Stilnox - jak działa lek i kiedy jest stosowany?

Fot: Tero Vesalainen / gettyimages.com

Stilnox to lek stosowany w leczeniu bezsenności. Polecany jest przede wszystkim tym osobom, które przez brak wystarczającej ilości snu nie mogą normalnie funkcjonować. Jak bezpiecznie go stosować i o jakich zasadach bezpieczeństwa trzeba pamiętać?

Stilnox to farmaceutyk stosowany w leczeniu bezsenności. Lek może być stosowany jedynie przez osoby dorosłe, które z powodu bezsenności bardzo cierpią i nie mogą normalnie funkcjonować.

Stilnox - skład

Stilnox ma postać tabletek. Substancją czynną w leku jest zolpidem (każda tabletka zawiera 10 mg tego związku). Dodatkowo w skład leku wchodzą laktoza, celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian. Otoczka tabletki składa się z hypromelozy, tytanu dwutlenek, makrogol 400. 

Stilnox - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania leku jest uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku. Dodatkowo lek nie może być przyjmowany przez osoby z ciężką niewydolnością wątroby, zespołem bezdechu sennego, ostrą lub ciężką niewydolnością oddechową oraz miastemią. Leku nie powinny również przyjmować kobiety w ciąży oraz te które karmią dziecko piersią. Stilnox nie może być stosowany przez dzieci i młodzież, które nie mają jeszcze 18 lat.

Szczególną ostrożność trzeba zachować u pacjentów z niewydolnością oddechową, chorą wątrobą, chorobami psychicznymi, zaburzeniami psychicznymi lub pamięci, które pojawiły się po przyjęciu leku, depresją lub myślami samobójczymi oraz z zespołem wydłużonego odstępu QT.

Stilnox może być niebezpieczny również dla osób z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy.

Lek może powodować senność, dlatego osoby, które obsługują maszyny lub prowadzą pojazdy powinny zrezygnować z tego na czas terapii.

Stilnox - dawkowanie

Schemat przyjmowania leku powinien ustalić lekarz. Najczęściej jednak zaleca się, aby pacjenci przyjmowali jedną tabletkę tuż przed położeniem się spać. Dawka leku powinna być stopniowo zmniejszana. Kuracja powinna trwać możliwe jak najkrócej (zazwyczaj lek przyjmowany jest przez cztery tygodnie).

W przypadku starszych pacjentów lub osób szczególnie podatnych na działanie substancji czynnej zawartej w leku od początku kuracji stosuje się połowę dawki, czyli 5 mg.

Leku nie można łączyć z alkoholem, gdyż może on nasilić działanie uspokajające substancji czynnej zawartej w leku.

Stilnox - interakcje z innymi lekami

Stilnox może wchodzić w reakcje z innymi lekami, dlatego osoby, które przyjmują jakieś leki na stałe powinny poinformować o tym lekarza. Stilnox nie powinien być łączony z opioidami, lekami, które oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, czyli neuroleptykami, lekami na depresje, przeciwpadaczkowymi, antyhistaminowymi o działaniu uspokajającym. Nie można go stosować równocześnie z inhibitorami oraz induktorami cytochromu P45. 

Jak sobie poradzić z bezsennością? Kiedy poszukać pomocy u specjalisty? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Bezsenność – kiedy warto zgłosić się do lekarza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Stilnox - działania niepożądane

Przyjmowanie leku Stilnox może wywołać szereg działań niepożądanych. Do najczęściej występujących należą:

  • zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych;
  • omamy;
  • pobudzenie;
  • koszmary senne;
  • senność;
  • ból i zawroty głowy;
  • nasilenie bezsenności;
  • zaburzenia poznawcze takie jak niepamięć następcza (niepamięć może być związana z nietypowym zachowaniem).
  • nudności, wymioty;
  • bóle pleców;
  • zmęczenie.
Data aktualizacji: 09.06.2020,
Opublikowano: 09.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej