustrojowych – zarówno w przypadku zmian skórnych, jak i zdrowej skóry. Świąd o podłożu psychogennym pojawia się nie tylko w przypadku zaburzeń psychicznych, ale także u zdrowych osób, na przykład po kontakcie z osobą, która ma wszy czy świerzb. Często świąd jest reakcją organizmu na kontakt z alergenem.

Objawy i przyczyny świądu

Świąd może być uogólniony lub występować miejscowo (świąd zlokalizowany). Często pojawia się na skórze, na której są zmiany chorobowe takie jak strupy, wysypka, grudki, guzki, przeczosy (naruszenie wierzchniej powłoki skóry na skutek drapania) i zliszajowacenie (pogrubienie poletkowania i szorstkość skóry). Świąd skóry niezmienionej chorobowo daje takie same odczucia i również może być zlokalizowany w jednym miejscu lub występować na całym ciele. W takich wypadkach wynika najczęściej z nadmiernej suchości skóry.

Odruchową reakcją na świąd jest drapanie. Może ono nasilać swędzenie ze względu na powstawanie ran.

Świądowi skóry towarzyszą inne objawy, jeśli pojawia się on w wyniku choroby, i powinny być one brane pod uwagę w diagnostyce nieustępującego swędzenia. Na przykład świąd odbytu w połączeniu z jego pieczeniem i krwawieniem oznacza najprawdopodobniej hemoroidy. Gdy świąd w okolicy odbytu występuje w nocy i nad ranem, warto przeprowadzić testy w kierunku owsicy, choroby wywołanej przez pasożyty układu pokarmowego.

W zależności od miejsca występowania świądu można ustalić potencjalne przyczyny tego zjawiska:

  • świąd odbytu i jego okolic może oznaczać żylaki odbytu (hemoroidy), owsicę, drożdżycę (rodzaj grzybicy), choroby jelita grubego, podrażnienie, np. mydłem czy środkiem do prania, silne pocenie się; świąd odbytu może być symptomem choroby ogólnoustrojowej, np. łuszczycy, atopowego zapalenia skóry (AZS), chorób wątroby i nerek, cukrzycy, zaburzenia pracy tarczycy lub trzustki, a nawet nowotworów (białaczki czy chłoniaka Hodgkina);
  • świąd pochwy i świąd sromu pojawia się, gdy błona śluzowa narządów płciowych jest przesuszona, często w wyniku przyjmowania leków lub w okresie menopauzy, czasem na skutek podrażnienia środkami myjącymi, świąd i pieczenie pochwy sugeruje grzybicę (drożdżycę);
  • świąd skóry głowy może być następstwem nadmiernego przesuszenia skalpu, łupieżu, grzybicy lub wszawicy;
  • prawdopodobne przyczyny świądu skóry rąk to grzybica lub świerzb, w okresie grzewczym lub przy stosowaniu mydła o dużej zawartości substancji spieniających świąd dłoni może być spowodowany nadmiernym przesuszeniem skóry;
  • świąd stóp najczęściej wynika z grzybicy, natomiast świąd skóry nóg może oznaczać zapalenie wątroby – stan zapalny objawia się swędzeniem jednocześnie łydek i przedramion; w przypadku żylaków świąd łydek łączy się z zaczerwienieniem i obrzękiem kończyn dolnych.

Niezależnie od tego, gdzie występuje, uporczywy świąd skóry może być skutkiem również alergii, reakcji obronnej organizmu na jad (po ukąszeniu owadów) i działania środków drażniących czy oparzeń słonecznych.

Zobacz film: Świąd skóry. Źródło: 36,6.

Schorzenia ogólnoustrojowe objawiające się m.in. świądem skóry to:

  • atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • opryszczkowe zapalenie skóry,
  • mocznica,
  • cholestaza – w wyniku zaburzenia pracy wątroby, u ciężarnych (cholestaza ciężarnych) może pojawić się w trzecim trymestrze ciąży; świąd skóry w nocy nasila się, zwykle pojawia się najpierw na kończynach,
  • dna moczanowa,
  • stwardnienie rozsiane,
  • nadczynność tarczycy,
  • cukrzyca,
  • przewlekła niewydolność nerek,
  • rak, np. ziarnica złośliwa, szpiczak mnogi,
  • anemia z powodu niedoboru żelaza,
  • zaburzenia psychiczne.

Świąd skóry występuje też niekiedy po podaniu, np. morfiny, kodeiny czy atropiny oraz leków zaburzających pracę wątroby.

Leczenie świądu: domowe sposoby i preparaty apteczne

Leczenie świądu skóry polega na eliminacji przyczyny swędzenia oraz na jego doraźnym łagodzeniu. Leczenie domowe świądu opiera się na preparatach chłodzących i zimnych okładach. Na przykład najlepiej sprawdzi się na świąd odbytu maść z mentolem dająca efekt chłodzący.

Oprócz tego świąd skóry wymaga prawidłowej jej pielęgnacji, by zmniejszyć potrzebę drapania. W pielęgnacji skóry dotkniętej świądem sprawdzą się substancje nawilżające, natłuszczające, łagodzące oraz regenerujące i znieczulające. Gdy skóra jest podrażniona np. z powodu mocnego przesuszenia, warto również zadbać o dobre nawodnienie organizmu i wzbogacić dietę w produkty zawierające witaminy i minerały, szczególnie witaminy A oraz E.

Krem czy maść na świąd oraz środki znieczulające jak beznzokaina można stosować miejscowo, natomiast jeśli swędzenie jest uogólnione, konieczne jest zastosowanie doustnych leków.

Leczenie świądu wywołanego alergią rozpoczyna się od podania leków przeciwhistaminowych. Blokują one wytwarzanie przez organizm histaminy, której produkcja rozpoczyna się po kontakcie z alergenem.

W leczeniu świądu spowodowanym chorobami nerek lub wątroby pomocna jest terapia promieniami UVB albo PUVA-terapia.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 04.06.2018,
Opublikowano: 01.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej