Swędzenie skóry po opalaniu – jak je złagodzić? 

Fot: GettyImages-Science Photo Library

Swędząca skóra po opalaniu to częsty problem zarówno na wakacjach w wyjątkowo słonecznych regionach, jak i po opalaniu w solarium. Jest to wynik oddziaływania na nią ciepła, a także uszkodzeń DNA. Świąd skóry zazwyczaj łączy się również z jej nadmiernym łuszczeniem.

Jednym z problemów towarzyszących mocnemu świądowi skóry po opalaniu jest także jej silne odwodnienie. Na szczęście można zarówno temu zapobiec, jak i zmniejszyć objawy już powstałych uszkodzeń. Jak złagodzić swędzenie po opalaniu?

Dlaczego po opalaniu swędzi skóra?

Aby zarówno zapobiec swędzeniu skóry po opalaniu, jak i złagodzić tę dolegliwość, najpierw należy poznać jej przyczyny. Najważniejszą jest pozbawienie tkanki wilgoci poprzez oddziaływanie na nią wysokiej temperatury. Dzieje się to na tyle szybko, że skóra momentalnie staje się przesuszona i zaczyna się kurczyć. Stąd może pojawić się uczucie pieczenia, a także silne łuszczenie się naskórka. 

Kolejnym problemem jest również silne zaczerwienienie, oznaczające oparzenie. Dodatkowe objawy to obrzęk i pieczenie. To niebezpieczna sytuacja, która oznacza uszkodzenie skóry, w rezultacie mogące prowadzić nawet do rozwoju jej nowotworów.

Podatność na oparzenia czy świąd skóry po opalaniu zależy w dużej mierze od jej fototypu. Osoby o jasnej karnacji są na nie znacznie bardziej narażone. Wpływ na to mogą mieć również niektóre zioła i leki, nazywane fotouczulającymi. 

Takie działanie wykazują między innymi leki z zawartością retinoidów, niektóre antybiotyki, środki na obniżenie cholesterolu oraz przeciwdepresyjne, a także diuretyki, leki antyhistaminowe, zmniejszające ciśnienie krwi czy środki nasenne, uspokajające i przeciwbólowe. Do fotouczulających ziół należą głównie: dziurawiec, aminek zwyczajny, ruta, arcydzięgiel, nagietek, rumianek, skrzyp polny czy arnika.

Sposoby na swędzenie skóry po opalaniu

Swędząca skóra po opalaniu wymaga przede wszystkim odpowiedniego nawilżenia. Najlepszym sposobem będzie stosowanie silnie nawadniających żeli i balsamów, np. z dodatkiem aloesu czy miodu lub kwasu hialuronowego. 

Warto wybrać te z dodatkiem składników o właściwościach kojących, jak D-panthenol, inaczej nazywany prowitaminą B5. Pomocne mogą być również kosmetyki z wyższym stężeniem witaminy E. Niekiedy sprawdzą się także domowe sposoby na swędzącą skórę, np. okłady z ogórka, kefiru czy maślanki.

Ponieważ swędzenie skóry może być pierwszym sygnałem uszkodzeń tkanki, warto sięgnąć także po produkty odbudowujące. Dobrym wyborem będzie stosowanie naturalnych olejów, np. arganowego bądź konopnego. Lepiej natomiast zrezygnować z wyjątkowo ciężkich i tłustych maści czy nawet naturalnych maseł, które obciążą naruszoną skórę. Znacznie lepszym wyborem będą te delikatne, najlepiej szybko wchłaniane przez tkankę. Można sięgnąć również po produkty z dodatkiem ceramidów, które znacząco przyspieszą regenerację skóry, a przy tym wspomogą odbudowę jej bariery ochronnej.

Sprawdź jak zadbać o skórę po opalaniu:

Zobacz film: Lubisz się opalać? Ale czy wiesz jak dbać o skórę po opalaniu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co jeszcze zrobić, gdy skóra po opalaniu swędzi? W przywracaniu jej doskonałej kondycji bardzo ważne jest także unikanie gorących kąpieli, które mogłyby pogorszyć jej stan. Po myciu całe ciało należy starannie, a przy tym delikatnie wytrzeć i natychmiast nałożyć na nie produkt nawilżający. Lepiej również wybierać delikatniejsze peelingi, aby dodatkowo nie podrażniać skóry.

Aby przykra sytuacja, gdy skóra swędzi po opalaniu, nie przydarzyła się ponownie, należy zastosować odpowiednią profilaktykę. Przede wszystkim nie wolno zapominać o nakładaniu odpowiedniego preparatu ochronnego. Trzeba rozprowadzić go na mniej więcej 15 minut przed wyjściem na słońce, a następnie powtarzać aplikację co 2–3 godziny, a nawet częściej w niektórych sytuacjach, np. po kąpieli w morzu. Faktor przeciwsłoneczny powinien być dobrany do fototypu skóry. Kosmetyki z filtrami UV warto stosować przez cały rok. Mitem jest również przeświadczenie, że promienie słoneczne nie przenikną np. przez chmury czy szyby.

Poza ochroną przeciwsłoneczną ważna jest również pielęgnacja skóry, zwłaszcza po opalaniu. Specjalne preparaty służą nie tylko ukojeniu tkanki, lecz także jej regeneracji i poprawie nawilżenia, dzięki czemu zapobiegają przykrym dolegliwościom, np. swędzeniu skóry. Skuteczne będzie również włączenie do pielęgnacji kosmetyków z dodatkiem antyutleniaczy, które wspomogą ochronę tkanki przed poważnymi zmianami w jej obrębie spowodowanymi wpływem promieni słonecznych.

Świąd skóry po opalaniu to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość. Na szczęście można nie tylko łatwo się jej pozbyć, lecz także skutecznie zapobiec. Odpowiednia pielęgnacja wpłynie korzystnie zarówno na jej komfort, jak i zachowanie zdrowia oraz młodości na długie lata.

Data aktualizacji: 27.11.2019,
Opublikowano: 27.11.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

Kiedy najlepiej się opalać, żeby pobudzić produkcje witaminy D? Lepsze są kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, gdy zamiast karmelowej opalenizny pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Pytań związanych z opalaniem jest wiele... Na wszystkie odpowiada nasz ekspert!

Czytaj więcej
Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Pomoże prosty test ABCDE i dermatoskopia

Po lecie na skórze często pojawiają się nowe znamiona. Większość z nich to zwykłe pieprzyki, ale trzeb być czujnym. Odróżnienie niegroźnej zmiany barwnikowej od pieprzyka może być sprawą życia i śmierci.  Nieodzowne znaczenie ma w tym przypadku dermatoskopia, która należy do bezpiecznych metod diagnostyki zmian melanocytowych.

Czytaj więcej
Olej kokosowy na włosy, skórę i odchudzanie. Zdrowotne i pielęgnacyjne działanie oleju

Olej kokosowy to niezastąpiony składnik w kosmetyce i medycynie naturalnej. Używa się go do zwalczania trądziku i odmładzania skóry, zmiękczania i nawilżania włosów. Ma także właściwości odchudzające. Ze względu na jego delikatność można go stosować u niemowląt.

Czytaj więcej
"Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach  opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Opalona skóra to marzenie wielu kobiet. Jednak droga do osiągnięcia upragnionego brązu często usłana jest… oparzeniami. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i jakie są konsekwencje opalania - odpowiada Ewa Kaniowska, dermatolog.

Czytaj więcej
Samoopalacz – wszystko, co musisz wiedzieć o domowym opalaniu

Aby pochwalić się pięknie opaloną skórą wcale nie trzeba wystawiać jej na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego czy chodzić do solarium, które jest równie groźne dla zdrowia, co klasyczne opalanie. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którym marzy się ciemniejszy kolor skóry i chcą uchronić się przed rozwojem czerniaka, będzie samoopalacz. Jak działa ten kosmetyk i jak prawidłowo się z nim obchodzić?

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić

Wciąż żywe jest przekonanie, że opalona skóra jest bardziej atrakcyjna i zdrowsza. Amatorzy słonecznych kąpieli wierzą, że promienie słoneczne to najlepszy lek na trądzik czy blizny, które po nim zostały. Tymczasem jest odwrotnie. Dlaczego lepiej unikać wystawiania zmienionej skóry na działanie słońca?

Czytaj więcej
Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Radość z pięknej słonecznej pogody i chęć wakacyjnej opalenizny nie zawsze kończy się dobrze. Często nie doceniamy letniego słońca, zwłaszcza nad wodą. Zbyt długa i intensywna ekspozycja może zakończyć się poparzeniami słonecznymi. Zanim sięgniemy po apteczne produkty, warto wypróbować naturalnych sposobów. Olejki eteryczne mogą okazać się najlepszym remedium na poparzoną i piekącą skórę.

Czytaj więcej