Staw skokowy i jego budowa. Ból stawu skokowego – uraz, zwyrodnienie i inne przyczyny

Fot.: GeorgeRudy / Getty Images

Staw skokowy odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka, ponieważ podczas każdego kroku wykonuje intensywną pracę. Dlatego też ból stawu wywołuje duży dyskomfort i znacznie obniża jakość życia. Może być on wynikiem m.in. urazów i chorób, takich jak np. reumatyzm lub choroba zwyrodnieniowa.

Staw skokowy jest bardzo obciążony podczas każdego kroku. Dzięki niemu np. stopa odbija się od podłoża. Ponieważ jest często używany, jest narażony na liczne kontuzje. Aby temu zapobiec, nie można go nadwyrężać i trzeba odpowiednio o niego dbać, np. poprzez regularną i odpowiedzialną (nie nadwyrężającą stawy) aktywność fizyczną.

Staw skokowy – budowa

Staw skokowy to połączenie kości podudzia z kośćmi stępu. Warto jednak podkreślić, że dzieje się to za sprawą nie jednego stawu, a dwóch stawów skokowych. Wyróżnia się: staw skokowy górny i staw skokowy dolny. Staw skokowy górny (staw skokowo-goleniowy) to staw zawiasowy, który łączy koniec kości piszczelowej i strzałkowej z główką stawową (bloczkiem kości skokowej) i umożliwia zginanie grzbietowe i podeszwowe stopy. Do powierzchni stawowych przyczepione są więzadła (przyśrodkowe, skokowo-strzałkowe przednie, skokowo-strzałkowe tylne i piętowo-strzałkowe), a także torebka stawu skokowego. Z kolei staw skokowy dolny podzielony jest więzadłem miedzykostnym na dwa stawy: przedni i tylny. Należy jednak pamiętać, że funkcjonalnie istnieje jedynie staw skokowy dolny. 

Przednia cześć stawu skokowego dolnego (staw skokowo-piętowo-łódkowaty) łączy kość skokową, piętową i łódkowatą. Ponadto na brzegach powierzchni stawowych przyczepiona jest torebka stawowa, a także znajdują się tam więzadła (skokowo-piętowe tylne, skokowo-piętowe przednie, skokowo-piętowe przyśrodkowe, skokowo-piętowe boczne oraz skokowo-piętowe międzykostne). 

Ostatni staw należący do skokowych to staw skokowy tylny, który tworzą powierzchnia kości skokowej i kości piętowej (dlatego nazywany jest stawem skokowo-piętowym). Dzięki niemu człowiek może wykonywać ruchy inwersji, tzn. odwracanie i przywodzenie stopy, a także jej nawracanie i odwodzenie. Warto podkreślić, że stawy skokowe są silnie unaczynione (można wyróżnić m.in. gałęzie naczyń piszczelowych, strzałkowych), a także unerwione (wyróżnia się odgałęzienia z nerwu strzałkowego, piszczelowego i łydkowego).

Ból stawu skokowego – uraz (naderwanie, złamanie), zwyrodnienie i inne przyczyny

Najczęstszym urazem stawu skokowego jest jego skręcenie. Narażeni są na to nie tylko sportowcy, ale również m.in. osoby otyłe i kobiety chodzące w butach na wysokim obcasie. Jeśli taki uraz powstał u osób uprawiających sport zawodowo (kontuzja stawu skokowego), to najczęściej doszło do niego podczas biegu, wyskoku i lądowania. Należy podkreślić, że skręcenie to najczęściej przeciążenie stawu skokowego i tworzących go struktur. Bardzo często uszkodzeniu mogą ulec więzadła stawowe, m.in. więzadło strzałkowo-skokowe przednie, więzadło strzałkowo-piętowe bądź więzadło trójgraniaste. Wtedy pojawia się nie tylko ból stawu skokowego, ale również obrzęk, ciepłota w miejscu urazu, unieruchomienie, a czasami też krwiak. Niestety ból w tej okolicy może być odczuwany bardzo długo – pomóc może odpowiednia rehabilitacja. 

Poważniejsza sytuacja występuje podczas złamania kości w stawie skokowym. Może do tego dojść np. podczas wypadku komunikacyjnego lub upadku z wysokości. Ból w stawie, podobnie jak podczas skręcenia, utrzymuje się przez długi czas od urazu. Ponadto ból stawu skokowego np. przy chodzeniu może być wynikiem schorzenia. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest choroba zwyrodnieniowa, która z biegiem czasu prowadzi do znacznego uszkodzenia chrząstki stawowej. Skutkuje to zwężeniem szpar stawowych, co przekłada się na mniejszą ruchomość stawu. Inną przyczyną może być potocznie nazywany reumatyzm, czyli choroby reumatoidalne, takie jak: dna moczanowa lub RZS (reumatoidalne zapalenie stawów).

Staw skokowy – leczenie

W przypadku urazów stawu skokowego konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna. Podczas leczenia stawu, np. skręcenia lub złamania, konieczne jest założenie opatrunku gipsowego lub usztywnienie miejsca ortezą. W wyjątkowych przypadkach konieczne może się okazać przeprowadzenie operacji, która usuwa niestabilność stawu skokowego przy pomocy blaszek i drutów. Leczenie stawu skokowego polega również na zastosowaniu rehabilitacji i fizykoterapii, których zadaniem jest wzmocnienie stawu skokowego i przywrócenie jego dawnej sprawności. Jeśli ból spowodowany jest chorobą, to np. podczas chorób reumatoidalnych stosowane są leki przeciwzapalne (NZPL), które działają także przeciwbólowo. Ponadto bardzo ważna jest profilaktyka po urazach i po ustąpieniu dolegliwości. Należy pamiętać, aby nie przeciążać stawu skokowego, dobierać odpowiednie obuwie, a także dbać o jego stabilizację, np. poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających go.

Zobacz film: Budowa dysku. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Monika Bilewicz, Robert Stebel, Anna Czerkies, Skręcenie stawu skokowego i następstwa jego leczenia

Data aktualizacji: 08.02.2018,
Opublikowano: 08.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej