Substancje zawarte w borówkach mogą wpływać na leczenie raka szyjki macicy

Fot.: YelenaYemchuk / Getty Images

Radioterapia u chorych na raka szyjki macicy może być skuteczniejsza, gdy równolegle stosuje się wyciąg z borówek. Przeciwutleniacze i resweratrol zawarte w tych owocach uwrażliwiają komórki rakowe na działanie promieniowania, chroniąc zdrowe komórki. Flawonoidy zapobiegają rozwojowi nowotworu.

Badania o skuteczności działania wyciągu z borówek w leczeniu onkologicznym prowadzono nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce. Jednak dopiero próby naukowców z USA dostarczyły namacalnych dowodów, że substancje zawarte w borówkach mogą pozytywnie wpływać na leczenie raka szyjki macicy. Wyciąg z borówek działa też w leczeniu niektórych innych nowotworów, w tym raka prostaty.

Rak szyjki macicy – aktualne metody leczenia

Rak szyjki macicy jest wykrywany co roku u około 3 tysięcy Polek. W zależności od zaawansowania choroby i indywidualnych uwarunkowań organizmu pacjentki oraz jej planów rozrodczych rak szyjki macicy może być leczony metodami takimi jak:

  • leczenie chirurgiczne radykalne lub oszczędzające (jeśli stopień zaawansowania choroby na to pozwala),
  • laparoskopia,
  • laparotomia,
  • radioterapia,
  • chemioterapia,
  • połączenie chemio- i radioterapii.

Radioterapia oprócz naświetlania wymaga stosowania leku cytostatycznego. Najczęściej jest nim cisplatyna, stosowana w leczeniu zaawansowanych nowotworów jąder i jajników oraz raka szyjki macicy, pęcherza moczowego, płaskokomórkowego raka głowy i szyi oraz raka płuca. Leczenie wykazuje dużą skuteczność wobec komórek nowotworowych, ale negatywnie oddziałuje na zdrowe komórki organizmu.

Radioterapia a wyciąg z borówki – działanie flawonoidów i resweratrolu

Zespół składający się z amerykańskich i chińskiego naukowców we wrześniu 2017 roku opublikował wyniki swoich badań nad wpływem wyciągu z borówek na leczenie raka szyjki macicy. Nad potencjalnym pozytywnym działaniem wyciągu z borówek w leczeniu onkologicznym zastanawiano się już 6 lat wcześniej, jednak brakowało wówczas wyników potwierdzających tę tezę.

W 2017 roku wykonano testy, których wyniki były zaskakująco pozytywne. Badanie przeprowadzono na 4 grupach ludzkich komórek raka szyjki macicy:

  • grupie kontrolnej – stanowiła punkt odniesienia w ocenie skuteczności leczenia pozostałych grup,
  • grupie leczonej samodzielną radioterapią,
  • grupie leczonej wyłącznie wyciągiem z borówek,
  • grupie leczonej jednocześnie radioterapią i wyciągiem z borówek.

Okazało się, że sama radioterapia redukuje liczbę komórek nowotworowych o 20 procent, wyciąg z borówek – o 25 procent, a rezultatem terapii łączonej jest zmniejszenie liczby komórek rakowych aż o 70 procent.

Wyciąg z borówek chroni zdrowe komórki dzięki temu, że zwiększa podatność komórek nowotworowych na działanie radioterapii. W efekcie komórki rakowe odpowiadają na leczenie szybciej, a terapia staje się bardziej precyzyjna. Podatność na promieniowanie zwiększa substancja o nazwie resweratrol. Oprócz borówek zawierają go także czerwone winogrona (i tym samym czerwone wino).

Resweratrol pozytywnie oddziałuje też na układ krążenia, zapobiegając chorobom tego układu. Wykazuje działanie przeciwzapalne, obniża cholesterol, może chronić przed nowotworami (przed inicjacją procesu nowotworowego).

Radioterapia w połączeniu z cisplatyną powoduje stres oksydacyjny i uszkodzenie zdrowych komórek. Oznacza to, że komórki sąsiadujące z nowotworem nie tylko są niszczone podczas leczenia, ale nie są w stanie regenerować się ani przekazywać szkodliwych substancji do wydalenia. Wyciąg z borówek ma potencjał, by ten problem rozwiązać.

Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy (czyli antyoksydantów), w tym resweratrolu, wyciąg z borówek może działać ochronnie na zdrowe komórki organizmu. Jest to efekt chemoprewencyjny tych substancji. Polega on na indukowaniu śmierci komórek nowotworowych, zahamowaniu cyklu komórkowego oraz namnażania komórek rakowych, a także na zapobieganiu przerzutom do innych narządów i tkanek. Pierwsze badania w kierunku skuteczności wyciągu z borówek w tym zakresie przeprowadzono na szczurach, a wyniki testów opublikowano w 2014 roku.

Zobacz film: Szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Źródło: 36,6

Bibliografia

Biologia 69/6, 2014 wyd. Versita: Chemopreventive effect of bilberry (Vaccinium myrtillus) against cisplatin-induced oxidative stress and DNA damage as shown by the comet assay in peripheral blood of rats

Data aktualizacji: 04.02.2018,
Opublikowano: 03.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej