Stres oksydacyjny - przyczyny, objawy i leczenie. Co to jest?

Fot: kieferpix / gettyimages.com

Stres oksydacyjny najprościej określić jako zakłócenie równowagi organizmu, który nie nadąża z usuwaniem toksyn. Oksydanty, czyli wolne rodniki, które dostają się do naszego organizmu dążą do odebrania elektronów innym komórkom. Aby do tego nie doszło, w organizmie powinny być także antyoksydanty.

Co to jest stres oksydacyjny?

Inaczej nazywany stresem tlenowym, stres oksydacyjny jest najczęściej efektem szybkiego tempa życia, niewłaściwego odżywiania czy też stresu w życiu codziennym. W wyniku tych czynników organizm nie potrafi sobie poradzić z dezaktywacją wolnych rodników i usuwaniem ich. 

Do stresu antyoksydacyjnego dochodzi w momencie wzrostu ilości wolnych rodników i spadku aktywności antyoksydantów w organizmie. 

Warto wiedzieć: Antyoksydanty jako profilaktyka chorób cywilizacyjnych

Wolne rodniki to bardzo niszczycielskie formy tlenu. Posiadają niesparowany elektron i tym samym dążą do odebrania brakującego elektronu innej komórce, by go do siebie przyłączyć. Działanie takie doprowadza do dezintegracji i uszkodzenia komórek organizmu i w konsekwencji do zaburzenia w jego funkcjonowaniu.

Zobaczcie na filmie, w jaki sposób długotrwały stres może nam zaszkodzić:

Zobacz film: Stres - skąd się bierze i kiedy szkodzi? Źródło: 36,6

Wolne rodniki mogą uszkadzać komórki białka, tłuszczów, a nawet komórki DNA. Aby tego uniknąć w organizmie powinny znajdować się antyoksydanty, nazywane także przeciwutleniaczami, które przeciwdziałają szkodliwemu działaniu wolnych rodników. Przeciwutleniacze pochodzą głównie z pożywienia – są to karotenoidy, polifenole i witaminy A, C i E. Nasz organizm w wątrobie wytwarza glutation, czyli własny przeciwutleniacz, jednak niezbędne jest dostarczanie ich wraz z pożywieniem.  

Stres oksydacyjny prowadzi do rozwoju wielu chorób, w tym także nowotworów. Bardzo często jego wynikiem jest rozwój miażdżycy, zawały serca, udary mózgu, a także rozwój choroby wieńcowej. Stres oksydacyjny widać czasem gołym okiem - wolne rodniki uszkadzają bowiem tkanki tłuszczowe oraz błonę komórkową skóry, co skutkuje jej szybszym starzeniem się. Badania naukowe pokazują, że stres oksydacyjny jest również przyczyną rozwoju chorób takich jak Parkinson czy choroba Alzheimera.

Skąd się bierze stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny powstaje na skutek niewłaściwej diety, w tym spożywania produktów wysoko przetworzonych, braku aktywności fizycznej, palenia papierosów, wdychania spalin, napięcia nerwowego, braku snu. Mówiąc prościej prowadzi do niego niewłaściwy tryb życia. 

Jak leczyć stres oksydacyjny?

Na stres oksydacyjny nie ma lekarstwa. Sami musimy zadbać o to, żeby nasz organizm był w dobrej kondycji. Przede wszystkim powinniśmy stosować zbilansowaną dietę, ruszać się (minimum 30 min. dziennie), a także uspokoić się, tj. nauczyć się radzić sobie z napięciem nerwowym.

Zdając sobie sprawę, że zjawisko stresu antyoksydacyjnego istnieje, nie powinniśmy stronić od żywności zawierającej duże ilości antyoksydantów. Witaminy A, C, E, flawonoidy, karotenoidy chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. 

Polecamy: Czym są antyoksydanty w żywności? Jakie produkty są bogate w antyoksydanty?

Data aktualizacji: 10.10.2019,
Opublikowano: 10.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej