Staw skokowy – budowa, skręcenia i inne kontuzje, rehabilitacja

Fot: Yuri_Arcurs / gettyimages.com

Staw skokowy to skomplikowany układ, który pozwala na zapewnienie równowagi w pozycji stojącej oraz na płynne poruszanie się po podłożu. Częstym skutkiem urazu są skręcenia, które wymagają skutecznej rehabilitacji, aby zapobiec przewlekłej niestabilności stawu i kolejnym kontuzjom.

Staw skokowy łączy goleń (podudzie) i stopę. W jego skład wchodzą nie tylko kości, ale również torebki stawowe i liczne więzadła. Duże obciążenia dynamiczne, związane z chodem i biegiem, sprzyjają powstawaniu urazów, które mają najczęściej charakter skręcenia.

Budowa i działanie stawu skokowego

Staw skokowy składa się funkcjonalnie z dwóch części. Górną stanowią nasady dalsze kości goleni (piszczelowej i strzałkowej) oraz bloczek kości skokowej. Staw ten jest jednoosiowy: zachodzą w nim ruchy zgięcia podeszwowego i grzbietowego stopy. Staw skokowy dolny zbudowany jest z kości: skokowej, piętowej i łódkowatej. Zachodzą w nim złożone ruchy łączące jednocześnie elementy odwodzenia/przywodzenia, unoszenia/opuszczania i odwracania/nawracania. Za wszystkie te ruchy odpowiedzialne są mięśnie goleni (podudzia) działające na stopę za pośrednictwem swych długich ścięgien.

Górna część stawu skokowego pozwala na prawidłowe, elastyczne chodzenie i bieganie. Skojarzone, wieloosiowe ruchy w jego dolnej części dostosowują położenie stopy do kształtu i nachylenia podłoża oraz umożliwiają wykonywanie ruchów skrętnych.

Najczęstsze urazy stawu skokowego

Do najczęstszych urazów stawu skokowego zalicza się skręcenia, zwichnięcia i złamania. Skręcenia powstają wskutek nagłego, skośnego lub poprzecznego obciążenia opartej o podłoże stopy. Zwykle dochodzi do jej podgięcia do wewnątrz, co sprawia, że uszkodzeniu ulega boczna część stawu skokowego. Podobny mechanizm może być przyczyną zwichnięcia, które powoduje przemieszczenie kości względem siebie i (z wyjątkiem nielicznych przypadków) wymaga nastawienia przez chirurga. Złamania są wynikiem podobnych urazów albo efektem przeciążenia kości w osi długiej podudzia. Dzieje się tak np. przy ześlizgnięciu się nogi ze stopnia schodów albo podczas skoku z większej wysokości.

Staw skokowy – skręcenie

Skręcenia stawu skokowego dzieli się w zależności od zakresu uszkodzeń:

  • I stopnia: naciągnięcie lub niewielkie naderwanie więzadeł albo torebki stawowej, które nie powoduje niestabilności stawu,
  • II stopnia: naderwanie lub silne naciągnięcie, które jest przyczyną niestabilności kostki,
  • III stopnia: zerwanie więzadeł.

Przez niestabilność stawu rozumie się nadmierny, nieprawidłowy zakres ruchomości stopy, zwykle połączony z trudnością w utrzymaniu jej prawidłowej pozycji bez zwiększonego wysiłku mięśniowego. Objawami skręcenia są głównie obrzęk i bolesność stawu. W przypadkach urazów II i III stopnia często obserwuje się krwiak, który stopniowo rozlewa się w tkance podskórnej. Postępowanie w przypadkach skręceń składa się z czterech elementów:

  • całkowitego odciążenia kończyny,
  • schłodzenia (lodem, mokrym okładem wysychającym),
  • silnego, lecz nieutrudniającego krążenia krwi, obandażowania,
  • uniesienia kończyny.

Celem tych działań jest ograniczenie narastania obrzęku i krwiaka oraz zmniejszenie ryzyka pogłębienia urazu.

Staw skokowy – zwichnięcie i złamanie

Zwichnięcie stawu skokowego powoduje jego widoczną deformację, odchylenie osi stopy względem podudzia, narastający obrzęk, krwiak i bolesność. Złamania dotyczą najczęściej kostek – bocznej lub przyśrodkowej. O tzw. złamaniu trójkostkowym mówi się, gdy oprócz obu kostek odłamaniu ulega również tylna krawędź piszczeli. U niektórych osób (szczególnie z osteoporozą) przy identycznym mechanizmie urazu dochodzi do złamania kości piętowej. Wszystkie opisane urazy wymagają unieruchomienia stawu, schłodzenia i uniesienia kończyny oraz transportu poszkodowanego do lekarza w taki sposób, by nie obciążał chorej nogi.

Leczenie urazów stawu skokowego

Skręcenia stawu skokowego oraz złamania bez przemieszczeń odłamów kostnych nie wymagają zwykle leczenia operacyjnego. W przypadku skręceń II stopnia zakłada się pacjentowi opatrunek gipsowy, stabilizator lub ortezę na 10–14 dni, a przy urazie III stopnia – na mniej więcej 4 tygodnie, podobnie jak po nastawieniu zwichnięcia. W przypadku złamania kończyna jest unieruchamiana opatrunkiem gipsowym na 6–8 tygodni. Utrzymuje się go do chwili uzyskania prawidłowego zrostu, potwierdzonego zdjęciami rentgenowskimi (RTG). Złamania stawu skokowego z przemieszczeniem wymagają operacyjnej repozycji odłamów i ich zespolenia. Zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu przewodowym lub lędźwiowym.

Staw skokowy – rehabilitacja

Podstawowym celem rehabilitacji jest przywrócenie pełnej sprawności stawu, ponieważ jej ograniczenie może z jednej strony prowadzić do powtórnych (nawet poważniejszych niż uprzednio) urazów. Z drugiej strony jest przyczyną zwyrodnienia stawu i nasilających się, uporczywych i trudnych do leczenia dolegliwości.

Wczesna faza rehabilitacji to przede wszystkim fizykoterapia (np. pole magnetyczne, masaże wirowe, krioterapia). Po wygojeniu więzadeł przystępuje się do ćwiczeń ruchowych, początkowo biernych (prowadzonych przez rehabilitanta), a następnie wykonywanych przez pacjenta, ze stopniowo zwiększającym się obciążeniem. Celem jest wzmocnienie mięśni kończyn dolnych i odtworzenie prawidłowego czucia głębokiego, co umożliwia poprawę koordynacji ruchów i zwiększenie stabilności stawu. Cały proces powinien być planowany indywidualnie, w zależności od stanu klinicznego i możliwości chorego. Powrót do zdrowia może trwać kilka, a w przypadku i złamań nawet kilkanaście miesięcy.

Z jakich elementów składa się układ kostny? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 07.08.2018,
Opublikowano: 07.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej